Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Studenti prošpikovali halu čidly, pak ji zapálili. Zkoumají požár

  15:16aktualizováno  15:16
Unikátní experiment připravili v Citicích na Sokolovsku studenti skotské univerzity v Edinburgu a Vysoké školy báňské v Ostravě. V budově určené k demolici si vyzkoušeli, jak se chová oheň ve velkých prostorech.

Výsledky experimentu v budoucnu pomohou při protipožárních opatřeních u nově stavěných budov.

Fotogalerie

„Vhodný dům jsme hledali po celém světě. Našim potřebám nakonec nejvíce vyhovoval objekt Sokolovské uhelné v Citicích,“ uvedla Kamila Kempná, koordinátorka projektu.

Za oběť pokusu padlo přízemí, v němž bývala truhlárna. Do té studenti navezli sedm tun dřeva. Při jeho hoření simulovali požár v kancelářských prostorách.

„Zajímá nás vše, co se v každé vteřině odehrává v plamenech. Sledujeme změny teplot i tepelných a radiačních toků. Prostě chceme poznat, jak se oheň chová,“ zjednodušeně vysvětlila hlavní důvod experimentu koordinátorka.

Studenti připravovali objekt 10 tisíc hodin, použili 750 čidel

Na přípravě objektu na řízený požár pracovalo 14 lidí ze sedmi zemí světa od začátku ledna. Dohromady na něm odpracovali 10 tisíc hodin. A za čtyři hodiny, po které podle matematického modelu měl oheň hořet, bylo po všem.

„Celý projekt jsme ovšem začali připravovat už před rokem. Další týdny až měsíce bude trvat vyhodnocení dat získaných z čidel uprostřed ohně,“ doplnila Kamila Kempná.

Měřících aparátů instalovali studenti do ohněm zasažené místnosti celkem 750. K přístrojům pak data vedlo deset kilometrů kabelů.

Podle Adama Thomitzeka z fakulty bezpečnostního inženýrství ostravské báňské školy poslouží získaná data i hasičům. „Zkoumáme totiž i působení vysokých teplot na samotnou stavbu,“ vysvětlil expert.

Oldřich Volf, náměstek ředitele krajských hasičů, vidí přínos i jinde. „Díky tomuto experimentu se můžeme poučit i při vypracovávání taktiky zásahů. Teď můžeme sledovat, jak se požár vyvíjí bez zásahu hasičů, a dokážeme tak odhadnout, jak silný je v jaké fázi,“ konstatoval Volf.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz