Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad udělil krajské správě silnic pokuty za 1,6 milionu

  15:32aktualizováno  15:32
Dvě pokuty v celkové výši 1,6 milionu korun udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Krajské správě a údržbě silnic Karlovarského kraje. Jde o sankce za chyby při výběru zhotovitele dvou silničních staveb v regionu za 80 milionů korun.
Pokutu úřad organizaci vyměřil za to, že nastavila kritéria pro výběr zhotovitele zakázek připravovaných v roce 2007 přísněji, než požaduje zákon. (ilustrační foto)

Pokutu úřad organizaci vyměřil za to, že nastavila kritéria pro výběr zhotovitele zakázek připravovaných v roce 2007 přísněji, než požaduje zákon. (ilustrační foto) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Organizace podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chybně nastavila zadávací podmínky pro tendry ma rekonstrukci silnice II. třídy na průtahu Kraslicemi za 58,8 milionů a opravu silničního mostu v Chebu za 21,3 milionů.

Výsledek auditu

Audit investičních akcí Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje financovaných z regionálního operačního programu odhalil možné pochybení celkem u patnácti projektů. Karlovarský kraj všechny nálezy předal k prověření na ÚOHS. V případě třinácti projektů antimonopolní úřad konstatoval, že zákon porušen nebyl. U zbývajících dvou uvedených zahájil správní řízení a následně vyměřil sankce v celkové výši 1,6 milionu korun.

Rozhodnutí o pokutách zatím nejsou pravomocná a Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje (KSÚS) proti nim může podat rozklad. "Chystáme se k tomu, tento týden připravujeme podklady," konstatoval ředitel Zdeněk Pavlas.

Pokutu úřad organizaci vyměřil za to, že nastavila kritéria pro výběr zhotovitele zakázek připravovaných v roce 2007 přísněji, než požaduje zákon. Podle zadávacích podmínek se tendrů mohly zúčastnit pouze firmy, které doložily seznam realizovaných větších zakázek za uplynulé tři roky. Zákon přitom umožňuje dokládat reference zakázkami z posledních pěti let.

"Zkrácením uvedené lhůty nastavil zadavatel pravidla přísněji, než stanovuje zákon a nepřípustně tak zúžil okruh potencionálních uchazečů o zakázku," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle názoru úřadu tak mohlo dojít k ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky. ÚOHS argumentuje tím, že pokud by krajská správa silnic dodržela lhůty stanovené zákonem, nelze vyloučit, že by se do soutěže přihlásilo více firem. Některá z nich přitom mohla přijít s ještě výhodnější nabídkou než zúčastnění uchazeči.

Výše pokuty správu silnic nepříjemně překvapila

S tím ředitel KSÚS Zdeněk Pavlas nesouhlasí, přestože pochybení uznává. "Nijak ovšem podle našeho názoru neovlivnilo výběr nejlepší nabídky a nevedlo k omezení uchazečů," je přesvědčený. 

Ze soutěže nebyl nikdo vyřazen a zvítězila nabídka s nejnižší cenou. "Dokládali jsme srovnání s jinými zakázkami, že v podstatě ten okruh firem, které se zúčastnily, byl vlastně stejný. Soutěže se zúčastnily téměř všechny obvyklé firmy," konstatoval.

K nesprávnému stanovení období pro reference došlo podle ředitele lidskou chybou při prostém opsání do té doby používaných podmínek. "Dříve se tři roky běžně používaly, v té době se ovšem měnil zákon."

Stanovená výše pokuty krajskou správu silnic nepříjemně překvapila. Antimonopolní úřad podle Pavlase i v případě dražších zakázek a opakovaných pochybení obvykle uděluje nižší sankce, v řádu maximálně několika stovek tisíc korun. "Pokuta se nám zdá být velmi vysoká a připadá mi to osobně, jako bychom měli být nějaký exemplární případ," konstatoval ředitel.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Opilý řidič na policisty ukázal sprosté gesto, pustil volant a naboural

Řidič na Karlovarsku havaroval poté, co přes okénko za jízdy vulgárně...

Ukazování vulgárních posunků na policejní hlídku se pořádně vymstilo opilému řidiči na Karlovarsku. Pustil totiž na...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

VIDEO: Nádvoří chebského muzea ozdobila velikonoční koruna s vajíčky

Velikonoční koruna na nádvoří chebského muzea.

Na nádvoří Muzea Cheb se objevila neobvyklá slavnostní výzdoba, takzvaná velikonoční koruna. Je to svazek chvojí,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technik / montér - TZB, Praha 4, 25 - 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz