Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

  18:11aktualizováno  18:11
Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech. Ta je již přes rok v havarijním stavu. Kraj posoudí možnosti a chystá veřejnou debatu.

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tři varianty takzvané objemové studie chce mít během několika měsíců na stole vedení kraje. Ukázat mají, co se školou dál a kolik by ho jednotlivá řešení stála.

„Situace se netýká jen jedné kritické budovy. Součástí školy je ještě jedna – novější. Pokud by se tam dělaly nějaké stavební úpravy, musí jít o komplexní řešení,“ uvedl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč.

Zároveň zmínil, že škola vyučuje čtyři základní obory, a do doby, než se kraj rozhodne pro nejlepší variantu, musí dál fungovat. „Až budou výsledky objemových studií, tak je zveřejníme, aby někdo neřekl, že něco tajíme nebo jsme si něco vymysleli. Chceme, aby vše bylo transparentní a vyjádřit se k tomu může, kdo bude chtít,“ slíbil Jaroslav Bradáč. Své si tak ke studiím řeknou například zastupitelé, stavaři, architekti a další.

Kraj se kvůli stavu školy obrátil na Kloknerův ústav ČVÚT, který mu zpracoval odborný posudek. Na jeho základě pak kraj požádal ministerstvo kultury, aby ze staré školní budovy sejmulo památkovou ochranu, čemuž v polovině července vyhovělo. Proti se ale postavily například Karlovy Vary. Ačkoli nejsou takzvaným účastníkem řízení, poslaly nyní ministerstvu podnět k přezkumu rozhodnutí.

„Myslíme si, že jeho rozhodnutí není objektivní a obsahuje v sobě věci, o kterých pochybujeme, že jsou reálné. Dále se domníváme, že některé věci, na kterých ministerstvo rozhodnutí postavilo, jsou vytržené z kontextu,“ zdůvodnil primátorův náměstek pro oblast kultury Jiří Klsák.

O uměleckoprůmyslové škole už mluvil s hejtmankou i primátor Petr Kulhánek. „Pro město Karlovy Vary je to objekt architektonicky velmi hodnotný a byla by obrovská škoda, pokud by měl zmizet ze světa,“ řekl. Pokud se podle něj téma dostane do veřejného projednání, bude obrovská vůle k tomu starou školní budovu zachovat.

Na ministerstvo se kvůli rozhodnutí obrátil i Národní památkový ústav v Lokti (NPÚ). Odvolání proti rozhodnutí podat nemůže, neboť stejně jako Karlovy Vary není ani on účastníkem řízení. „Statický posudek jsme četli neoficiálně a s názorem ministerstva kultury se neztotožňujeme. Výměna části stropů neznamená zásadní ztrátu památkových hodnot. Na těch se nezměnilo nic od roku 2007, kdy byla budova prohlášená kulturní památkou,“ uvedla v červenci ředitelka NPÚ Romana Riegerová.

Zástupci NPÚ řadu měsíců kraj upozorňují, že školní budovu lze opravit. Romana Riegerová k tomu navíc dodala, že posudky je třeba číst vždy celé. „Ani ty první nikdy neřekly, že by tento dům ohrožoval bezpečnost veřejnosti a měl by jít neprodleně k zemi. Pořád se bavíme jen o stropech a staticky narušené stropy se vyměňují u mnoha památek,“ vysvětlila.

Potíže staré školní budovy se objevily loni v dubnu. Tehdy nesměli studenti kvůli prasklinám do některých učeben, škola proto přesunula výuku do jiných prostor (podrobněji v článku Karlovarskou školu ohrožují praskliny, studenti nesmějí do dvou učeben). Součástí starého křídla je i téměř desítka bytů původně určených pro pedagogy, ze kterých se museli obyvatelé loni v květnu na základě rozhodnutí stavebního úřadu urychleně vystěhovat (psali jsme v článku VIDEO: Stropy hrozí zřícením, nájemníci museli narychlo opustit byty). Budova pochází z roku 1924.

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Karlovarská krajská nemocnice dluží stále víc, ve hře je její pronájem

Den otevřených dveří v dokončeném pavilonu akutní medicíny v karlovarské...

Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří špitály v Karlových Varech a v Chebu, padá do dluhové pasti....

Na Sokolovsku roste v Česku ojedinělá fabrika na výrobu mýdla

Nová hala továrny na výrobu mýdla v Citicích na Sokolovsku.

První v nové průmyslové zóně a zároveň v Čechách ojedinělá fabrika vyrůstá v Citicích na Sokolovsku. Nedaleko tamní...

Další z rubriky

Na koalici se v Sokolově dohodlo ANO, Hnutí pro Sokolov a ČSSD

Komunální volby 2018. (5. 10. 2018)

Na povolební spolupráci se týden po volbách dohodli také v Sokolově. Koalici vytvoří zástupci vítězného ANO, které v...

Dopravní značky upozorní na neudržované silnice v horách česky i německy

Nové výstražné značky s dvojjazyčnou doplňkovou tabulkou instalovali krajští...

Nové dopravní značky nachystali krajští silničáři před blížící se zimou v Krušných horách. Jsou dvojjazyčné a české i...

Obnova Zámecké věže je moc drahá, vzkazuje Varům kancelář architektury

Zámecká věž a pod ní i Tržní kolonáda se dočkají částečné opravy.

Obnova Zámecké věže, jedné z nejstarších karlovarských památek, narazila na nesouhlas Kanceláře architektury města...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz