Tržní kolonáda v Karlových Varech.

Tržní kolonáda v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarská Tržní kolonáda se po opravě vrátí do časů zlatého věku lázní

  • 5
V Karlových Varech letos definitivně skončí obnova Tržní kolonády. Navázat na ni mohou jiné lázeňské památky, například Mlýnská kolonáda. Městu by s tím mohly pomoci vyšší lázeňské poplatky.

Malebná Tržní kolonáda v Karlových Varech bude letos opět zářit novotou. Po čtyřech letech magistrát dokončí obnovu, která vrací dřevěnému dílu architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera krásu z doby zlatého věku lázní.

„Rada už čtvrtou etapu její rekonstrukce schválila, celkem to bude stát 920 tisíc korun bez DPH. Jde o opravy nátěrů a drobné údržbové práce,“ uvedl primátorův náměstek pro majetek Michal Riško.

Poslední část rekonstrukce nezaplatí jen městský rozpočet, ale stejně jako v minulých letech také program určený na regeneraci památkových zón. Z něj získá radnice půl milionu korun. První etapa vyšla i s příspěvkem na 600 tisíc korun a s každou další se o 100 tisíc zvyšovala.

Tržní kolonáda

Kolonáda je unikátní, ale není původní. Původně měla být provizoriem. Její první část postavil podle projektu Fellnera a Helmera tesařský mistr Österreicher z Vídně v letech 1882-1883, po dvaceti letech se i přes to, že šlo o provizorní řešení, s městem sžila. Do dnešního rozměru byla dostavěna v roce 1905. V letech 1991-1993 byla nahrazena věrnou kopií. Její podoba odpovídá začátku 20. století.

Po dřevěném skvostu mají podle radních přijít na řadu další.

„Myslím si, že Mlýnská kolonáda by si postupně také rekonstrukci po několika desítkách let zasloužila. Takže peníze, které budeme používat z programu regenerace, půjdou zase na jiné významné objekty lázeňské architektury v Karlových Varech,“ ujistil primátorův náměstek pro kulturu Jiří Klsák.

Kdo by podle něj o stavu Mlýnské kolonády pochyboval, může si ji zajít prohlédnout. Stačí se podívat třeba na stropní prvky. Karlovy Vary ale letos získaly z programu regenerace přes milion korun, což je zatím rekordní částka. Podle Jiřího Klsáka by se to mohlo odrazit na množství opravovaných památek.

Městský rozpočet stojí ročně údržba a obnova takzvané lázeňské infrastruktury kolem 100 milionů korun. Podle mluvčího radnice Jana Kopála ovšem nejde jen o kolonády.

„Jedná se o vše, co s lázeňstvím souvisí, například rozsáhlé plochy zeleně v centru města, jako jsou třeba parky, částečně i lesy, kde vznikají náklady související s rekonstrukcemi altánků, vyhlídek a podobně,“ vyjmenoval.

Novela může přinést více peněz

S nákladnou údržbou lázeňského území by mohla Karlovým Varům pomoci novela zákona, která počítá se zvýšením místních poplatků. V současné době činí lázeňský poplatek 15 korun, ubytovací šest korun, tedy celkem 21 korun. Podle primátora Petra Kulhánka ovšem nebude nakonec navýšení tak velké, jak zástupci lázeňského města předpokládali.

„Mysleli jsme si, že lázeňský poplatek by měl být zhruba na úrovni jednoho eura, to znamená 27 korun, a ubytovací by mohl zůstat zachovaný. V součtu by nám to přineslo 33 korun, nicméně po kompromisním návrhu, který je v legislativě, se oba poplatky sloučí do jednoho a celá hodnota dosáhne sedmadvaceti korun,“ řekl.

Karlovým Varům nyní oba poplatky vynášejí ročně zhruba 36 milionů, po úpravě by to mohlo být asi 45 milionů korun. „Pomůže nám to, ale nikdy to nebude vyrovnávat celou částku, kterou lázeňské infrastruktuře věnujeme,“ podotkl Petr Kulhánek.

Podle Jana Kopála zmíněných 15 korun z lázeňského poplatku získává městský rozpočet od roku 1992. „Tehdy to skutečně činilo asi nějaký podstatný příjem pro lázeňskou infrastrukturu, jenomže v té době si člověk za patnáct korun koupil oběd,“ přiblížil.

Novelu o poplatcích by měla schvalovat ještě současná sněmovna a lázním jde konkrétně o takzvaný poplatek za lázeňský a rekreační pobyt. Zda ho bude město vybírat a v jaké výši, si podle primátora určí samo vedení. Teoreticky tak může jít o nic až právě sedmadvacet korun.

„Uděláme vše, co bude možné, aby novela prošla ještě v tomto volebním období,“ potvrdila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Novinka by měla redukovat i některé dosavadní výjimky, respektive stanovit ty skupiny, které od poplatku osvobodí. Nově se to má týkat jen dětí do patnácti let a hendikepovaných lidí včetně jejich doprovodu. Ministerstvo chce ale obcím ponechat volnou ruku.

„Bude ponechána pravomoc obcím, aby rozšířily skupinu osvobozených osob dle svých potřeb,“ dodala Vároši. Kromě Karlových Varů jsou pro zvýšení poplatku i zástupci v jiných lázeňských městech, například Jáchymově nebo Františkových či Mariánských Lázních.