Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři podpoří prevenci rakoviny. Na náměstí dopraví obří model střeva

  16:07aktualizováno  16:07
Turné po šesti městech připravuje Karlovarská krajská nemocnice. I s pomocí nafukovacího obřího modelu tlustého střeva chtějí zdravotníci upoutat pozornost a na náměstích masivněji propagovat prevenci proti rakovině tohoto orgánu. Přímo na ulici budou lidem rozdávat testy pro okultní krvácení.
Žádné injekce ani jehly. Udělat si test na zjištění okultního krvácení zvládne každý doma svépomocí. Lidé na chystaném turné dostanou testovací sadu buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. (Ilustrační snímek)

Žádné injekce ani jehly. Udělat si test na zjištění okultního krvácení zvládne každý doma svépomocí. Lidé na chystaném turné dostanou testovací sadu buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Krev ve stolici, které tyto testy umějí odhalit, bývá první známkou, že nádor na konci trávicí trubice bují.

Půjde o vůbec první takový pokus plošného vyšetření v kraji. Ve výskytu a úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku patří Česko k nejpostiženějším státům na světě.

Karlovarský kraj v tomto ohledu zase k nejhorším mezi všemi regiony v zemi. Přitom jde paradoxně o nemoc, kterou lze při včasném odhalení úspěšně léčit.

Statistika varuje

Počty zemřelých na rakovinu tlustého střeva a konečníku v Karlovarském kraji:

  • 2003 - 137 lidí
  • 2004 - 137 lidí
  • 2005 - 118 lidí
  • 2006 - 106 lidí
  • 2007 - 99 lidí
  • 2008 - 134 lidí
  • 2009 - 124 lidí
  • 2011 - 106 lidí
  • 2012 - 102 lidí

Zdroj: ČSÚ

"Chceme přispět ke zvýšení informovanosti veřejnosti, aby lidé chodili včas na vyšetření, protože pak je léčba účinná na téměř 95 %. V opačném případě mnozí zbytečně umírají pod rukama lékařů, i když by při troše snahy mohli klidně ještě desítky let žít," řekl mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Testy dostanou lidé buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. Spíš však přichází v úvahu druhá možnost, protože bývají zvyklí vyhodit nepotřebné věci za rohem do popelnice.

Pomůcku by po domácím odběru vzorku stolice odnesli do nejbližší nemocnice či k nasmlouvanému obvodnímu lékaři. Pacienty s pozitivním nálezem špitál pozve na důkladnější vyšetření a k případné léčbě.

Zdravotnickou osvětu plánuje nemocnice pod širým nebem od dubna, kdy po dohodě s radnicemi určí termíny a místo konání. Projekt Prevence Tour 2014 by měl být součástí větších společenských a kulturních akcí, na které míří hodně účastníků.

Nemocnice si pronajme model střeva

Rozpočet turné je naplánován na 900 tisíc korun. Nákup testů tvoří největší položku (360 tisíc). K tomu chce nemocnice zaplatit pronájem modelu střeva (72 tisíc) a pořídit testy na měření cholesterolu a cukru v krvi.

Sežene také pannu pro nácvik první pomoci (za 72 tisíc), vytiskne letáky, koupí stan s nábytkem a uhradí odměny lékařům, sestrám, nutričnímu terapeutovi a hosteskám ze zdravotnické školy.

"Čekáme, jestli na projekt dostaneme peníze. Jednáme se zdravotní pojišťovnou, zda bude ochotna v tomto případě mimořádně hradit testy i osobám mladším 50 let," řekl Podracký. Všichni nad padesát let mají totiž nárok na testování jednou ročně zdarma. Nad 55 let pak jednou za dva roky.

O finanční pomoc požádala krajská nemocnice i šest měst, do kterých je turné naplánováno. Narazí zřejmě v Chebu, kde ve čtvrtek městská rada na doporučení zdravotní komise příspěvek nedoporučila.

"Odborníci ze zdravotní komise jsou přesvědčeni, že tato služba je v Chebu velmi dobře zajišťována, a že ji lze zorganizovat s nižšími náklady," uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Podle Vladislava Podrackého je to otázka náhledu na věc. "Prevencí se zabývají různé instituce, některé i zadarmo. Výsledky jsou ale tristní. Politici v reálu nevidí, s jakými problémy pak pacienti do nemocnice přicházejí."

Pochopení nenašli lékaři ani v Sokolově. Tady ale spíš kvůli bizarnímu nedorozumění. Podracký omylem ponechal v žádosti o dotaci větu, že sokolovských 150 tisíc korun nemocnice použije na vyšetření lidí v Karlových Varech.

Poslal pak do Sokolova opravenou verzi dopisu, jenže ta se ke starostovi Zdeňku Berkovi nedostala. Předložil kolegům radním starou verzi a ti se žádosti o příspěvek vysmáli.

"Peníze města Sokolov by se měly utrácet tady, a ne za vyšetření obyvatel Karlových Varů. Prevenci navíc hradí pojišťovny. Ať pan ředitel krajské nemocnice Petr Svoboda věnuje na prevenci svou vlastní výplatu z Kyjova," navrhl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Naráží na to, že Svoboda současně šéfuje i špitálu v moravském Kyjově a pobírá dvě mzdy. Další dvě města, Karlovy Vary a Chodov, podle Podrackého zareagovala vstřícně.

Cvičná panna?, diví se sokolovští radní

Nemocnice oslovila ještě Ostrov a Aš. Vedení špitálu ujišťuje, že nebude mít z akce žádný zisk a materiál nakoupí za nejnižší možné ceny.

Radním v Sokolově ale vadí, že rozpočet turné obsahuje i položky, které s prevencí karcinomu tlustého střeva nesouvisí - třeba nůžkový stan, cvičnou pannu či panely pro měření cholesterolu.

Nemocnice vysvětluje, že příčinou rakoviny jsou nevhodné stravovací návyky a životní styl. Testy, které lidem na ulici odhalí zvýšený cholesterol nebo cukr v krvi, mohou být prvním signálem, že v organismu není něco v pořádku.

"Pokud se nenajde jiný sponzor, tak ve městech, která se odmítnou finančně podílet, se preventivní akce zřejmě neuskuteční. Nemocnice nemá na to, aby ze svého platila sto tisíc korun," uvedl mluvčí Vladislav Podracký.

Průměrně stojí léčba jednoho pacienta s rozvinutou rakovinou tlustého střeva zhruba jeden milion korun. Náklady na prevenci se pohybují mnohem níž.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Opilý řidič na policisty ukázal sprosté gesto, pustil volant a naboural

Řidič na Karlovarsku havaroval poté, co přes okénko za jízdy vulgárně...

Ukazování vulgárních posunků na policejní hlídku se pořádně vymstilo opilému řidiči na Karlovarsku. Pustil totiž na...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Aplikace mapující běžkařské trasy v Krušných horách se dočká vylepšení

(Ilustrační snímek)

Letošní lyžařská sezona pomalu končí. Kdo chce ještě vyrazit na běžky, má zřejmě jednu z posledních příležitostí. Už...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz