Z lázeňského domu Brazílie zbylo jen průčelí.

Z lázeňského domu Brazílie zbylo jen průčelí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarské úřady zkusí potrestat firmu, která zničila dům Brazílie

  • 0
Zbourání karlovarského lázeňského domu Brazílie v Sadové ulici bez stavebního povolení bude mít dohru. Správní řízení s ukrajinským investorem zahájili památkáři z magistrátu i stavební úřad.

Případ nelegální demolice se dostal i na poradu vedení magistrátu (více o případu čtěte zde).

"Stavební úřad zahájil s firmou Vin Corfu Company správní řízení o odstranění stavby," řekl první náměstek primátora Petr Bursík. Na připomínku MF DNES, že z Brazílie zbyla jen čelní stěna, takže téměř není co bourat, vysvětlil tak, že odstranění stavby je technický termín. Situace se ale musí narovnat.

Primátor Petr Kulhánek vyvolal kvůli nepovolenému bourání památkově chráněných objektů jednání se stavebním úřadem.

"Snaha je, aby měli všichni při místních šetřeních na stavbách co nejvíce otevřené oči. Na druhé straně jsme limitovaní personálním obsazením stavebního úřadu, jehož zaměstnanci zapracovávají tisíce správních řízení," komentoval primátor Petr Kulhánek výsledek porady vedení města s vedoucí stavebního úřadu.

Primátor připustil, že stavební úřad není nafukovací. Přesto apeluje na to, aby úředníci stavebního úřadu sledovali dění ve městě nejen od stolu, ale také v terénu.

Dům šel k zemi i na Zámeckém vrchu

Podobný postup jako v případě lázeňského domu Brazílie zvolil i ruský investor na Zámeckém vrchu. Od stavebního úřadu dostal povolení na stavební úpravy, nakonec celý objekt srovnal se zemí (více čtěte zde).

Vzniklá proluka po domě ale zůstane prázdná. Je to zřejmě jediný trest, protože se investorovi vyplatily obstrukce, a tak nedostane ani pokutu. Adresát nepřebíral korespondenci, nevracely se doručenky, neustále měnil své zástupce a řízení se z těchto důvodů protahovalo. Nevyznamenaly se ani úřady.

"Investor zažádal o stavební povolení na výstavbu nového objektu. Nejedná se ale o repliku. Vzhledem k tomu, jak se v minulosti zachoval, vůle není," konstatoval první náměstek primátora Petr Bursík.

Jeho kolega Jiří Klsák si myslí, že za zastavení přestupkového řízení může krajský úřad, protože jeho úředníci nedodrželi zákonné termíny. Památkáři magistrátu totiž letos v únoru rozhodli o uložení pokuty stavebníkovi. Ten se odvolal na kraj.

"Krajský úřad musel rozhodnutí magistrátu zrušit a řízení zastavit, protože uplynula roční zákonná lhůta. Rozhodnutí oddělení památkové péče na magistrátu nemělo patřičné náležitosti ve výroku rozhodnutí, které odvolací orgán nemohl v odvolání napravit," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.