Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma EPT zřídila učňovské centrum, schopné učně však hledá marně

  13:21aktualizováno  13:21
Učňovské centrum podle německého vzoru zřídila svatavská strojírenská firma EPT Connector, aby si vychovala schopné lidi. Dvanáct míst nabídla žákům z okolních středních škol, kteří sem měli chodit na praxi do provozu. Jenže nápad téměř ztroskotal kvůli nedisciplinovanosti a nezájmu učňů.
Firma si už raději bere absolventy z úřadu práce, vyčlenila pro ně polovinu kapacity centra. (Ilustrační snímek)

Firma si už raději bere absolventy z úřadu práce, vyčlenila pro ně polovinu kapacity centra. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Konstatoval to ředitel firmy Tomáš Musil na prezentaci na radnici v Habartově. Jako "ukázkový" příklad dal Integrovanou střední školu technickou a ekonomickou Sokolov (ISŠTE).

"Požádali jsme ISŠTE, aby nám poslala na praxi šest učňů. Nakonec jsme jich protočili čtyřicet. Z nich zbyli dva. Požádali jsme o další, ale odpověď zněla, že jiné už škola nemá. Nemá smysl, aby vydrželi dva dny. Spolupráce se bohužel nejeví dobře. Úplně jsem ztratil iluze o českém středním školství," líčí Musil.

Podle něho je problém v tom, že škola nelpí na disciplíně. V pondělí mělo do učňovského centra přijít šest dětí, dorazily ale jen tři. V úterý pak pouze dvě, ve středu jedno a ve čtvrtek už nikdo. "Když zavoláte do školy, kde všichni jsou, škola neví. A co s nimi udělala? Postihla je nějak?" ptá se Musil.

Ředitel integrované školy Pavel Janus potíže přiznává, ale jen částečně. "Je to pro mě novinka a mrzí mě, že se to dozvídám od novinářů a ne od EPT. Na našem posledním jednání to nevyznívalo nijak strašně. Firma zaměstnala naše absolventy, takže to tak hrozné nebude."

Přesto si firma už raději bere absolventy z úřadu práce, vyčlenila pro ně polovinu kapacity centra. Moc toho prý neumí, ale pracovat většinou chtějí. Když splní kritéria, dostanou smlouvu na dobu neurčitou. "Tito lidé už totiž spadli z obláčku do reality," vidí ředitel hlavní rozdíl.

"Bohužel je nedostatek vyučených brusičů, frézařů, soustružníků, kteří tohle řemeslo ovládají. Ze sedmnácti lidí v naší nástrojárně není nástrojařem vyučen nikdo," popsala situaci vedoucí personálního a ekonomického úseku v EPT Martina Pázrová.

Ředitel ISŠTE Janus vidí jako možný obrat k lepšímu letošní přísnější přijímačky na střední školy.

"Konečně možná dostaneme šikovné žáky do učebních oborů. Tam by neměli končit ti, co nemají na výběr, ale ti, co si obor vybrali."

Jinak Janus líčí situaci jako téměř beznadějnou. Žáci přicházejí na střední školu nepřipravení, nemotivovaní a často z rodin, které se nacházejí v rozkladu. "Těžko je někdo donutí, aby do školy chodili. Neprospívají. Nějak se to společnosti vymyká."

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz