Ohňostroje smělo podle sporné vyhlášky pořádat jen město Cheb. Ostatní museli žádat o výjimku.

Ohňostroje smělo podle sporné vyhlášky pořádat jen město Cheb. Ostatní museli žádat o výjimku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ústavní soud přepsal chebskou vyhlášku o ohňostrojích. Zvýhodňovala město

  • 0
Ústavní soud zrušil část chebské vyhlášky o veřejném pořádku, která zakazuje pořádání ohňostrojů v městské památkové rezervaci všem kromě samotného města Chebu. Označil to za nerovné podmínky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra a spornou větu vyškrtl.

„Jde totiž o nedůvodně nerovný přístup obce k sobě samé na straně jedné a k ostatním fyzickým a právnickým osobám na straně druhé, jestliže je zaveden odlišný režim pro obdobné či shodné akce pouze na základě osoby pořadatele,“ vysvětlila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Dva roky stará vyhláška zakazuje provádění pyrotechnických efektů a ohňostrojů v městské památkové rezervaci a také na části pěší zóny na třídě Svobody. Potíž je v tom, že podle ministerstva je diskriminační ta část, která umožňuje výjimku z předpisu u akcí pořádaných městem Cheb.

„Oficiálně nám to zatím nikdo neoznámil, je tedy potřeba, abychom se nejprve seznámili s oficiálním rozhodnutím a s argumentací, proč k tomu kroku Ústavní soud přistoupil. Ale podle informací, které máme k dispozici z médií, budeme rozhodnutí Ústavního soudu respektovat,“ uvedl mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

Podle Ivaniče vznikla vyhláška jako reakce na silvestrovské oslavy. „Před několika lety byla situace už naprosto neúnosná, hrozilo nebezpečí, že se někdo zraní, přesáhlo to akceptovatelné meze. Proto jsme přistoupili k takovému řešení,“ řekl mluvčí radnice.

„Připadalo nám ale zbytečné, aby město žádalo radu města, jestli mu povolí výjimku,“ vysvětlil vznik sporné věty Ivanič.

Pro město podle něj rozhodnutí Ústavního soudu znamená jen to, že bude muset žádat radu města o výjimku stejně jako kdokoli jiný. „Je to tedy více méně formalita,“ dodal.