Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kůň, kterého někdo krmil chlebem, uhynul. Útulek se bojí o další zvířata

  14:15aktualizováno  14:15
Obavy Hany Šimkové, majitelky útulku pro týraná a handicapovaná zvířata Ostrovský Macík na Karlovarsku, se naplnily. Na bezohlednost lidí, kteří i přes přísný zákaz krmí ve výběhu zvířata, doplatil hucul Ondráš, který uhynul. Nepomohl mu ani převoz na veterinární kliniku.

Koně v péči občanského sdružení Macík, které se stará o opuštěná a týraná zvířata, kdosi schválně krmí chlebem. | foto: archiv o.s. Macík

„Máme výsledek pitvy Ondráška. Zemřel na kýlu brániční. Laicky řečeno, protrhla se mu následkem koliky, kterou v těle způsobily tři desítky kilogramů chleba. Bránice a střeva se natlačily do hrudního koše a udusily ho, takže Ondrášek přestal dýchat,“ řekla Hana Šimková.

Hucul Ondráš byl v útulku přes deset let. Vozil malé děti na Michalské pouti i návštěvníky útulku. A protože do ohrady na naučné stezce lidé nepřestávají házet zvířatům jídlo, Hana Šimková se bojí, aby Ondrášův osud nepotkal i krávu Natašu, ovce, mlsné kozy a další zvířata.

„Když kozy, které žerou, co nemají, někdo nakrmí větším množství chleba, tak se prostě nafouknou,“ popsala zkušenosti Hana Šimková.

Pracovníci Macíku upozorňují na velké nebezpečí, kterému jsou v okolí útulku vystavovaní motoristé. To je mnohem větší problém než samotné krmení zvířat. Lidé totiž otvírají ohrady a naschvál v nich ničí branky. Pokud by koně utekli a vyběhli na silnici, při srážce s autem by na řidiče čekal masakr. Dalším problémem je odkládání nepotřebného odpadu, i když to je přísně zakázané, stejně jako krmení.

Koza zemřela, protože sežrala igelit

Útulek na smrt koně v důsledku krmení upozorní i veřejnost. Na sloupcích se objeví emotivní, zalaminovaný letáček s fotografií koně a textem: Dali jste mně chleba, a proto jsem musel umřít. Protože naučnou stezkou procházejí malé děti ze škol a školek, tak se na letácích neobjeví mrtvoly zvířat.

„Pokud chytíme někoho, kdo má v ruce igelitku s chlebem a krmí handicapovaná zvířata, která většinou musí mít dietu, okamžitě voláme policii a podáváme trestní oznámení. Platí to i v případě otevírání ohrad a ničení branek,“ slibuje Hana Šimková.

Ondráše se pokusili zachránit převozem na karlovarskou veterinární kliniku Víta Zatloukala. Než ale došlo k operaci, zvíře přestalo dýchat. Hucul nebyl prvním zvířetem, které kvůli krmení skončilo na klinice.

„Měli jsme i poníky, které lidé na karlovarské vyhlídce Diana překrmili vším možným. Ve Varech je i farma Kozodoj. Lidé tam zvířatům házejí staré pečivo v igelitkách. Jedna koza zemřela, protože igelit snědla,“ sdělila zvěrolékařka Adéla Zatloukalová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz