Členové týmu Beerates se svými vozy Saab a mapou před karlovarským magistrátem. Posádky při Allgäu - Orient Rallye 2013 nesmí používat navigační systémy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Český tým míří na exotickou rallye. Auta možná vymění za velblouda

  • 0
Na start mezinárodního automobilového závodu Allgäu - Orient Rallye 2013 z německého Oberstaufenu do jordánského Ammánu se příští neděli chystá ve třech vozech značky Saab historicky první a jediná posádka z České republiky - tým Beerates z Chodové Plané. Hlavní cenou rallye je živý velbloud.

Trať exotického závodu měří 6 666 kilometrů a letošní ročník je už osmý v pořadí. O Allgäu - Orient Rallye 2013 se hovoří jako o jednom z posledních automobilových dobrodružství na světě.

Akce se zúčastní 115 týmů z různých částí světa. Dobrodružná pouť startuje 28. dubna v německém Oberstaufenu.

Až do Istanbulu mají šestičlenné týmy svobodnou volbu trasy, nesmí však využívat dálnice ani navigační systémy.

Účastníci přespávají v autech, ve stanech nebo v ubytovacích zařízeních, jejichž cena nesmí přesáhnout částku 11 euro za osobu a noc. Do cíle, hlavního města Jordánského království Ammánu, dorazí týmy v polovině května 2013.

VIP účast má zajištěnu historicky první a jediná posádka z České republiky - šestičlenný tým Beerates z Chodové Plané. Členem skupiny je i Libuše Ernestová z Karlových Varů a její dcera Michaela.

"Naším cílem je především dokončit úspěšně soutěž se všemi vozy. Věříme, že zkušenosti, které jsme nasbírali při účasti na podobných projektech - například Mongol Rallye, nám pomohou umístit se na předních pozicích či dokonce získat hlavní cenu - živého velblouda," věří koordinátor projektu za český tým Jiří Plevka z Chodové Plané.

V Istanbulu vysadí vavřín z Karlových Varů

Na trase závodu leží i šestnáctimilionová turecká metropole Istanbul. Každý z více než stovky startujících týmů musí do Istanbulu přivézt strom ze své domoviny. Ten následně vysadí v parku u stadionu Fenerbahce, kde díky tomu vznikne "Rallye stromů".

Všech šest závodníků proto ve středu přijelo do Karlových Varů, aby za tímto účelem převzali z rukou karlovarského primátora Petra Kulhánka mladý vavřín vznešený. "I Karlovy Vary budou mít v Istanbulu svůj strom," těší primátora.

Dálková rallye s vozy, které musejí být minimálně dvacet let staré, má především charitativní povahu. Po dojetí do cíle se auta stanou majetkem Jordánského království a prezident rallye Shaker al Fayez následně organizuje jejich prodej.

Výtěžek je použit pro financování projektů směřujících k podpoře lidí, kteří žijí mimo velká města a turistická centra v chudých oblastech Jordánska a Turecka, především rodin nemajetných beduínů a jejich dětí.

,