Objevitel Ctibor Süsser s novým minerálem - krásnoit, který byl pojmenován podle místa nálezu v Krásně na Sokolovsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Učitel hudby vykutal unikátní minerál. Dostal jméno krásnoit

  • 1
Další unikátní minerál vykutal u Krásna na Sokolovsku amatérský badatel, jinak učitel hudby, Ctibor Süsser. Jeho objev nazvaný podle místa nálezu krásnoit už schválila odborná mezinárodní komise.

"Pouhým okem je na kameni vidět sněhobílý hermelínový povlak. Pod mikroskopem jsou zřetelné bílé kuličky – radiální paprsčité agregáty," popsal Ctibor Süsser.

Minerálům v okolí Horního Slavkova a Krásna se Süsser věnuje intenzivně od roku 2004. K jeho vzácným nálezům z minulosti patří třeba kámen slavkovit. A teď i krásnoit.

Balvany, které při častých toulkách v okolí rozbíjel, původně nepovažoval za zajímavý materiál. Unikátní a dosud neznámé krystaly se zjevily až jeho kolegyni a učitelce Anně Sabové pod mikroskopem.

Süsser vlastní největší a nejkomplexnější sbírku minerálů Slavkovského lesa. Ve svém domě v Krajkové připravuje rozsáhlou expozici. Chce ji otevřít letos na Den horníků a zpřístupnit ji školám i veřejnosti.

Pro svět objevil přibližně deset nových druhů minerálů. Schvalovací a publikační proces, než je minerál vědecky uznán, ale trvá řadu let. A tak se třeba Rusům podařilo o něco dříve zpracovat minerál rauchit, Australanům zase kunatit. "Například schvalovací proces u krásnoitu trval šest let," přiblížil.

Nález už publikoval americký odborný tým, který stejný minerál našel také ve Spojených státech v nevadské lokalitě Silver Coin mine. Ale Češi, konkrétně vědečtí pracovníci P. Ondruš a J. Sejkora, kteří minerál analyzovali, byli rychlejší.