Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se mapovalo v minulosti? Kraj byl „na síti“ už v době Marie Terezie

  13:26aktualizováno  13:26
Už za vlády Marie Terezie bylo rozhodnuto vytvořit síť takzvaných trigonometrických bodů a podle ní změřit území monarchie, zjistit výšku kopců, hloubku údolí i velikost polí, luk a lesů. Tyto první body vytvořily základ pro pozdější podrobnější mapování. Několik takových míst, kde se přesnost ověřovala, je i v Karlovarském kraji.

Triangulační bod na Krudumu (Francouzský kámen). | foto: archiv Luďka Jaši

Odpradávna chtěl každý vlastník pozemku přesně vědět, jak velký je jeho majetek. Také pro vojenské mapování bylo důležité znát přesnou podobu krajiny.

Fotogalerie

První zkušební měření se uskutečnilo v celém Rakousko-Uhersku v letech 1806 až 1810. Při něm tehdejší geodeti vytvořili základní síť bodů. Z ní se později vycházelo při mapování nejen Rakouska- Uherska, ale i okolních států. Říkalo se jí tehdy Velká síť.

„Ještě před tím, než celoplošná trigonometrická síť jako základ pro vojenské topografické mapování vznikla, bylo nutné nejprve ověřit, jak přesná tahle metoda je. Proto se na vybraných lokalitách uskutečnilo několik zkušebních měření. Tyto první body vytvořily základ pro pozdější podrobnější mapování. Několik takových míst, kde se přesnost ověřovala, je i v Karlovarském kraji,“ vypráví amatérský historik a spisovatel Luděk Jaša.

Podle jeho slov je nejzajímavějším bodem kamenná stéla na vrcholu bájné hory Krudum, které se odpradávna říkalo Francouzský kámen. Tradovalo se totiž, že je dílem francouzských vojáků, kteří tudy táhli za napoleonských válek.

Na čtyřech stranách stély je vytesán nápis Oper Astro Trigo Reg Imp Fr I 1810, což přeloženo do češtiny značí Astronomicko – trigonometrické měření prováděné za vlády císaře Františka I. roku 1810.

„Stéla na vrcholu Krudumu je poměrně známá, ale kde leží další dva body? Dlouho se o nich spekulovalo, padala jména mnoha dalších vrcholů, kde by se mohly nalézat, kolovaly o nich různé fámy. Mezi jmenovanými místy několikrát zazněla místa Háj u Aše a Vysoký kámen u Lubů,“ podotkl Jaša.

Jakékoliv přemístění jejich hodnotu degraduje

Podle vyprávění pamětníků a některých starých zápisů kameny údajně dávno zmizely. Byly proto považovány za ztracené a nikoho v novodobé historii nenapadlo po nich pátrat.

„Mně se ale podařilo zjistit, že trigonometrické kameny, které jsou v těch místech umístěné, skutečně jsou originálními původními kamennými značkami. A společně s kamenem na hoře Krudum tvoří hledaný trigonometrický trojúhelník,“ tvrdí Jaša, který pro potvrzení své teorie neváhal, chopil se motyčky a kameny, z velké části ukryté v zemi, odkryl.

Poté, co zčásti odkopal hlínu kolem kamenů, objevily se nich nápisy, které se shodují s těmi na krudumském mezníku.

„Uvedené údaje osvětlují historii těchto kamenů a dokládají, jak významné ve své době byly. Zároveň odpadají spekulace, co jsou kamenné stély zač, ani se už nemusíme dohadovat, co vysekaná písmena znamenají a proč zde byla zapsána. Zcela jistě žádný z kamenů nebyl dílem Napoleonových vojáků. Vztyčili je zde zeměměřiči monarchie,“ uvádí Jaša.

Případné zájemce o kamenné artefakty upozorňuje, že všechny nalezené stély mají svůj význam jedině na místech, kde byly vztyčeny.

„Jakékoli přemístění jejich hodnotu degraduje. Jejich význam a cena spočívá v tom, že stojí přesně na tom místě, kam patří. Všude jinde mají jen mizivou hodnotu opracovaného kamene,“ vysvětluje Jaša a doplňuje, že by tyto historické mezníky měly být prohlášeny národní technickou památkou.

„Snad se to podaří dřív, než vzácné kameny zmizí. Příkladem může být právě Francouzský kámen z hory Krudum, který se na několik let ztratil. Naštěstí se jej podařilo nalézt a díky občanské iniciativě na jeho historické místo vrátit.“Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz