Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek chce zpřísnit přijímačky na gymnázia, aby posílil učební obory

  9:01aktualizováno  9:01
Tvrdší kritéria přijímacích zkoušek na střední školy chce zavést náměstek hejtmana Karlovarského kraje Václav Sloup od září 2014. Mají dětem i jejich rodičům vrátit soudnost při výběru střední školy.
Přísnějšími přijímacími zkouškami budou muset od roku 2014 procházet deváťáci v Karlovarském kraji. Ilustrační foto

Přísnějšími přijímacími zkouškami budou muset od roku 2014 procházet deváťáci v Karlovarském kraji. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přísnějšími přijímacími zkouškami budou muset projít děti s ambicemi dostat se na gymnázia nebo maturitní obory. Hustší síto má přivést více žáků k technickým a učebním oborům, o které nejeví děti zájem, ale firmy pak takové absolventy marně shánějí.

Přijímačky už v kraji několik let fungují. Ukazuje se, že jsou příliš měkké. "Když uchazeči o studium na střední škole stačí získat 19,5 ze 130 možných bodů, tak to není žádné kritérium. Stejně tak u gymnázií, kde minimum je třicet bodů," řekl Václav Sloup.

S kolegy se podívá na to, kolik bodů nasbírali žáci v posledních letech. A laťku jim v předstihu ještě do konce letošního roku nastaví výše. O kolik, to se zatím neví. "Nemůže se přece stát, aby na gymnázium bylo přijato dítě se čtyřkami ze základní školy. I takové případy známe," tvrdí náměstek hejtmana.

Přísnější přijímačky mají dětem i rodičům vrátit soudnost

Tvrdší zkoušky mohly podprůměrné nebo průměrné žáky přesvědčit a usměrnit. "Možná by se tak děti rozhodly pro učební obor a ty lepší potom pro nástavbu. Pokud by se dítě se čtyřkou nemohlo ucházet o studium na střední škole, bylo by to asi vhodné," míní ředitelka Střední živnostenské školy v Sokolově Ilona Medunová.

Ta také navrhuje, aby do maturitních tříd nemohli proniknout ti, co se při přijímacích zkouškách dostanou v některém z předmětů do záporných čísel. Nyní se body sčítají a rozhoduje celkový výsledek.

Václav Sloup si dal cíl, aby gymnazisté byli připraveni na vysokou školu a ne pro úřady práce. Jde o další atak na gymnázia. Těch je podle krajské vlády v regionu příliš mnoho.

Odborné předměty pro průměrné žáky

Nyní tvoří gymnazisté dvanáct procent všech studentů. Politici by číslo rádi snížili na deset. "Výsledkem by mělo být zkvalitnění maturitních oborů a umožnit, aby se průměrní žáci dostali k odborným předmětům," řekl Sloup.

Gymnázia v Aši a Chodově se původně ocitla na Sloupově seznamu škol určených k zániku. V Aši náměstek ustoupil, neumí si prý představit, že by školáci z ašského výběžku museli dojíždět do Chebu.

Ředitel Gymnázia a střední odborné školy v Aši dostal za úkol zavést technický obor. Má zjistit, o který by firmy a žáci měli zájem. A pokud by se už takový učil v Chebu, tak ho kraj klidně utlumí ve prospěch Aše.

Sloup zřejmě ustoupí i od plánu zavřít Gymnázium Chodov. Neměl by kam přesunout žáky a učitele. "Vypadá to, že se nepodaří s tím pohnout. Je to škoda, protože vznik tohoto gymnázia v roce 1992 nebyl dobrým krokem," litoval náměstek.

Že chodovské gymnázium nemá zcela naplněné třídy, by se dalo připsat nejistotě. Už před třemi lety se ocitlo na černé listině krajské vlády.

"Rodiče a žáky musíme stále přesvědčovat, že škola funguje dál a že o ně stojíme," zmínila překážku zástupkyně ředitelky Eva Temňáková. Vymírající obory se snaží kraj podpořit i jinak.

Stipendia studenty zatím moc nelákají

Od září nabídne stipendia všem budoucím tesařům, řezníkům, zámečníkům. Celkem jde o šestnáct ohrožených profesí, o něž jinak není zájem. Žáci si mohou na konci pololetí vydělat 2 až 3,5 tisíce korun. Stačí, že nebudou mít dvojku z chování, neomluvené hodiny a jejich docházka se vyšplhá aspoň na 75 procent.

Zatím ale nabídka stipendií příliš nezabrala. Třeba na náboru do Střední živnostenské školy v Sokolově se to neprojevilo. Škola stále inzeruje 27 volných míst ve třídě pekařů a 22 míst ve třídě truhlářů. Zájemci se mohou hlásit ještě ve třetím kole přijímacího řízení do 26. srpna.

"Stipendium je forma, jak přilákat žáky do technických oborů. Pro sociálně slabší rodiny to může být motivace. Možná ale až po roce, až si žáci mezi sebou o novince řeknou," uvažuje ředitelka živnostenské školy v Sokolově.

Hejtman Josef Novotný nedávno marně žádal úřad práce o informace ke struktuře nezaměstnaných. Chtěl zjistit, ze kterých zdejších škol absolventi bez práce pocházejí. "Prý neexistuje způsob, jak tyto údaje ze systému získat. Poslal jsem odvolání na ministerstvo práce a sociálních věcí. Je nepředstavitelné, co bývalý ministr Drábek s úřady práce udělal," poznamenal Novotný.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Novodobou kopii historického krytého mostu v Radošově čekají opravy

Krytý most v Radošově čeká zásadní oprava.

Frekventovaný dřevěný most přes Ohři v Radošově sužuje hniloba. Do jeho oprav obec Kyselka investuje 670 tisíc korun....

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz