Němci se snaží, ale uprchlíci mizí u bavorských hranic neznámo kam

  16:02
Zřídit nouzové ubytování pro 300 uprchlíků v Bad Bernecku v Horních Frankách, jen několik desítek kilometrů od Chebu, stálo Svobodný stát Bavorsko více než 300 tisíc eur. Přestože sem již několik týdnů pravidelně přijíždí autobusy s uprchlíky přímo z hranic s Rakouskem, bývalá administrativní budova zeje po většinu času prázdnotou.

Ingrid Gleißner-Kleinová z okresního úřadu Bayreuth se stará o uprchlíky. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Kam všichni uprchlíci mizí? To je otázka, která znepokojuje čím dál víc lidí. V budově určené pro nově příchozí téměř nikdo nezůstává, imigranti odchází na vlastní pěst mnohdy ihned po příjezdu. Kam? To nikdo neví. A často ani to, o koho se vlastně jedná, mnozí se totiž odmítají i registrovat.

„Registrace probíhá vždy následující den po příjezdu do zařízení, a to je většina z nich už pryč. Na některé čekají před ubytovnou již auta, jiní odjíždí taxíkem nebo odchází pěšky. Když se ptáme, kam odchází, dovídáme se, že do Švédska, Dánska, nebo do větších německých měst, kde mají často již příbuzné či známé. Nechtějí zůstávat tady na venkově,“ konstatuje Ingrid Gleißner-Kleinová z okresního úřadu Bayreuth, která má za okres záležitosti s uprchlíky na starost.

Někteří pomáhají, jiní staví ploty

Kolik uprchlíků se celkem po Německu pohybuje, úřady nevědí. „Víme o těch, kteří se registrují a čekají v ubytovnách na azyl. Ale nemáme vůbec přehled o tom, kolik je zde neregistrovaných příchozích,“ upozorňuje Ingrid Gleißner-Kleinová.

„To samozřejmě není dobré. Mluví se hodně o tom, že této situace mohou využít radikálové a příslušníci Islámského státu,“ dodává.

Mnozí místní lidé jsou podle ní zneklidnění. „Vždy k otevření nové ubytovny organizujeme setkání s občany, kde mohou všichni o situaci diskutovat. Jedna paní na takové besedě vyprávěla, že seděla na zahradě a najednou se na její terase objevili čtyři uprchlíci. Vyděsilo ji to. Jiné ženě se stalo, že jí pošlapali záhon s květinami, třetí se svěřila, že si nechává postavit plot kolem pozemku, který nikdy neměla, a další prý investovala 4000 eur do elektronického zabezpečení domu,“ vypráví úřednice.

Majitelka domu v sousedství ubytovny si podle ní stěžovala na hluk v pozdních hodinách. „Všechny tyto jižanské národy jsou zvyklé být aktivní zejména po setmění, kdy ale naši lidé naopak chtějí mít klid, protože ráno vstávají do práce,“ říká Gleißner-Kleinová.

Uprchlická krize

Ale policie podle ní vše zvládá a případů, kdy musí opravdu zasahovat, je prý minimálně. A na druhou stranu funguje mezi lidmi ve velké míře i sociální cítění a ochota nezištně pomáhat.

„Jakmile vznikne nová ubytovna, ihned se najde řada lidí v okolí, kteří chtějí uprchlíkům aktivně zdarma pomáhat. Učí je němčinu, doprovází je na úřady, organizují výlety s dětmi. Vše dobrovolnicky,“ vyjmenovává Ingrid Gleißner-Kleinová. „Například pro ubytovnu v Bad Bernecku máme seznam celkem 80 dobrovolníků,“ dodává.

Úředníci nestíhají, došly i postele

Kdo zvládá současný stav již hůře, jsou úředníci. Jejich běžná práce zůstává nyní částečně stát, přednostně se řeší uprchlická krize. Ta zaměstnává téměř všechna oddělení na okresním úřadě včetně stavebního, které řeší úpravy objektů na ubytovny, a sociálního, který vyplácí uprchlíkům kapesné.

„Uprchlíci přichází do Německa v čím dál větších počtech již dva roky. Ale že tato vlna, která začala letos na konci léta, bude až tak velká, nikdo nečekal,“ přiznává Gleißner-Kleinová.

Nouze je teď například i o postele, kterými se vybavují zařízení nouzového ubytování po celém Německu. „Běžně stála taková palanda asi 150 eur, teď je to i čtyřikrát tolik a nejsou k sehnání,“ konstatuje úřednice.

Organizace celého procesu přerozdělování uprchlíků do jednotlivých spolkových zemí vyžaduje navíc pohotovost 24 hodin denně 7 dní v týdnu pro celou řadu lidí.

„Zprávu o tom, že je autobus na cestě k nám, dostaneme zpravidla jen pár hodin předem. V neustálé pohotovosti tedy musí být nejen personál v zařízení, ale také náš dodavatel stravy pro uprchlíky, pak vždy někdo z úřadu a lékař. Ten musí být vždy přítomen, aby uprchlíky ihned po příjezdu prohlédl a rozhodl o případné potřebě hospitalizace,“ vysvětluje Ingrid Gleißner-Kleinová.

Uprchlíci mají prý běžně po dlouhé cestě ve špatných hygienických podmínkách vši, někdy i svrab a čím dál častěji jsou také silně nachlazeni.

Kvůli přílivu uprchlíků vyrostlo provizorní ubytování i na berlínském letišti Tempelhof:

Ani po čtyřech letech školy děti neumí číst a psát

Okres se navíc musí postarat o nezletilé uprchlíky, kteří nemají rodinu. Těch je nyní v zemském okrese Bayreuth 90. „U mnohých ale není přesné stáří známé a musí se odhadovat, přichází totiž často bez dokladů. Někteří i úmyslně,“ připouští Gleißner-Kleinová.

Nezletilí mají totiž automaticky nárok na stejnou péči v domovech pro opuštěné děti, jako mají německé děti bez rodin. Jednou z výhod je zajištění vzdělávání včetně výuky jazyka, na kterou dospělí nárok nemají.

„Úroveň jejich vzdělání je ale většinou mnohem nižší než u stejně starých německých dětí. Mnohé z nich absolvovaly údajně tři nebo čtyři roky školy ve své zemi, ale přitom jsou analfabeti,“ podotýká úřednice.

Pro uprchlické děti musí být proto otevírány speciální přechodné třídy. Okres Bayreuth má v současné době dvě. „Pravda ale je, že se tyto děti většinou velmi rychle učí. Němčinu ovládají většinou již po půl roce slušně,“ uznává Ingrid Gleißner-Kleinová.

Kolik uprchlíků musí každá spolková země a následně každý vládní obvod přijmout, je určeno podle tzv. Königsteinského klíče, podle nějž se již od roku 1949 stanoví také podíl každé spolkové země na společném financování. Tento klíč se každý rok přepočítává, přičemž kritérii jsou ze dvou třetin daňový příjem a z jedné třetiny počet obyvatel. Bavorsko je s více než 15 procenty zemí s druhou nejvyšší ‚kvótou‘ po Severním Porýní-Westfálsku.

Rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé spolkové země Německa.

Uprchlíci jsou do zařízení nouzového ubytování v Bad Bernecku přiváženi autobusy přímo z hranic, zůstanou zde nejvýše dva týdny a pak jsou přerozděleni do ubytoven po celém Německu. Zemský okres Bayreuth, který je největším okresem ve vládním obvodu Horní Franky, dostává nyní přiděleno každý týden přesně 22 osob, které musí ubytovat v některé z decentralizovaných ubytoven. Těch je v okrese zatím sedm.

„Většinou jsou to hotely nebo penziony. Zde pak uprchlíci čekají na vyřízení žádosti o azyl. Průměrně to trvá půl roku až rok, ale máme zde i lidi, kteří čekají již déle než dva roky,“ popisuje proces Ingrid Gleißner-Kleinová.

A zmiňuje i kuriózní případ, kdy se nepodařilo prokázat totožnost uprchlíka pocházejícího údajně z Nepálu. Ten proto vzhledem k tomu, že jej není ani kam vyhostit, žije v Německu na sociálních dávkách již 15 let.

Uprchlíci budou bydlet i na zámku

Od prosince by měla být v provozu také osmá ubytovna v okrese Bayreuth s kapacitou až 140 osob. Ta nyní vzniká v prostorách zámku Weidenberg ze 17. století. V tomto případě jde o příklad toho, jak může region z uprchlické krize i profitovat.

„Objekt, který byl delší dobu nevyužívaný, koupil podnikatel od obce se záměrem zřídit zde na tři roky ubytovnu pro uprchlíky, čímž chce získat prostředky na následné vybudování domova pro seniory. Všichni tak z toho budou mít užitek,“ prozradila Ingrid Gleißner-Kleinová.

Ve všech případech ale řešení tak idylické není. Některé objekty bývalých hotelů, které již roky zejí prázdnotou a byly by pro uprchlické ubytovny ideální, k tomuto účelu zřejmě využity nebudou.

„Především v oblasti Smrčin je takových prázdných hotelů řada. Dostali jsme například nabídku na hotel s 300 pokoji, ale uprchlickou ubytovnu tam nezřídíme. Nachází se totiž v malé obci, kde by tím pádem počet uprchlíků byl v poměru k počtu obyvatel příliš vysoký. To nechceme, místní lidé by právem protestovali,“ podotýká Gleißner-Kleinová.

Autor:
  • Nejčtenější

Postřílím vás, řval na lidi ozbrojený opilec v Chebu. Zadržela ho policie

28. března 2024  8:26

Na náměstí v Chebu se ve středu odpoledne pohyboval opilý muž se zbraní a vyhrožoval lidem, že je...

Bečovské serpentiny jsou neprůjezdné, stavbaři je budou narovnávat

25. března 2024  15:34

Osmnáct týdnů bude trvat další objížďka na silnici I. třídy číslo 20 mezi Karlovými Vary a Plzní....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patera koučem, Moravec asistentem. Duo z Nagana přebírá Karlovy Vary

26. března 2024  18:36

Trenérem extraligových hokejistů Karlových Varů se stal Pavel Patera. Nahradil Václava Eismanna,...

Karlovarský kraj přichází dlouhodobě o obyvatele, nový projekt tomu má zamezit

26. března 2024  9:40

Na 40 tisíc lidí, tedy jedno větší okresní město, odešlo od 90. let z Karlovarského kraje do jiných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dávno zapomenuté recepty egerlandské i chebské kuchyně oživují v Lipné

23. března 2024  9:15

Celou řadu jarních pokrmů inspirovaných kuchyní starého Chebu nabízí od března svým hostům...

Házenkářky Kynžvartu prohrály o gól dohrávku s vedoucími Michalovci

28. března 2024  20:56

Házenkářky Kynžvartu prohrály o jediný gól domácí dohrávku interligy s vedoucím týmem a jistým...

Za vyhrožování střelbou hrozí opilému násilníkovi z Chebu až osm let vězení

28. března 2024  20:42

Policisté z Chebu obvinili 41letého muže z vydírání, výtržnictví a násilí proti úřední osobě za to,...

Příhraniční města žádají větší pozornost státu, pakt ohrožených se rozšiřuje

28. března 2024  16:25

Ekonomická stagnace, špatná infrastruktura, sociální problémy a s tím související nárůst...

Obec Pomezná před mnoha roky zmizela, nadšenci se ji teď snaží vzkřísit

28. března 2024  13:40

Kdysi to byla kvetoucí vesnice. Jen kousek od státní hranice s Německem stály velké statky, malá...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...