Lenka Sidorjaková, bývalá starostka Krásna

Lenka Sidorjaková, bývalá starostka Krásna | foto: Martin Stolař, MAFRA

Soud potrestal bývalou starostku Krásna za machinace s fakturami

  • 0
Politické působení bývalé starostky Krásna Lenky Sidorjakové skončilo na lavici obžalovaných. Sokolovský okresní soud jí ve středu udělil podmíněný trest 18 měsíců se zkušební lhůtou 30 měsíců. Zakázal jí navíc činnost v radě města a nařídil vrátit do městské kasy peníze, o které se podle obžaloby obohatila.

Do čela Krásna vynesla kdysi Lenku Sidorjakovou kritika někdejšího vedení obce, teď je sama spojena s podvodem a zneužitím pravomoci v souvislosti s fiktivní fakturou. A poslední tečku za její kariérou udělal ve středu sokolovský soud. 

Zatím v nepravomocném rozsudku Sirdojakové vyslovil zákaz činnosti v radě města a ve funkci starostky. Ve volených funkcích by neměla působit 30 měsíců.

Vedle toho jí předsedkyně senátu Gabriela Siegelová udělila i podmíněný trest 18 měsíců se zkušební lhůtou 30 měsíců. Navíc by měla do městské kasy vrátit částku 75 760 korun, o kterou se podle obžaloby v rozporu se zákonem obohatila.

Na lavici obžalovaných se ocitli i podnikatel a účetní

O co šlo? Soudkyně Gabriela Siegelová bývalou starostku odsoudila pro pokračující přečiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. "Našla jsem jedinou polehčující okolnost. A to tu, že obžalovaná nebyla doposud soudně trestána. Při projednávání svého případu ovšem nic nepřiznala," řekla v odůvodnění rozsudku na adresu bývalé starostky.

Vedle Lenky Sidorjakové si na lavici obžalovaných sedli ještě podnikatel Petr Gaška a účetní městského úřadu Iveta Papíková. Výpověď podnikatele Gaška, který byl stejně jako starostka obžalován z podvodu, přitom podle soudkyně Siegelové výrazně přispěla k objasnění trestné činnosti bývalé starostky Krásna.

Petr Gaška v listopadu roku 2010 vystavil fiktivní fakturu, ve které Krásnu účtoval 51 tisíc korun za opravu cesty v osadě Dolní Hluboká. "Starostka mi tehdy říkala, že její známý v Dolní Hluboké cestu opravoval, a že by potřebovala peníze vytáhnout z kasy města, aby mu mohla zaplatit. Tak jsem to pro ni udělal," zopakoval při posledním dějství hlavního líčení podnikatel, jehož firma v té době v Krásně opravovala kostel.

Starostce pak podepsal doklad potvrzující, že peníze převzal, ačkoliv je nedostal. Na transakci dokonce prodělal, protože z faktury odvedl DPH. "Co paní starostka s penězi udělala, nevím," dodal.

V případě podnikatele předsedkyně senátu upustila od potrestání. Ovšem někdejší účetní města Iveta Papíková, která podle obžaloby pomáhala starostce ve spáchání podvodu za dalších 24 tisíc korun, si vyslechla trest odnětí svobody na čtyři měsíce se zkušební lhůtou jednoho roku. Ponechala si lhůtu pro podání odvolání.

Státní zástupce Hynek Hašek po krátkém váhání ani u jednoho z nepravomocně odsouzených nevyužil možnosti odvolat se. Pozastavil se pouze u Ivety Papíkové, které původně hrozily až dva roky kriminálu. O konečné vině a trestu bývalé starostky Krásna ovšem rozhodne až Krajský soud v Plzni. Právní zástupce obžalované exstarostky Václav Krondl totiž hned v soudní síni podal proti verdiktu odvolání.

"Celý proces byl nestandardní," řekla k rozhodnutí soudu Lenka Sidorjaková. Více se k rozsudku nevyjádřila.