Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvzácnější český had, užovka stromová, je doma v údolí Ohře

  13:57aktualizováno  13:57
Užovka stromová je největším a nejvzácnějším hadem v České republice. O to jedinečnější je její výskyt v údolí řeky Ohře, kde se o její zachování stará už od roku 2006 spolek Zamenis. Aby užovka přežila i pro další generace, spolek aktivně pracuje na pomoci tomuto plazu.

Mládě užovky stromové | foto: archiv Zamenis

„Mezi hlavní aktivity spolku patří budování líhnišť, péče o zídky, osvěta, monitoring a další výzkum. Jedním z nejdůležitějších bodů je právě budování líhnišť, protože užovka stromová s oblibou klade svá vejce do materiálu produkujícího teplo, jako jsou komposty, drobná hnojiště nebo dutiny starých stromů. Takových míst je v současné krajině nedostatek. Doposud jsme zbudovali a každoročně pečujeme o třicet takových líhnišť,“ uvedla Radka Musilová ze spolku Zamenis s tím, že dalším důležitým bodem je osvěta veřejnosti.

Fotogalerie

Užovky z Karlovarska jsou navíc nezvykle silně vázány na člověka. „Nalezneme je nejen na kamenných zídkách, zahradách a kompostech, ale dokonce i v interiérech chat, domů nebo garáží. Díky výše uvedeným skutečnostem má zcela zásadní význam trvalá a intenzivní osvěta mezi místním obyvatelstvem i náhodnými návštěvníky území,“ vysvětlila.

I proto v roce 2009 spolek Zamenis zprovoznil infocentrum o užovce stromové, a to v bývalé hasičské zbrojnici na návsi osady Osvinov. K infocentru se později přidružil ještě přírodovědný park, kde jsou i pozorovací destička, domeček pro hmyz nebo úkoly na informačních tabulích a venkovní expozice všech našich druhů hadů.

Zamenis není jediná organizace, které záleží na přežití užovky stromové. Jednou z nich je Agentura ochrany přírody a krajiny. „O aktivitách spolku víme delší dobu. Koordinujeme činnosti a konzultujeme různá opatření,“ uvedla za agenturu Jana Jiskrová.

Největším nepřítelem kromě člověka jsou pro užovku v našich končinách nepůvodní predátoři, pro ty je pochoutkou.

„Užovka stromová je ohrožena celou řadou faktorů, od změn v krajině až po nepůvodní predátory, zejména mývala severního, ale i norka amerického a psíka mývalovitého. Tyto druhy neohrožují pouze užovku stromovou, ale celý ekosystém a řešení je velmi složité a časově i finančně náročné,“ vysvětlila Musilová.

Užovka stromová

  • Užovka stromová známá také jako Aeskulapova je nejedovatý had.
  • Jedná se o hada s nejstarší evropskou tradicí a je zobrazován na památkách starých přes 2,5 tisíce let.
  • Užovka stromová je náš nejvzácnější had, který se vyskytuje pouze na třech místech – v údolí Ohře, Podyjí a v Bílých Karpatech.
  • Je naším největším hadem. Dorůstá až dvou metrů a dožívá se věku dvaceti až dvaceti pěti let.
  • Ze zimního spánku se probouzí v dubnu, v květnu dochází k páření a v říjnu se líhnou mláďata. Tehdy si musejí poradit bez rodičovské péče a najít si zimoviště.

Když se užovce podaří vyhnout mlsným jazykům predátorů, často narazí na lidi, kterým unikne málokdy. „Vážný problém pro užovku stromovou představuje lidská civilizace. Často se stává obětí silniční dopravy, výstavby nebo i přímého pronásledování. Na druhou stranu zde v údolí Ohře najdeme mnoho lidí, kteří užovkám pomáhají, například zakládáním kompostů nebo stavbou jednoduchých úkrytů, a jsou na jejich zdejší výskyt patřičně hrdí,“ vyjmenovala Musilová.

Velikost populace užovky stromové se na Karlovarsku pohybuje kolem čtyř až šesti set jedinců. Tento počet je pouhým odhadem, který vznikl na základě značení a odchytu jedinců. „Toto číslo se na první pohled může zdát poměrně vysoké, ale vezmeme-li v úvahu celou řadu ohrožujících faktorů a přirozené kolísání populace, zjistíme, že se jedná o krajní hodnotu. Z hlediska zajištění dlouhodobé perspektivy zdejší populace by bylo žádoucí zvýšit jejich počet alespoň na dvojnásobek, což je také jedním z cílů právě realizovaného záchranného programu,“ popsala Musilová.

Na první pohled se může zdát, že péče o hady je zbytečná, ale tato kolonie užovky stromové je na naše podmínky opravdu vzácná a její výskyt tady je opředený mnoha legendami. „Populace užovky stromové v údolí Ohře je takzvanou izolovanou populací. Zároveň se jedná o nejsevernější místo výskytu v celé Evropě. Tento ostrůvek je od ostatních příslušníků téhož druhu vzdálen přes dvě stě kilometrů.

V minulosti si lidé takto ojedinělý výskyt nedokázali vysvětlit, a tak vznikly nejrůznější mýty a fámy o jejich zdejším vysazení starými Římany, Slovany nebo rodinou Buquoyů – pánů na Horním Hradě, aby jim užovka stromová hubila myši. Přitom skutečnost je daleko jednodušší a přirozenější. Jedná se o pozůstatek z teplejšího období před přibližně šesti tisíci lety, kdy byl tento druh rozšířen po celé severní Evropě.

Příznivé mikroklimatické podmínky v údolí Ohře umožnily teplomilným užovkám přežít. V širším okolí však byly díky zhoršování klimatu vytlačeny směrem na jih. Tímto způsobem vznikl ostrůvek, který se zde drží již několik tisíc let,“ řekla Musilová.

Užovka je sama o sobě samotářka, ale je pár dní v roce, kdy má ráda společnost. „Užovka stromová, stejně jako naše ostatní druhy hadů, si nevytváří dlouhodobé svazky. Pouto se tak vytváří pouze na několik dnů v období páření, kdy se pár společně sluní a případně se oddává dalším souvisejícím aktivitám,“ uvedla Musilová.

Přestože se i přes péči svého okolí někteří jedinci z různých důvodů nedožívají vysokého věku, tak se spolku Zamenis podařilo něco neuvěřitelného. „Díky studiím početnosti, kdy jsme hady individuálně značili, jsme zjistili celkem zajímavé informace. U jednoho našeho oblíbeného hada s pracovním označením č. 54 jsme díky opakovaným odchytům mezi lety 2006 a 2016 dospěli k názoru, že jeho věk dnes činí neuvěřitelných 24 let,“ sdělila.
Nejčtenější

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Západem Čech otřáslo zemětřesení o síle až 4,1. Letos zatím nejsilnější

Záznam noční seismické činnosti na Chebsku (21. 5. 2018)

Na Chebsku se v pondělí těsně před půlnocí opět otřásla země. Podle údajů Evropského středomořského seismologického...Deratizátoři uvěznili ptáky v opěrné zdi, všechny se zachránit nepodařilo

Záchrana ptáků uvězněných v dutinách opěrné zdi.

Deset dní byly bezbranné holubice v karlovarské Vřídelní ulici v pasti opěrné zdi bez jídla a vody. Uvěznila je tam...

Soud poslal svědka do vězení za lhaní ve prospěch zločinců

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Soud poslal do vězení svědka za to, že lhal při výpovědi, aby pomohl čtveřici mužů obžalovaných a později odsouzených...

Kamion narazil do domu a vážně jej poškodil, silnice I/13 hodiny stála

V Boči naboural kamion do domu, druhý za ním nestihl dobrzdit.

V obci Boč nedaleko Stráže nad Ohří na Karlovarsku naboural krátce před polednem do domu kamion a vážně jej poškodil....

Další z rubriky

Chtějí morální satisfakci, říká advokát uprchlíků z NDR vězněných v ČSSR

Obhájce Dietera Kolbeho Lubomír Müller u českobudějovického okresního soudu.

Desítky let staré příběhy o touze po svobodě ožívají nyní i před soudy v Karlovarském kraji. Tehdejší uprchlíci z...

VIDEO: Řidič kradeného auta uběhl dva kilometry, pak ho vyčenichal pes

Ukradené Audi Avant v hodnotě 1,2 milionu korun měl cizinec převézt z Německa...

Němečtí policisté pronásledovali řidiče, který jim v kradeném autě ujížděl přes hranice až na Chebsko. U Aše zastavil,...

Západem Čech otřáslo zemětřesení o síle až 4,1. Letos zatím nejsilnější

Záznam noční seismické činnosti na Chebsku (21. 5. 2018)

Na Chebsku se v pondělí těsně před půlnocí opět otřásla země. Podle údajů Evropského středomořského seismologického...

Najdete na iDNES.cz