Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třikrát a dost. Cheb zpřísnil vůči nájemníkům v městských bytech

  12:43aktualizováno  12:43
Přijít o střechu nad hlavou v chebském městském bytě je daleko jednodušší, než byt získat. Stačí třikrát nezaplatit nájemné a nemít snahu se s městem dohodnout na splátkovém kalendáři. Množství vyklízecích žalob, které jsou posledním krokem v boji proti neplatičům, tak razantně přibývá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

"Dluží-li někdo za nájem déle než měsíc, obdrží výzvu k úhradě," informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

"Neučiní-li tak nebo nesjedná-li si platební kalendář, je mu zaslána druhá upomínka s pokusem o smír před podáním výpovědi z bytu a žaloby o uhrazení dluhu. Pokud pak nereaguje ani na tu, nebo dluh dosáhne výše tří předpisů úhrad za nájemné a náklady na služby, je nájemci podána výpověď z nájmu se stanovením termínu pro předání bytu," vysvětlila Kuželová.

Dalším krokem města je pak podání vyklizovací žaloby. A těch přibývá. Zatímco za celý loňský rok sáhlo město k vyklizovací žalobě ve 25 případech, tedy asi dvakrát za měsíc, od začátku letošního roku bylo podáno už devět těchto žalob.

Než se ale město s nájemníky rozloučí, snaží se podle Kuželové s nimi dohodnout.

"Snažíme se také citlivě řešit problémy různého charakteru u těch neplatičů, kteří mají prokazatelný zájem své dluhy opravdu řešit. V případě, že se dlužník nijak nesnaží, jsou vůči jeho osobě uplatňovány výše uvedené sankce v souladu s platnou legislativou. Navíc u nájemců, kteří dluží a mají uzavřenou nájemní smlouvu na dobu určitou, není možné dobu nájmu bytu prodloužit," vysvětlila Kuželová.

Kauci ve výši tří nájmů, jedna osoba na osm metrů čtverečních

Město Cheb se ve snaze předejít problémům s nepřizpůsobivými nájemníky nedávno výrazně zpřísnilo podmínky pro nájem městských bytů.

Město nově požaduje od vítězů výběrového řízení kauci ve výši tří nájmů. "Včetně dalších plateb, zejména záloh na teplo," zdůraznil starosta Chebu Pavel Vanoušek. Další novinkou je, že si město pohlídá, kolik lidí bude v bytě bydlet.

"Na jednu osobu musí připadnout nejméně osm metrů čtverečních obytné plochy, a to bez kuchyně nebo koupelny," poznamenal starosta Vanoušek. Zájemci o byt musí také doložit své příjmy ze zaměstnání, podnikání či důchodu a poskytnout reference od předešlého pronajímatele.

Podle Tomáše Lindy si město posvítí i na to, jestli žadatelé o byt nemají dluhy. "Nejen přímo u města, ale i jinde. Informace budeme čerpat z veřejně přístupných registrů," zdůraznil.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz