Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary opraví provizorní dřevěné krámky, které slouží už sto let

  11:52aktualizováno  11:52
Kompletní obnova čeká letos dřevěné krámky v lázeňském centru Karlových Varů. Stejně jako Tržní kolonáda vznikly coby provizorní stavba, na místě už ale stojí asi sto let. Radnice za jejich opravu zaplatí 19 milionů korun.

Dřevěné tržní krámky v lokalitě na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krámků je sedmnáct a až na jeden patří právě Karlovým Varům. Všechny jsou v provozu, nicméně stav konstrukce odpovídá době, po kterou na místě stojí. Je to přibližně sto let.

Podle primátora Petra Kulhánka se město do oprav chtělo pustit, jakmile to umožní finanční situace. A to je právě teď.

Fotogalerie

„Vzhledem k tomu, že hospodaření loni skončilo přebytkem, uvolňujeme prostředky na tuto investici, která má opravdu velmi rychlou dobu návratnosti,“ uvedl Kulhánek.

Radnice podle něj pronajala všechny krámky za velmi lukrativních podmínek, a peníze se tak městu vrátí zhruba do čtyř let.

Primátorův náměstek Michal Riško upozornil, že odbor majetku dává opravu krámků do rozpočtu už několik let, jenomže zatím narazil na škrty. „Proto jsem rád, že se prostředky po nějaké době našly,“ řekl.

Samotná konstrukce je podle něj prohnilá, přičemž všechny krámky jsou vzájemně propojené. „Hrozilo by riziko, že by mohlo dojít k nějaké kaskádě a spadlo by to celé. Opravu tedy budeme dělat kompletně najednou. Rekonstrukci není možné dělat po částech. I proto je částka za opravu zdánlivě tak vysoká,“ vysvětlil.

Jeho kolega náměstek Jiří Klsák upozornil, že krámků je méně než nájemců, neboť v některých fungují dva obchody. Zákazníky lákají například na šperky, sklo a turistické suvenýry. „V místech, kde stojí krámky, byly původně kamenné domy. Ty postupně zanikaly kvůli tomu, že je to velmi frekventované pramenné území. Po jejich zániku byla vystavěna provizorní dřevěná kolonáda, obdobně vznikly po roce 1900 jednotlivé krámky,“ uvedl Jiří Klsák.

Jen jedna ze staveb je podle něj výrazně mladší, a to ta nedávno opravená. Sídlí v ní karlovarské infocentrum. Pochází z roku kolem 1930 a má i jiný charakter.

„Jako jediná má nějaký základ, jinak je všechno na dřevě,“ řekl Michal Riško. Zmínil rovněž, že se infocentrum na radnici už několikrát obrátilo kvůli tomu, že se tam objevila voda.

„Historicky máme popsáno, že se dost často ve sklepích a okolních místech objevovaly drobné vývěry pramenů. Samozřejmě na omítce je to znát, na dřevě až tolik ne,“ zmínil Michal Riško.

Ostatní krámky pocházejí podle Jiřího Klsáka z doby od roku 1900 do roku 1910. „Mají tu historickou hodnotu, že jsou autentické, byť provizorní. Rozhodně stojí za zachování, jsou i určitou atrakcí pro město,“ řekl náměstek.

Vedle krámků původně stávala gotická radnice, kterou strhli v roce 1875. Dále se tam nacházela také tradiční gotická lékárna, což byl také kamenný dům. Karlovy Vary loni dokončily několikaletou obnovu sousední Tržní kolonády, která pochází od architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Bagr zboural komín v někdejší ostrovské Škodovce, vznikne nový areál

Bagr rozložil šedesát metrů vysoký komín v areálu někdejší továrny Škoda...

Šedesát metrů vysoký cihlový komín v areálu někdejší továrny Škoda Ostrov šel ve čtvrtek k zemi. Namísto běžného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz