Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Násilná kriminalita v Karlovarském kraji klesla téměř o třetinu

  • 0
V prvním pololetí letošního roku v Karlovarském kraji ve srovnání se stejným obdobím loňska výrazně ubylo kriminality. Zatímco loni za půl roku policisté vyšetřovali 3 158 trestných činů, letos jich bylo 2 570. Za kriminalitou přitom v naprosté většině stojí recidivisté.

Za svoji práci se nemusejí dlouhodobě stydět krajští policisté, kterým se daří udržovat nejvyšší objasněnost mezi kraji České republiky, a to bezmála 70 procent.

Kriminalisté letos vyřešili i prozatím jedinou dokonanou vraždu, která se stala v polovině února v Sokolově. Šestašedesátiletý cizinec tam podle policie zavraždil svoji o třicet let mladší přítelkyni.

„Muž německé státní příslušnosti ji v úmyslu usmrtit bodl nožem do horní části těla a poté z místa uprchl pryč. Kriminalisté na základě oznámení od německých kolegů uskutečnili šetření a následný vstup do bytu, kde byla žena nalezena bez známek života,“ informovala tehdy policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Díky Evropskému zatykači se muže povedlo v Německu zatknout a poté předat do České republiky, kde mu hrozí až 18 let odnětí svobody.

Recidivisté, jádro kriminality

V prvním pololetí došlo v Karlovarském kraji k 201 násilnému trestnému činu, s objasněností téměř devadesáti procent. Naproti tomu ve stejném období loňského roku došlo k 293 násilným trestným činům s objasněností necelých 80 procent.

Z celkového počtu 221 stíhaných osob je 97 recidivistů. A to je podle odborníků velký problém.

„Recidivisté tvoří tvrdé jádro kriminality především pro jejich odolnost vůči snahám společnosti začlenit je do nekriminálního života. Neboli zjednodušeně řečeno strach z trestu u nich klesá s každým pobytem ve vězení,“ charakterizoval psycholog Joža Spurný z Policejní akademie ČR.

Sedmdesátiprocentní úspěšnost při odhalování trestné činnosti. Takovou vizitkou se nemohou chlubit žádní policisté jinde v republice. Podle Miroslava Hodla, krajského náměstka ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování, trvá tento trend poslední tři roky.

„Stojí za tím především tyto faktory: kvalitní policejní prevence vůči vrstvám obyvatel (lepší osvěta cílená na skupiny jako jsou děti a senioři), lepší vybavenost policie a také zpřísněná opatření k výkupu druhotných surovin,“ vysvětlil Hodl.

Nejvíce práce měli policisté za první pololetí roku v majetkové trestné činnosti, neboť bylo zjištěno na 1149 trestných činů s objasněností téměř padesáti procent. Mezi velké úlovky patřil například v dubnu zadržený zloděj aut z Německa, kterého krátce po pobytu na Sokolovsku dopadli kriminalisté. Zloděj skončil ve vazbě.

Casanova vylákal miliony

Výrazné zlepšení nastalo podle policistů především ve sféře hospodářské kriminality. Oproti loňskému pololetí, kdy došlo ke 468 trestným činům, jich letos policisté zaznamenali 308.

Mezi největší případy patřilo odhalení 26letého ostrovského podvodníka, který pod různými záminkami vylákal z důvěřivých žen přes deset milionů korun.

„Takto získané peníze utrácel za dovolené po celém světě a život v luxusu,“ přiblížila Zuzana Týřová. Velké zátahy se povedly i policistům z protidrogového oddělení, kteří měli za prvních šest měsíců napilno.

Kriminalisté odhalili za první pololetí celkem jedenáct pěstíren konopí a dvě varny na omamné psychotropní látky. Zajistili téměř sedm kilogramů metamfetaminu, téměř 25 kilogramů sušiny konopí, více než 4000 rostlin konopí, 2000 tablet anabolických steroidů a 35 kilogramů kokainu.

„První pololetí roku 2016 bych zhodnotil velmi pozitivně, neboť policisté Karlovarského kraje dosáhli výborných výsledků na úseku objasněnosti trestných činů. V porovnání s prvním pololetím roku 2015 je objasněnost téměř o půldruhého procenta vyšší. O něco se snížila i trestná činnost,“ uzavřel Hodl.