Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výuční list může být lepší než maturita, říká německý poradce ze Saska

  8:15aktualizováno  8:15
Kovoobráběči, elektrikáři nebo třeba konstruktéři nechybějí jen na české, ale také na německé straně Krušných hor. Zlepšit tuto situaci by mohl projekt, který vymýšlejí lidé z karlovarského a saského úřadu práce. Jedním z nich je i Michael Schroeter.

Michael Schroeter, EURES - poradce úřadu práce v saském městě Annaberg-Buchholz. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vyučit se? To raději maturitu. S takovou vizí se hrnou na střední školy nejen čeští, ale i saští žáci. Výsledkem pak je, že kvalitní řemeslníci na obou stranách hranice chybějí.

„Máme stejné problémy a měli bychom mladým lidem ukázat, že je lepší vyučit se dobré profesi, než mít za každou cenu maturitu,“ říká Michael Schroeter, který dělá EURES - poradce úřadu práce v saském městě Annaberg-Buchholz. Ve spolupráci s českými kolegy pracuje na projektu, který by to mohl změnit.

V jaké fázi nyní projekt je?
Zatím jej vymýšlíme, podobný už ale funguje na německo-francouzské hranici. Základem je zjištění, že máme stejné problémy ohledně učňovského školství a potřebujeme k němu přilákat mladé lidi. Naší vizí je, dát větší hodnotu výučním profesím, do kterých se dnes mladí lidé moc nehrnou.

Jak to chcete udělat?
Tenkrát na německo-francouzské hranici vzniklo to, že učni by tu těžší teoretickou část absolvovali v zemi, ze které pocházejí, praktickou by dělali za hranicemi. Čeští učni by tedy studovali v Čechách podle zdejších pravidel a praxe by je čekala v Německu. Tam se vždycky nějak domluví a během tří let, po které vyučení trvá, se jim už řeč sama rozběhne.

Jak by jejich studium vypadalo?
Týden, kdy by měli praxi, by strávili na německé straně hranice v německé firmě.

Musel by pak učeň v německé firmě také zůstat?
Nemusel. V Německu by podepsal smlouvu na dobu určitou a potom by se rozhodl, jestli chce zůstat, což ale není jeho povinností. Když se dobře vyučí a získá dobrou praxi, může pracovat i v Čechách. Pro českou firmu pak bude možná ještě vzácnější.

Říkal jste, že v Sasku jsou také problémy s kvalifikovanými odborníky. Jakých profesí se to týká?
Chybí nám například kovoobráběči, pracovníci CNC, to jsou například klasičtí elektrikáři nebo konstrukční mechanici. Podobné je tomu i v oblasti gastronomie, třeba v případě kuchařů. Je to časově náročné, pracuje se i o víkendech a svátcích. Hodně zaměstnanců chybí i ve zdravotnictví.

Kdy bude projekt spuštěn?
Je to ještě daleko, na německo-francouzské hranici o tom mluvili pět let. Nejprve se mezi sebou musejí domluvit všechny příslušné instituce. Počítáme s tím, že projekt odstartujeme na jedné nebo dvou školách a s určitými firmami spustíme zkušební provoz. To jsou ale věci, které jsou ještě hodně daleko.

Jedním z vašich přeshraničních projektů je burza práce. Jak je úspěšná?
Nyní chystáme patnáctou. Burza práce se stala už tradiční věcí. Němečtí zaměstnavatelé mají velký zájem o české lidi. Jde de facto o všechny možné profese od pomocných prací v továrně až po kvalifikované odborníky.

Mají čeští zaměstnanci v Německu dobré jméno?
Co se týče pracovní síly, tak ano. Jsou pilní. Nedávno jsem slyšel, že v Bavorsku jsou továrny, kde je víc Čechů než Němců. V jedné z nich pracovali na dvě směny, měli ranní a odpolední. Když se měl spustit trojsměnný provoz, Češi se radovali, že si vydělají víc peněz, Němcům se do toho moc nechtělo.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

VIDEO: Zámecká sezona se ponese v duchu diplomacie

Kurátorka Petra Jadlovská ukazuje na kynžvartském zámku část předmětů z...

Návštěvnost památek v Bečově, Kynžvartu a Valči stále roste. Vloni navštívilo státní zámky a hrady v kraji více než 120...

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Najdete na iDNES.cz