Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři podpoří prevenci rakoviny. Na náměstí dopraví obří model střeva

  16:07aktualizováno  16:07
Turné po šesti městech připravuje Karlovarská krajská nemocnice. I s pomocí nafukovacího obřího modelu tlustého střeva chtějí zdravotníci upoutat pozornost a na náměstích masivněji propagovat prevenci proti rakovině tohoto orgánu. Přímo na ulici budou lidem rozdávat testy pro okultní krvácení.
Žádné injekce ani jehly. Udělat si test na zjištění okultního krvácení zvládne každý doma svépomocí. Lidé na chystaném turné dostanou testovací sadu buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. (Ilustrační snímek)

Žádné injekce ani jehly. Udělat si test na zjištění okultního krvácení zvládne každý doma svépomocí. Lidé na chystaném turné dostanou testovací sadu buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Krev ve stolici, které tyto testy umějí odhalit, bývá první známkou, že nádor na konci trávicí trubice bují.

Půjde o vůbec první takový pokus plošného vyšetření v kraji. Ve výskytu a úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku patří Česko k nejpostiženějším státům na světě.

Karlovarský kraj v tomto ohledu zase k nejhorším mezi všemi regiony v zemi. Přitom jde paradoxně o nemoc, kterou lze při včasném odhalení úspěšně léčit.

Statistika varuje

Počty zemřelých na rakovinu tlustého střeva a konečníku v Karlovarském kraji:

  • 2003 - 137 lidí
  • 2004 - 137 lidí
  • 2005 - 118 lidí
  • 2006 - 106 lidí
  • 2007 - 99 lidí
  • 2008 - 134 lidí
  • 2009 - 124 lidí
  • 2011 - 106 lidí
  • 2012 - 102 lidí

Zdroj: ČSÚ

"Chceme přispět ke zvýšení informovanosti veřejnosti, aby lidé chodili včas na vyšetření, protože pak je léčba účinná na téměř 95 %. V opačném případě mnozí zbytečně umírají pod rukama lékařů, i když by při troše snahy mohli klidně ještě desítky let žít," řekl mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Testy dostanou lidé buď zdarma, nebo za drobnou zálohu. Spíš však přichází v úvahu druhá možnost, protože bývají zvyklí vyhodit nepotřebné věci za rohem do popelnice.

Pomůcku by po domácím odběru vzorku stolice odnesli do nejbližší nemocnice či k nasmlouvanému obvodnímu lékaři. Pacienty s pozitivním nálezem špitál pozve na důkladnější vyšetření a k případné léčbě.

Zdravotnickou osvětu plánuje nemocnice pod širým nebem od dubna, kdy po dohodě s radnicemi určí termíny a místo konání. Projekt Prevence Tour 2014 by měl být součástí větších společenských a kulturních akcí, na které míří hodně účastníků.

Nemocnice si pronajme model střeva

Rozpočet turné je naplánován na 900 tisíc korun. Nákup testů tvoří největší položku (360 tisíc). K tomu chce nemocnice zaplatit pronájem modelu střeva (72 tisíc) a pořídit testy na měření cholesterolu a cukru v krvi.

Sežene také pannu pro nácvik první pomoci (za 72 tisíc), vytiskne letáky, koupí stan s nábytkem a uhradí odměny lékařům, sestrám, nutričnímu terapeutovi a hosteskám ze zdravotnické školy.

"Čekáme, jestli na projekt dostaneme peníze. Jednáme se zdravotní pojišťovnou, zda bude ochotna v tomto případě mimořádně hradit testy i osobám mladším 50 let," řekl Podracký. Všichni nad padesát let mají totiž nárok na testování jednou ročně zdarma. Nad 55 let pak jednou za dva roky.

O finanční pomoc požádala krajská nemocnice i šest měst, do kterých je turné naplánováno. Narazí zřejmě v Chebu, kde ve čtvrtek městská rada na doporučení zdravotní komise příspěvek nedoporučila.

"Odborníci ze zdravotní komise jsou přesvědčeni, že tato služba je v Chebu velmi dobře zajišťována, a že ji lze zorganizovat s nižšími náklady," uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Podle Vladislava Podrackého je to otázka náhledu na věc. "Prevencí se zabývají různé instituce, některé i zadarmo. Výsledky jsou ale tristní. Politici v reálu nevidí, s jakými problémy pak pacienti do nemocnice přicházejí."

Pochopení nenašli lékaři ani v Sokolově. Tady ale spíš kvůli bizarnímu nedorozumění. Podracký omylem ponechal v žádosti o dotaci větu, že sokolovských 150 tisíc korun nemocnice použije na vyšetření lidí v Karlových Varech.

Poslal pak do Sokolova opravenou verzi dopisu, jenže ta se ke starostovi Zdeňku Berkovi nedostala. Předložil kolegům radním starou verzi a ti se žádosti o příspěvek vysmáli.

"Peníze města Sokolov by se měly utrácet tady, a ne za vyšetření obyvatel Karlových Varů. Prevenci navíc hradí pojišťovny. Ať pan ředitel krajské nemocnice Petr Svoboda věnuje na prevenci svou vlastní výplatu z Kyjova," navrhl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Naráží na to, že Svoboda současně šéfuje i špitálu v moravském Kyjově a pobírá dvě mzdy. Další dvě města, Karlovy Vary a Chodov, podle Podrackého zareagovala vstřícně.

Cvičná panna?, diví se sokolovští radní

Nemocnice oslovila ještě Ostrov a Aš. Vedení špitálu ujišťuje, že nebude mít z akce žádný zisk a materiál nakoupí za nejnižší možné ceny.

Radním v Sokolově ale vadí, že rozpočet turné obsahuje i položky, které s prevencí karcinomu tlustého střeva nesouvisí - třeba nůžkový stan, cvičnou pannu či panely pro měření cholesterolu.

Nemocnice vysvětluje, že příčinou rakoviny jsou nevhodné stravovací návyky a životní styl. Testy, které lidem na ulici odhalí zvýšený cholesterol nebo cukr v krvi, mohou být prvním signálem, že v organismu není něco v pořádku.

"Pokud se nenajde jiný sponzor, tak ve městech, která se odmítnou finančně podílet, se preventivní akce zřejmě neuskuteční. Nemocnice nemá na to, aby ze svého platila sto tisíc korun," uvedl mluvčí Vladislav Podracký.

Průměrně stojí léčba jednoho pacienta s rozvinutou rakovinou tlustého střeva zhruba jeden milion korun. Náklady na prevenci se pohybují mnohem níž.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz