Běžec Miloš Škorpil má na svém kontě několik rekordů.

Běžec Miloš Škorpil má na svém kontě několik rekordů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Běhejte pro zdraví, ne o zdraví, učí ultramaratonec Miloš Škorpil

  • 0
Šedesátku má nestor českého běhání a zakladatel Běžecké školy Miloš Škorpil už dávno za sebou. Ale stále mu to běhá.

Specialista na dlouhé tratě a ultramaratony, jehož výkony zdobí i Guinnessovu knihu rekordů, teď věnuje svůj čas lidem. Těm, kteří chtějí začít s během a nevědí, jak na to, ale i těm, kteří už nějaký čas běhají a chtějí se zlepšit. Každoročně pro ně pořádá běžecký kemp.

„Je to takové běžecké soustředění, ale není to jen o běhu. Pro účastníky, kterých bylo letos včetně dětí šestadvacet, jsme připravili pestrý program. Jeden den jsme například byli na Zlaté dráze v chebském Poohří, kde jsme si zkoušeli různé testy a zábavné soutěže, další den jsme od vedením zkušeného instruktora Milana Kůtka ochutnali takzvaný nordic running neboli běh s holemi, pak jsme si dali ve sport centru v Chebu den s posilováním a kruhovým tréninkem a poté jsme vyrazili do terénu na koloběžkách,“ vypočítává Miloš Škorpil, kterého řada sportovců považuje za svého běžeckého guru.

Právě koloběžky jsou podle jeho slov ideální doplňkový sport, kdy se při odrážení procvičí celé tělo.

„A navíc se člověk může kochat okolní přírodou. Na kole se většinou cyklisté soustředí jen na záda jezdce před nimi. Naplánovali jsme si pětadvacetikilometrový výlet po okolí a bylo to super,“ pochvaluje si Škorpil a vysvětluje, proč je pro běžce důležitá i posilovna.

„Posilování celého těla je pro běh velmi důležité. Když je člověk celkově zpevněný, dokáže běhat líp a s větší lehkostí. Pozná se to na vytrvalosti. Ve chvíli, kdy je člověk unavený, začne dělat chyby. To se následně odrazí na tom, že se mu hůř běží. Je to začarovaný kruh,“ upřesňuje. Běžce si při běhu dokonce natáčí. To proto, aby jim později mohl ukázat chyby, které dělají.

Důležité je správně dýchat

„Někteří lidé při běhání skáčou. Snaží se došlápnout co nejdál dopředu, ale to není to pravé ořechové. Lepší je jakoby se kopat do hýždí, zakopávat. Podívejte se na africké běžce, jakým stylem běží. Ve chvíli jsou pryč. Další chybou je, že lidé při běhu jakoby sedí, že mají pokrčená kolena. To je také špatně. Nebo si přečetli, že se při běhu mají lehce předklonit. Ale oni se zlomí v pase,“ ukazuje Škorpil.

Kvůli chybám se pak při běhu vytrácí kouzlo lehkosti, běh je namáhavý. Když si lidé nechají poradit, brzy pocítí, že běží líp, lehčeji a rychleji a že se při běhu méně zadýchávají. Ačkoli běh patří k základním dovednostem, pro člověka, který roky seděl za psacím stolem, může být začátek těžký.

Odborníci radí začít pozvolna a nic neuspěchat. „Doporučuji nejprve chodit. Střídat rychlou chůzi s chůzí vycházkovou, nejprve půl hodiny a postupně dobu protahovat až na dvojnásobek. Pak polehoučku přidat běh. Běhat pomalu, ordinovat si malé dávky, tak 400 až 800 metrů, a hlavně dýchat. Dech je to, co nás limituje. Je nutné běhat jen v takovém tempu, co jsme schopni udýchat. Protože běhání by mělo být pro zdraví, a nikoli o zdraví,“ doplňuje se smíchem Škorpil.

V nejbližších měsících ho čeká řada běžeckých akcí. Například v září se koná druhý ročník Salming Tour de Hospic: v pátek se běže z 5 kilometrů ve Františkových Lázních, v sobotu půlmaraton v Plesné a neděle patří desetikilometrovému závodu ve Skalné. Jednotlivé výsledky se sčítají, výtěžek jde na pomoc Hospici sv. Jiří v Chebu.