Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad udělil krajské správě silnic pokuty za 1,6 milionu

  15:32aktualizováno  15:32
Dvě pokuty v celkové výši 1,6 milionu korun udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Krajské správě a údržbě silnic Karlovarského kraje. Jde o sankce za chyby při výběru zhotovitele dvou silničních staveb v regionu za 80 milionů korun.
Pokutu úřad organizaci vyměřil za to, že nastavila kritéria pro výběr zhotovitele zakázek připravovaných v roce 2007 přísněji, než požaduje zákon. (ilustrační foto)

Pokutu úřad organizaci vyměřil za to, že nastavila kritéria pro výběr zhotovitele zakázek připravovaných v roce 2007 přísněji, než požaduje zákon. (ilustrační foto) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Organizace podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chybně nastavila zadávací podmínky pro tendry ma rekonstrukci silnice II. třídy na průtahu Kraslicemi za 58,8 milionů a opravu silničního mostu v Chebu za 21,3 milionů.

Výsledek auditu

Audit investičních akcí Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje financovaných z regionálního operačního programu odhalil možné pochybení celkem u patnácti projektů. Karlovarský kraj všechny nálezy předal k prověření na ÚOHS. V případě třinácti projektů antimonopolní úřad konstatoval, že zákon porušen nebyl. U zbývajících dvou uvedených zahájil správní řízení a následně vyměřil sankce v celkové výši 1,6 milionu korun.

Rozhodnutí o pokutách zatím nejsou pravomocná a Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje (KSÚS) proti nim může podat rozklad. "Chystáme se k tomu, tento týden připravujeme podklady," konstatoval ředitel Zdeněk Pavlas.

Pokutu úřad organizaci vyměřil za to, že nastavila kritéria pro výběr zhotovitele zakázek připravovaných v roce 2007 přísněji, než požaduje zákon. Podle zadávacích podmínek se tendrů mohly zúčastnit pouze firmy, které doložily seznam realizovaných větších zakázek za uplynulé tři roky. Zákon přitom umožňuje dokládat reference zakázkami z posledních pěti let.

"Zkrácením uvedené lhůty nastavil zadavatel pravidla přísněji, než stanovuje zákon a nepřípustně tak zúžil okruh potencionálních uchazečů o zakázku," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle názoru úřadu tak mohlo dojít k ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky. ÚOHS argumentuje tím, že pokud by krajská správa silnic dodržela lhůty stanovené zákonem, nelze vyloučit, že by se do soutěže přihlásilo více firem. Některá z nich přitom mohla přijít s ještě výhodnější nabídkou než zúčastnění uchazeči.

Výše pokuty správu silnic nepříjemně překvapila

S tím ředitel KSÚS Zdeněk Pavlas nesouhlasí, přestože pochybení uznává. "Nijak ovšem podle našeho názoru neovlivnilo výběr nejlepší nabídky a nevedlo k omezení uchazečů," je přesvědčený. 

Ze soutěže nebyl nikdo vyřazen a zvítězila nabídka s nejnižší cenou. "Dokládali jsme srovnání s jinými zakázkami, že v podstatě ten okruh firem, které se zúčastnily, byl vlastně stejný. Soutěže se zúčastnily téměř všechny obvyklé firmy," konstatoval.

K nesprávnému stanovení období pro reference došlo podle ředitele lidskou chybou při prostém opsání do té doby používaných podmínek. "Dříve se tři roky běžně používaly, v té době se ovšem měnil zákon."

Stanovená výše pokuty krajskou správu silnic nepříjemně překvapila. Antimonopolní úřad podle Pavlase i v případě dražších zakázek a opakovaných pochybení obvykle uděluje nižší sankce, v řádu maximálně několika stovek tisíc korun. "Pokuta se nám zdá být velmi vysoká a připadá mi to osobně, jako bychom měli být nějaký exemplární případ," konstatoval ředitel.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz