Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výuční list může být lepší než maturita, říká německý poradce ze Saska

  8:15aktualizováno  8:15
Kovoobráběči, elektrikáři nebo třeba konstruktéři nechybějí jen na české, ale také na německé straně Krušných hor. Zlepšit tuto situaci by mohl projekt, který vymýšlejí lidé z karlovarského a saského úřadu práce. Jedním z nich je i Michael Schroeter.

Michael Schroeter, EURES - poradce úřadu práce v saském městě Annaberg-Buchholz. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vyučit se? To raději maturitu. S takovou vizí se hrnou na střední školy nejen čeští, ale i saští žáci. Výsledkem pak je, že kvalitní řemeslníci na obou stranách hranice chybějí.

„Máme stejné problémy a měli bychom mladým lidem ukázat, že je lepší vyučit se dobré profesi, než mít za každou cenu maturitu,“ říká Michael Schroeter, který dělá EURES - poradce úřadu práce v saském městě Annaberg-Buchholz. Ve spolupráci s českými kolegy pracuje na projektu, který by to mohl změnit.

V jaké fázi nyní projekt je?
Zatím jej vymýšlíme, podobný už ale funguje na německo-francouzské hranici. Základem je zjištění, že máme stejné problémy ohledně učňovského školství a potřebujeme k němu přilákat mladé lidi. Naší vizí je, dát větší hodnotu výučním profesím, do kterých se dnes mladí lidé moc nehrnou.

Jak to chcete udělat?
Tenkrát na německo-francouzské hranici vzniklo to, že učni by tu těžší teoretickou část absolvovali v zemi, ze které pocházejí, praktickou by dělali za hranicemi. Čeští učni by tedy studovali v Čechách podle zdejších pravidel a praxe by je čekala v Německu. Tam se vždycky nějak domluví a během tří let, po které vyučení trvá, se jim už řeč sama rozběhne.

Jak by jejich studium vypadalo?
Týden, kdy by měli praxi, by strávili na německé straně hranice v německé firmě.

Musel by pak učeň v německé firmě také zůstat?
Nemusel. V Německu by podepsal smlouvu na dobu určitou a potom by se rozhodl, jestli chce zůstat, což ale není jeho povinností. Když se dobře vyučí a získá dobrou praxi, může pracovat i v Čechách. Pro českou firmu pak bude možná ještě vzácnější.

Říkal jste, že v Sasku jsou také problémy s kvalifikovanými odborníky. Jakých profesí se to týká?
Chybí nám například kovoobráběči, pracovníci CNC, to jsou například klasičtí elektrikáři nebo konstrukční mechanici. Podobné je tomu i v oblasti gastronomie, třeba v případě kuchařů. Je to časově náročné, pracuje se i o víkendech a svátcích. Hodně zaměstnanců chybí i ve zdravotnictví.

Kdy bude projekt spuštěn?
Je to ještě daleko, na německo-francouzské hranici o tom mluvili pět let. Nejprve se mezi sebou musejí domluvit všechny příslušné instituce. Počítáme s tím, že projekt odstartujeme na jedné nebo dvou školách a s určitými firmami spustíme zkušební provoz. To jsou ale věci, které jsou ještě hodně daleko.

Jedním z vašich přeshraničních projektů je burza práce. Jak je úspěšná?
Nyní chystáme patnáctou. Burza práce se stala už tradiční věcí. Němečtí zaměstnavatelé mají velký zájem o české lidi. Jde de facto o všechny možné profese od pomocných prací v továrně až po kvalifikované odborníky.

Mají čeští zaměstnanci v Německu dobré jméno?
Co se týče pracovní síly, tak ano. Jsou pilní. Nedávno jsem slyšel, že v Bavorsku jsou továrny, kde je víc Čechů než Němců. V jedné z nich pracovali na dvě směny, měli ranní a odpolední. Když se měl spustit trojsměnný provoz, Češi se radovali, že si vydělají víc peněz, Němcům se do toho moc nechtělo.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz