Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři začnou stavět dřív, nabídnou ve Varech stovky pracovních míst

  14:57aktualizováno  14:57
Zhruba o rok dříve, než očekávali, budou smět někteří investoři stavět v Karlových Varech. Zelenou dostalo od radních šest projektů, které přinesou zejména stovky pracovních míst. Souhlasit musejí ještě zastupitelé.

Letecký pohled na Karlovy Vary. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rozšíření Varyády, stavba outletu v Tašovicích nebo třeba výrobní haly ve Dvorech. I takové plány mají investoři v Karlových Varech. Doposud jim je komplikoval neschválený nový územní plán, který bude mít krajské město nejdříve v roce 2017. Mezitím magistrátu dorazilo 170 žádostí o jeho změnu a radní na šest takových kývli.

„Prostřednictvím pracovní skupiny jsme sestavili filtr, který měl dvě základní kritéria. Změny musely být v souladu s konceptem územního plánu a zároveň vedly ke zřizování pracovních míst, tím pádem ke zvyšování zaměstnanosti,“ popsal primátor Petr Kulhánek.

Kde začnou projekty dříve

Tašovice:
- Outlet - jde se o lokalitu za kruhovým objezdem naproti Globusu
- Závodní ulice - její konec se má proměnit na území drobné výroby

Bohatice a Sedlec:
- nad Jáchymovskou ulicí u areálu Becherovky opět vznikne území pro drobnou výrobu

Dvory:
- Varyáda - rozšíření obchodního centra směrem do parkoviště
- Rozšíření areálu za obchodem Tesco
- Území mezi areálem krajského úřadu a Ohří

Změny už posvětil úřad územního plánování, souhlasit musejí ještě karlovarští zastupitelé. Investorům tak potvrdí jejich vize ještě předtím, než začne platit nový územní plán.

„Konkrétně to pro ně znamená, že by mohli své projekty o rok urychlit. Už v momentě, kdy je změna uvolněná do schvalování, mohou udělat daleko víc přípravných pracích, neboť mají jistotu, že nechystají něco, k čemu nikdy nedojde,“ řekl primátor.

Podle opozičního zastupitele z hnutí O co jim jde?! Jaroslava Fujdiara potrvá ještě tři roky, než budou mít Karlovy Vary nový územní plán. Proto vítá, že některé z připravovaných projektů dostaly díky filtru požehnání.

„Podle mých informací by měl outlet přinést asi 640 pracovních míst. Osobně se mi vzhledem k průměrným mzdám víc líbí projekt malé průmyslové zóny ve Dvorech, ale na druhou stranu outlet by měl ročně přilákat 150 tisíc návštěvníků, což je pro Karlovy Vary úžasné číslo a velká vzpruha,“ uvedl.

Outletové obchodní centrum má vyrůst na městských pozemcích mezi krajským úřadem a hypermarketem Globus. „Počítáme se 160 obchodními jednotkami po čtyřech zaměstnancích. Další pracovní místa jsou plánovaná pro obsluhu v restauracích, údržbáře a ostatní zaměstnance,“ popsal před rokem Ronald Fritsch, zástupce německého investora.

Skoupý na pracovní příležitosti není ani projekt společnosti EHC Czech, která ve Dvorech plánuje dostavbu podnikatelského inkubátoru Kanov. V současné době má za krajským úřadem kancelářské prostory s jednou halou, v níž sídlí dva nájemci pracující v oblasti automobilového průmyslu.

„První etapu jsme dostavěli a zkolaudovali v lednu letošního roku. Nyní už mám zájemce, který by se k nám nastěhoval a vytvořil by 350 míst,“ řekl jednatel společnosti Petr Haak.

Bývalá stáčírna minerálky se přemění na kanceláře i byty

Kromě šesti vybraných projektů nemají úředníci radnice nic ani proti plánům společnosti Karlovarské minerální vody, které patří areál průmyslových objektů s bývalou stáčírnou naproti městské tržnici. Firma plánuje, že jej přemění na obchodní a kancelářské prostory, prostory pro volný čas a případně i byty.

Součástí by mohly být také podzemí garáže a multikino. „Karlovarské minerální vody nás požádaly o změnu územního plánu a my jsme zjistili, že ji nepotřebují,“ řekl mluvčí radnice Jan Kopál.

Urychlení podnikatelských záměrů se netýká okolí dolního nádraží, kde plánuje developerská společnost Lordship projekt Central Park Karlovy Vary za osm miliard korun. Prostor řeší samostatná územní studie. Hotová by měla být zhruba za čtvrt roku.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz