Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Srdci pomáhá po unikátní operaci strojek velký jako krabička sirek

  • 0
Další pacienti s nemocným srdcem už nemusejí vyjíždět mimo Karlovarský kraj. Kardiologové z Karlovarské krajské nemocnice poprvé implantovali kardioverter - defibrilátor. Přístroj o málo větší než krabička sirek dokáže zachránit život.

Zlomový krok. Tak samotný zákrok nazývají lékaři z kardiocentra v Karlových Varech. Zařízení dokáže pomocí elektrických impulsů regulovat chod srdce. Jako první ho obdržela ve středu pacientka po těžkém infarktu myokardu. „V jeho důsledku měla žena sníženou funkci levé srdeční komory,“ uvedl primář kardiologie Michal Paďour

Nový typ operace

  • Implantabilní kardioverter - defibrilátor (ICD) je obdobou běžného kardiostimulátoru.
  • Je umístěn v kovovém pouzdře a od dosud implantovaných kardiostimulátorů se liší nepatrně většími rozměry a funkcí.
  • ICD se implantuje na speciálním pracovišti do podklíčkové krajiny, se srdcem je spojen elektrodami.
  • Implantace probíhá s výjimkou jednoho krátkého okamžiku pouze při lokálním znecitlivění.
  • Jde o komplexní specializovaný výkon, který je vykonáván speciálně vycvičeným týmem lékařů, sester a biomedicínských inženýrů.

Primář vysvětlil, že u těchto onemocnění je implantace kardioverter - defibrilátoru vlastně jedinou účinnou léčbou, která dokáže minimalizovat riziko způsobené srdeční arytmií a následné smrti.

„Na rozdíl od běžného stimulátoru totiž kardioverter - defibrilátor umí v případě detekce život ohrožující arytmie vydat vysokoenergetický šok, a tak arytmii zrušit. V těchto případech jde opravdu o vteřiny, které rozhodují o životě a smrti,“ vysvětlil princip zařízení Paďour.

Složitá operace je přínosem především pro pacienty z karlovarského regionu. Ti do současné doby museli za podobným zákrokem cestovat desítky kilometrů.

„Pacienti tak už nebudou muset dojíždět na specializovaná pracoviště do Prahy nebo Plzně, ale mohou výkon podstoupit v místě bydliště. To považuji za opravdu významný posun. Ještě před několika lety by něco podobného bylo nemyslitelné,“ popsal velkou výhodu člen představenstva a ekonomický ředitel Karlovarské krajské nemocnice David Bracháček.

Nejde jen o operaci, ale také o následné pravidelné kontroly. „Pacient s tímto zařízením musí docházet každý rok až třikrát na pravidelné kontroly. A i to nyní zařizujeme v Karlových Varech,“ doplnil primář kardiocentra.

Touto operací se karlovarská kardiologie stala plnohodnotným specializovaným centrem, schopným nabízet všechny potřebné výkony.

První samostatná implantace kardioverter - defibrilátoru se uskutečnila v Karlových Varech jen několik měsíců poté, co nemocnice získala k tomuto výkonu akreditaci od České kardiologické společnosti. Výkon trval necelou hodinu a proběhl bez komplikací. Osmdesátiletá pacientka strávila v nemocnici jeden den kvůli pozorování a už po 24 hodinách byla propuštěna do domácího ošetřování.

Výcvik lékařského týmu k tomuto zákroku trval podle primáře několik let, dalších několik měsíců trvalo vyjednávání mezi pojišťovnou a Karlovarskou krajskou nemocnicí. „V případě implantací kardioverter - stimulátorů počítáme, že bychom je měli implantovat ročně zhruba stovce pacientů z Karlovarského kraje,“ řekl člen představenstva a ekonomický ředitel.

„Kouzelná“ krabička dokáže svou práci plnit roky, ale o stavu se vždy přesvědčují lékaři na preventivních prohlídkách. „Systém ale nabízí i sledování pacientova stavu přes internet z pohodlí kanceláře,“ dodal na závěr primář kardiologie Paďour.