Do Karlovarského kraje míří víc turistů, hotelům ale klesají tržby

  8:55aktualizováno  8:55
Už několik let po sobě míří do Karlovarského kraje více a více lidí. Jenom ve třetím čtvrtletí si podle dat Českého statistického úřadu do regionu našlo cestu 362 579 turistů, což je meziroční nárůst o 13,5 procenta. Většinou ale v kraji nenocují, a to se odráží na tržbách místních hotelů.

Turisté v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejvíce se na pozitivním výsledku podíleli tuzemští návštěvníci kraje lázeňství a kulturních památek.

„Loňský rok pro nás byl rekordní. Hrad navštívilo 141 tisíc lidí,“ uvedl kastelán hradu v Lokti Václav Lojín. Letošek ovšem zcela určitě přepíše tabulky návštěvnosti. „Stejný počet návštěvníků jako vloni jsme letos měli už na konci října,“ potvrdil Lojín s tím, že očekává celkovou návštěvnost kolem 152 tisíc lidí.

Se zvyšujícím se počtem návštěvníků ovšem příliš nekoresponduje vývoj počtu přenocování. Meziroční pokles o 2,3 procenta napovídá, že mezi zahraničními hosty regionu převažují ti, kteří přijíždějí na jediný den. To, že se v porovnání třetích kvartálů let 2017 a 2018 celkový počet přenocování zvýšil o tři desetiny procenta, tak jde na konto českých turistů. A s vyhlídkami na příští rok jsou odborníci na cestovní ruch opatrní.

„Nejvíce zahraničních hostů přijelo ve třetím čtvrtletí tradičně z Německa. Druhou nejpočetnější skupinu hostů zpoza státní hranice tvoří Slováci,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistických služeb Českého statistického úřadu. Nejdynamičtěji se vyvíjející skupinou hostů jsou ovšem ti z Ukrajiny. „Už ve třetím čtvrtletí přesáhly absolutní počty návštěv čísla za celý loňský rok,“ konstatovala Boušková.

Zkušenost, že by se radikálně zvýšil počet hostů z Ukrajiny, podle předsedy regionální Asociace hotelů a restaurací Jana Kroniky, který je zároveň výkonným ředitelem karlovarského hotelu Čajkovskij, hoteliéři v kraji nemají. Na druhou stranu podle něj výrazně pociťují fakt, že do regionu míří méně ruské klientely.

„V prvním pololetí byl pokles klientů z Ruska markantní. Teď, kdy začínají podzimní a zimní ceny, se opět zlepšuje a věřím, že tento trend bude pokračovat i v posledním kvartále,“ konstatoval Kronika.

V propadu počtu ruských turistů vidí i důvod, proč klesl počet přenocování cizinců. „Právě Rusové totiž do regionu jezdí na delší pobyty. Jejich výpadek sice co do počtu dokážou vyplnit Němci, Češi či Číňané, ovšem na úkor počtu přenocování.

I přes optimistická data Českého statistického úřadu je Jan Kronika v konečném úsudku opatrný. Už jen proto, že hospodářská situace hotelů se i přes narůstající počet turistů nevyvíjí zrovna nejlépe. „Tržby nám plošně klesly o jedenáct procent,“ potvrdil odvrácenou stranu optimistické statistiky Kronika.

Důvodem podle něj je, že hoteliéři museli na úkor výdělku upravit ceny směny dolů, aby vůbec hosty přilákali. Někteří i za cenu dumpingu, takže naplněnost kapacity mají, ale hospodářské výsledky tomu vůbec neodpovídají,“ vysvětlil předseda asociace. Do příštího roku nahlíží jen s opatrností.

„Netroufám si odhadnout, jak bude vypadat. Vliv může mít celá řada faktorů, jako jsou například další možné sankce vůči Rusku, které by výrazně oslabily rubl,“ naznačil možný vývoj cestovního ruchu Kronika. „Jako hoteliéři budeme rádi, když se situace alespoň stabilizuje na letošních hodnotách,“ dodal předseda Asociace hotelů a restaurací Karlovarského kraje.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Lidé někdy pomocí zvířatům spíše uškodí, říká jejich zachránce

Ve zvířecích záchranných stanicích se nyní nejčastěji starají o ježky.

Na podzim začíná období ježčího stěhování a hledání místa k přezimování. Útulky a záchranné stanice se pak plní malými...

Celníci zabavili trhovcům u hranic stovky padělků, policisté hledali drogy

Celníci našli na Svatém Kříži stovky padělků.

Tržnice ve Svatém Kříži u Chebu nedaleko hranic s Německem je v poslední době pod drobnohledem policistů i celníků....

VIDEO: Unikátní systém při námraze sám posolí tři mosty na dálnici D6

Miroslav Kleňha z firmy Rocon Meteo ukazuje na střed silnice, kde jsou ve...

Tři mosty mezi sjezdy na Citice a Kynšperk nad Ohří na dálnici D6 se nově mohou pochlubit unikátním systémem, který...

Najdete na iDNES.cz