Firma si už raději bere absolventy z úřadu práce, vyčlenila pro ně polovinu kapacity centra. (Ilustrační snímek)

Firma si už raději bere absolventy z úřadu práce, vyčlenila pro ně polovinu kapacity centra. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firma EPT zřídila učňovské centrum, schopné učně však hledá marně

  • 2
Učňovské centrum podle německého vzoru zřídila svatavská strojírenská firma EPT Connector, aby si vychovala schopné lidi. Dvanáct míst nabídla žákům z okolních středních škol, kteří sem měli chodit na praxi do provozu. Jenže nápad téměř ztroskotal kvůli nedisciplinovanosti a nezájmu učňů.

Konstatoval to ředitel firmy Tomáš Musil na prezentaci na radnici v Habartově. Jako "ukázkový" příklad dal Integrovanou střední školu technickou a ekonomickou Sokolov (ISŠTE).

"Požádali jsme ISŠTE, aby nám poslala na praxi šest učňů. Nakonec jsme jich protočili čtyřicet. Z nich zbyli dva. Požádali jsme o další, ale odpověď zněla, že jiné už škola nemá. Nemá smysl, aby vydrželi dva dny. Spolupráce se bohužel nejeví dobře. Úplně jsem ztratil iluze o českém středním školství," líčí Musil.

Podle něho je problém v tom, že škola nelpí na disciplíně. V pondělí mělo do učňovského centra přijít šest dětí, dorazily ale jen tři. V úterý pak pouze dvě, ve středu jedno a ve čtvrtek už nikdo. "Když zavoláte do školy, kde všichni jsou, škola neví. A co s nimi udělala? Postihla je nějak?" ptá se Musil.

Ředitel integrované školy Pavel Janus potíže přiznává, ale jen částečně. "Je to pro mě novinka a mrzí mě, že se to dozvídám od novinářů a ne od EPT. Na našem posledním jednání to nevyznívalo nijak strašně. Firma zaměstnala naše absolventy, takže to tak hrozné nebude."

Přesto si firma už raději bere absolventy z úřadu práce, vyčlenila pro ně polovinu kapacity centra. Moc toho prý neumí, ale pracovat většinou chtějí. Když splní kritéria, dostanou smlouvu na dobu neurčitou. "Tito lidé už totiž spadli z obláčku do reality," vidí ředitel hlavní rozdíl.

"Bohužel je nedostatek vyučených brusičů, frézařů, soustružníků, kteří tohle řemeslo ovládají. Ze sedmnácti lidí v naší nástrojárně není nástrojařem vyučen nikdo," popsala situaci vedoucí personálního a ekonomického úseku v EPT Martina Pázrová.

Ředitel ISŠTE Janus vidí jako možný obrat k lepšímu letošní přísnější přijímačky na střední školy.

"Konečně možná dostaneme šikovné žáky do učebních oborů. Tam by neměli končit ti, co nemají na výběr, ale ti, co si obor vybrali."

Jinak Janus líčí situaci jako téměř beznadějnou. Žáci přicházejí na střední školu nepřipravení, nemotivovaní a často z rodin, které se nacházejí v rozkladu. "Těžko je někdo donutí, aby do školy chodili. Neprospívají. Nějak se to společnosti vymyká."