Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci žít ve Vladivostocké ulici, přejmenujte ji, žádá disident z Aše

  12:29aktualizováno  12:29
Osmašedesátiletý umělec Jari Vassinger z Aše vytáhl do boje proti Ruské federaci. Ze židle ho zvedá situace na Ukrajině. Obsazení Krymu přirovnává k okupaci Sudet. Na protest proti násilnému prosazování zájmů Ruska žádá, aby z mapy města zmizela ulice Vladivostocká.

Ašský výtvarník Jari Vassinger požaduje, aby Vladivostocká ulice nesla jiné jméno. Protestuje tak proti agresivnímu chování Putinova Ruska. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Místo názvu Vladivostocká by podle umělce z Aše měli lidé raději na cedulích s názvem ulice mírně poupravený, česky znějící název Vladislavova.

"Nejsem srozuměn s názvem ulice, nesoucí jméno města ve státě, který je spojen s nedemokratickým režimem a který svoje zájmy prosazuje násilnými prostředky," vysvětluje Jari Vassinger a dodává, že stejný národ okupoval Československou republiku od roku 1968 až do roku 1991. Situaci na Krymu připodobňuje k obsazení Sudet nacistickým Německem.

Jari Vassinger

Výtvarník Jari Vassinger, vlastním jménem Jaroslav Vašinka, patřil k vězněným odpůrcům režimu bývalého Československa. Po propuštění emigroval. Žil a tvořil ve Spolkové republice Německo. Nyní bydlí v Aši. Loni v září jej ministr obrany Vlastimil Picek ocenil jako účastníka odboje a odporu proti komunismu.

"Po roce 1945 bylo nemyslitelné, aby se jakákoli ulice v Aši jmenovala po nějakém německém městě. Ze stejného důvodu nemohu souhlasit s názvem ulice Vladivostocká," konstatuje pobouřený muž.

Svůj požadavek už adresoval i ašské radnici, kde se jeho návrhem zabývali tamní radní. Ti však změnu názvu ulice nedoporučili.

"Přejmenování by se dotklo všech občanů, kteří tam žijí nebo podnikají. Lidé by si například museli vyřídit nové doklady. Panu Vassingerovi jsme doporučili, aby pro svůj návrh získal podpisy těch, kterých se návrh týká. Podpisový arch ale zatím nemáme, rada města jej proto zastupitelstvu ke schválení nedoporučila," zdůvodňuje mluvčí města Aš Milan Vrbata.

Odmítnutý umělec se ale nevzdává. Přestože jej v současnosti zcela zaměstnává výstava v Uměleckém domě Schirnding, o svůj návrh hodlá dál bojovat.

"Odsouzení slovy je dobré, odsouzení činy je lepší. Je důležité se rozhodně a již od začátku postavit každému agresorovi. Pro přejmenování ulice učiním vše," slibuje.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz