Pravnuk zakladatele lázní Rudolf Mattoni před opraveným domem Stallburg.

Pravnuk zakladatele lázní Rudolf Mattoni před opraveným domem Stallburg. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Turisté znovuobjevují Kyselku. Ploty už jim v prohlídce lázní nebrání

  • 0
Stav bývalých lázní v Kyselce zatím příliš radost nevzbuzuje, zvědavým turistům to však vůbec nevadí. Zejména o víkendech podnikají výlety do zpřístupněného lázeňského parku, fotografují si záchranu Ottovy kolonády, Mattoniho vily a dalších objektů. Na silnici před parkem stává dlouhá řada aut z celé republiky.

"Překvapilo mne obrovské množství lidí. Od chvíle, kdy zmizely ploty, jich sem chodí stále více," řekla Dominika Kožešníková, která se minulý týden také vypravila se svým manželem Jaromírem na výlet do Kyselky. Stejně jako studenti umělecké školy z Karlových Varů, kteří si vše fotografovali.

Předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský má z návratu turistů do Kyselky radost. Předtím, než společnost začala se zabezpečovacími pracemi, totiž do oploceného parku, který připomínal prales, z bezpečnostních důvodů nikdo nesměl.

"Zvědavost je lidská vlastnost. Jsem rád, že se lidé jezdí dívat, jak se vše začíná měnit. Právě proto jsme zbořili všechny ploty kolem areálu," uvedl Vladimír Lažanský.

Připomenul, že do polorozpadlých domů je zakázaný vstup, ale zájemci si mohou zvenku prohlédnout první nově opravený dům Stallburg či zbytky úzkokolejné dráhy - Mattoniho lanovky.

Důvod k návštěvě Kyselky budou mít zájemci po Velikonocích. Ve čtvrtek 24. dubna zde zástupci Karlovarských minerálních vod a obecně prospěšné společnosti odhalí zrenovovanou bustu významného balneologa Josefa Löschnera.

Je po něm nazvaný pramen, který by měl ve čtvrtek v 15 hodin posvětit plzeňský biskup František Radkovský.

"Zájem veřejnosti o bývalé lázně, a zejména od mladých lidí, nás velice těší. Nová generace tak bude podporovat i záchranu Kyselky," řekl viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin J. Kadrman.

Právě asociace začala se spolupracovníky před třemi lety burcovat veřejnost k záchraně Kyselky. Petici na stránkách památkové asociace už podepsalo 28 553 lidí. A desítky podpisů týdně přibývají.