Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb se vrátí na železniční mapu Evropy, pomůže oprava trati do Německa

  13:26aktualizováno  13:26
Trať z Chebu na hranice s Německem čeká rekonstrukce. V budoucnu by po ní mohly jezdit moderní a rychlé vlaky směrem na Norimberk. Právě tento úsek je na českém území poslední překážkou k tomu, aby se Cheb jako důležitý železniční uzel vrátil do evropské železniční sítě.

Trolej vede jen do stanice Cheb-Skalka, dál už mohou jen motorové vlaky nebo dieselové lokomotivy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Modernizace železniční trati začne zřejmě ještě v srpnu a bude stát půl miliardy korun. Úpravy mají připravit koleje pro nasazení rychlých osobních, ale i těžkých nákladních souprav. Podél trati vyrostou sloupy, které ponesou troleje. Železnice bude totiž elektrifikovaná až k hranicím.

"Na trať by tak v budoucnu mohly vlaky s naklápěcí technologií, které dosahují rychlosti až 140 kilometrů v hodině," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Přesto jen rekonstrukce české části cesty na Norimberk Chebským dveře do Evropy neotevře. Důležité bude, kdy zmodernizuje trať na svém území také německá strana.

"Jak je na tom elektrifikace trati Schirding - Marktredwitz, to nevíme, bližší informace nemáme. Ale snad bude zprovoznění české části trati impulzem i pro naše německé partnery," uvedl Ptačinský.

Trať se stala pouhou odbočkou

Trať z Norimberku na severovýchod, která vedla až do Chebu, vyrostla koncem 19. století. Postupně ale úsek Marktredwitz - Cheb získal pouze charakter odbočky z významné vnitrostátní německé trati Norimberk - Hof - Drážďany.

Zatímco elektrifikaci této sasko-francké magistrály správce německých kolejí - společnost DB Netz připravuje, u chebské trati je tato otázka zatím otevřená. To se nelíbí obcím ani na jedné straně hranic. Na podporu modernizace této železniční cesty proto založily zájmové sdružení. Argumentují tím, že elektrifikace železnice by do hraničních regionů v Česku i Německu mohla přinést prosperitu (více čtěte zde).

"Propojil by se tak metropolitní region Norimberk s lázeňskou oblastí v Karlovarském kraji. Toto propojení znamená lepší komfort pro cestující i nový impulz pro rozvoj lázeňství v regionu," míní chebský starosta Pavel Vanoušek.

Podle náměstka hejtmana Petra Navrátila je klíčem k posílení významu chebského uzlu vedle osobní také těžká nákladní doprava. O tu má Cheb enormní zájem. Radnice si uvědomuje, že významným kritériem pro příliv investorů do tamní bouřlivě se rozvíjející průmyslové zóny by mohla být právě elektrifikovaná trať do Norimberka.

Chebská stanice se octla na samotném okraji české, ale i evropské železniční mapy v roce 2004. Tehdy projel Chebem poslední přímý denní vlak z Prahy do Norimberka. Z Prahy do Německa nyní soupravy jezdí přes Plzeň a Domažlice nebo přes Ústí nad Labem na Drážďany. Tato cesta je ale na hranici své kapacity.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz