Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřednice pomohla legalizovat kradená auta z ciziny, hrozí jí deset let

  16:56aktualizováno  16:56
Ze zneužití pravomoci veřejného činitele obvinili ve čtvrtek karlovarští kriminalisté jednapadesátiletou úřednici dopravně správního odboru radnice v Ostrově na Karlovarsku. Podle policie vědomě pomáhala legalizovat kradená vozidla přivezená do Česka ze zahraničí.

Obviněná úřednice na radnici dále pracuje, od pátku však nevydává registrace. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

V současné fázi vyšetřování ví policisté v tomto případě zatím o čtyřech automobilech, které v rozmezí července 2008 až dubna 2009 kdosi přivezl z Nizozemska. Šlo o kradená nebo jinak nelegálně získaná vozidla, například značek Volkswagen a BMW. Celková hodnota těchto aut přesahuje tři miliony.

Dovozce měl vypracovaný systém, jak těmto vozidlům zajistit registraci. Pomáhal mu v tom známý obviněné úřednice, který využíval svojí vazby na ni a vždy postupoval podle stejného scénáře.

V archivu úřadu vše ve finále mělo vypadat tak, že zprostředkovatel vyřizoval registraci na základě plné moci údajného majitele vozidla, kterým byly náhodně vybrané a nic netušící osoby. V případě těchto čtyř vozidel šlo o dvojici žen, jejichž skutečné údaje si zprostředkovatel kdesi opatřil a k tomuto účelu zneužil.

"Obviněná úřednice převzala nevyplněné žádosti o schválení technické způsobilosti dovezených vozidel, které byly opatřeny padělaným podpisem těchto údajných žadatelek. Dále převzala neověřené plné moci a padělky originálních technických průkazů z Nizozemska," uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Žena následně za údajné žadatelky sama vyplnila potřebné formuláře, žádosti hned vyhověla a rozhodla o technické způsobilosti dovezených vozidel. Rozhodnutí potom předložila k podpisu vedoucímu dopravně správního odboru, vozidlo zapsala do registru a finální čistopisy technických průkazů svému známému vydala.

Vozidla pocházející z trestné činnosti tak rázem měla legální registraci v České republice. Jejich dovozce předtím také nechal vybrousit a nově vyrazit falešné identifikační číslo vozidla.

Podle tajemnice ostrovského městského úřadu Jany Punčochářové bude obviněná úřednice na radnici dále pracovat, od pátku však nevydává registrace. "O případu vím, sama mi sdělila, že byla ve čtvrtek na policii. Pokud se vydávají rozhodnutí v registru vozidel, má to teď na starosti pan vedoucí," konstatovala Punčochářová.

Ujistila, že pokud podezření policie následně potvrdí i soud, žena na radnici okamžitě skončí. V případě odsouzení jí hrozí až deset let za mřížemi. "Než soud rozhodne, bude připravovat podklady, může archivovat a podobně, rozhodovat ovšem nebude."

Z vyšetřování zatím nevyplynulo, zda měla úřednice ze svého jednání také nějaký materiální prospěch. Kriminalisté každopádně hodlají prověřovat i další podezřelé registrace a je možné, že konečný počet takto legalizovaných vozidel bude ještě vyšší a že stíhaná úřednice nebyla jediná, kdo se na této praxi podílel.

Podle zjištění iDNES.cz vyšetřovatelé kromě tohoto případu také prověřují skutečnosti, že na Karlovarsku žijí osoby, které jsou oficiálně majiteli desítek vozidel, aniž by o tom měly vůbec tušení. Je pravděpodobné, že k takovému "vlastnictví" přišly právě tak, že podobné používání skutečných údajů nic netušících osob na plné moci pro žádosti o registraci není ojedinělou praxí.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz