Příroda v okolí Přebuze láká turisty, kteří se k ní však mnohdy nechovají tak, jak by měli. (Ilustrační snímek)

Příroda v okolí Přebuze láká turisty, kteří se k ní však mnohdy nechovají tak, jak by měli. (Ilustrační snímek) | foto: Jana Plechatá, MAFRA

Turisté objevují okolí Přebuzi. Někteří bohužel ke škodě krajiny

  • 5
Oblast severně od Kraslic, Nejdku a Horní Blatné viditelně ožívá. Ochránci přírody tam chystají nové stezky. A také čelí nezodpovědným turistům, s nimiž mají velké problémy.

Náporu veřejnosti musí odolávat zejména opuštěný cínový důl u Rolavského rybníku na Přebuzi. „Zažil jsem tam loni v jednu chvíli pět stanů s šesti otevřenými ohništi. V rybníku se koupalo šest lidí, více než čtyřicet jich leželo na břehu. Připadal jsem si jako na pláži. A to už měla oblast statut chráněného krušnohorského plata - rolavského vřesoviště,“ řekl člen občanského sdružení Rosnatka Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku.

Na starosti má právě okolí Rolavského rybníku. Podobná je podle něj s rozděláváním ohně situace i v okolí Jelení a na dalších místech oblasti o celkové rozloze kolem 20 kilometrů čtverečních.

Členové Rosnatky říkají, že se situace relativně zlepšuje. Místo nadávání turistům trpělivě vysvětlují zásady chování v přírodě, i když riskují napadení. Ohnišť na pečení buřtů se tak objevuje stále méně.

Až do loňska se jednotlivě staraly o svůj majetek Lesy České republiky, snažilo se i karlovarské detašované pracoviště Agentury ochrany přírody, ornitologové a další lidé. Na podzim uspořádalo město Kraslice setkání.

„Od té doby se všichni o přírodu staráme společnými silami. Už neplatí, že tento úsek je jen někoho. Někdejší roztříštěnost, která vyhovovala vandalům, je minulostí,“ uvedl Rudolf Kovařík.

Například když nachytá v lese řidiče motorové čtyřkolky, tak ihned zavolá na policii do Kraslic. Tamní policisté už jsou na podobnou spolupráci zvyklí, stejně jako hasiči, kteří pokutují zakladatele ohňů. Předsedou Rosnatky je bývalý náčelník Horské služby Krušné hory a někdejší poslanec Parlamentu Rudolf Chlad.

„Spolupráce v okolí Přebuzi začíná fungovat. Jen ji musíme s kraslickou radnicí legislativně dotáhnout. Momentálně čistíme Dračí skály nad Perninkem. Návštěvníci krušnohorského plata dělají šílený nepořádek. Odhazují odpadky a zapalují ohně,“ posteskl si Chlad.

Potvrdil, že se ochránci přírody domlouvají na spolupráci s hasiči i policisty. Sdružení Rosnatka má v krušnohorském platu zajímavé plány. Konkrétně chtějí vyznačit naučné stezky. Jedna taková má vést okolím bývalého rašeniliště u Perninku, kde těžili Němci. Další stezka by měla být v okolí Přebuzi.