Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volbu nové hejtmanky povede starostka Bečova, chystala se několik týdnů

  8:51aktualizováno  8:51
Úterní ustavující zasedání krajského zastupitelstva Karlovarského kraje povede coby doyen starostka Bečova nad Teplou Oľga Haláková. Komplikace při volbě vlády nečeká, na řízení první schůze se ale pečlivě připravovala.

Starostka Bečova nad Teplou Oľga Haláková se při ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva ujme role předsedajícího. Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nejsem žádným nováčkem, přesto bylo potřeba dohodnout se, jak ustavující zastupitelstvo poběží. Proto jsem jezdila na krajský úřad na konzultace,“ uvedla Oľga Haláková.

Poslední absolvovala v pondělí, aby se seznámila s technikou v zastupitelském sále. Toho, že nastanou při volbě nové vlády nějaké komplikace, se neobává. „Podle informací, které máme, má dohodnutá koalice nadpoloviční většinu. Nepředpokládám, že by došlo k něčemu neočekávanému,“

Hnutí ANO se 13 křesly sestavilo krajskou vládu s Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí se třemi mandáty, Českou pirátskou stranou rovněž se třemi křesly, Stranou práv občanů s jedním mandátem a ODS.

Ta získala čtyři křesla, souhlas s koalicí však doposud dali pouze tři zastupitelé. Ani po dvou týdnech není jasné, zda ji podpoří i Tomáš Linda.

„Podle dohody nebudeme do uskutečnění ustavujícího zastupitelstva poskytovat žádné informace,“ uvedl regionální předseda ODS Jiří Vaněček.

Koalice tak zatím zůstává třiadvacetičlenná a má převahu jediného hlasu. Podle Jany Vildumetzové je koaliční smlouva platná a od jejího uzavření se nic nezměnilo. „Věřím, že koaliční strany budou v úterý jednotné, žádné zvraty by neměly nastat,“ řekla.

Jedním z těch, kdo bude v krajské vládě zcela poprvé, je lídr Pirátů Josef Janů. Na starosti bude mít oblast regionálního rozvoje a informatiky.

„Vím, o co půjde. Za sebe musím říct, že regionální rozvoj je mou profesní záležitostí, v níž mám zkušenosti od roku 1992, takže se v ní pohybuji 24 let. Informatika je zase naše pirátské téma, takže v něm budu mít podporu z Prahy,“ řekl.

Piráti jsou pro to, aby úterní volba vedení nebyla tajná, což také podali jako návrh. Podle Josefa Janů je tento návrh zatím jediný. Jiný nepadl a nikdo proti němu neprotestoval.

Sociální demokraté odcházejí do opozice

Po úterním zastupitelstvu zřejmě opustí vedení regionu ČSSD. Podle krajského předsedy strany Petra Navrátila jsou sociální demokraté na opoziční roli připraveni. Zda koalici podpoří, ale není jisté.

„Ještě jsme o tom nemluvili. Podle mého osobního názoru si ale nemyslím, že je důvod podpořit koalici, která s námi nechce spolupracovat. Dokonce, pokud je nám známo, tak ani nechtějí dát předsedu kontrolního výboru největší opoziční straně. Vidím to jako dost zásadní porušení pravidel,“ zdůvodnil.

Podobné to je i v případě Starostů a nezávislých a jejich partnerů. „Půdorys nepodpoříme, neodpovídá našim představám. Dlouhodobě jsme nabízeli koalici širší. Pro kraj by byla prospěšnější jak po stránce stability, tak po stránce odborného základu,“ uvedl lídr Petr Kulhánek.

Stejně by se mohla zachovat i KSČM, zastupitelé SPD se rozhodnou podle situace.

Na programu dnešního ustavujícího zastupitelstva je kromě volby vedení kraje také volba a stanovení počtu uvolněných a neuvolněných členů zastupitelstva. Volit se bude také zástupce hejtmana, je třeba stanovit odměny neuvolněným zastupitelům a pravidla rozpočtového provizoria kraje.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz