Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvzácnější český had, užovka stromová, je doma v údolí Ohře

  13:57aktualizováno  13:57
Užovka stromová je největším a nejvzácnějším hadem v České republice. O to jedinečnější je její výskyt v údolí řeky Ohře, kde se o její zachování stará už od roku 2006 spolek Zamenis. Aby užovka přežila i pro další generace, spolek aktivně pracuje na pomoci tomuto plazu.

Mládě užovky stromové | foto: archiv Zamenis

„Mezi hlavní aktivity spolku patří budování líhnišť, péče o zídky, osvěta, monitoring a další výzkum. Jedním z nejdůležitějších bodů je právě budování líhnišť, protože užovka stromová s oblibou klade svá vejce do materiálu produkujícího teplo, jako jsou komposty, drobná hnojiště nebo dutiny starých stromů. Takových míst je v současné krajině nedostatek. Doposud jsme zbudovali a každoročně pečujeme o třicet takových líhnišť,“ uvedla Radka Musilová ze spolku Zamenis s tím, že dalším důležitým bodem je osvěta veřejnosti.

Fotogalerie

Užovky z Karlovarska jsou navíc nezvykle silně vázány na člověka. „Nalezneme je nejen na kamenných zídkách, zahradách a kompostech, ale dokonce i v interiérech chat, domů nebo garáží. Díky výše uvedeným skutečnostem má zcela zásadní význam trvalá a intenzivní osvěta mezi místním obyvatelstvem i náhodnými návštěvníky území,“ vysvětlila.

I proto v roce 2009 spolek Zamenis zprovoznil infocentrum o užovce stromové, a to v bývalé hasičské zbrojnici na návsi osady Osvinov. K infocentru se později přidružil ještě přírodovědný park, kde jsou i pozorovací destička, domeček pro hmyz nebo úkoly na informačních tabulích a venkovní expozice všech našich druhů hadů.

Zamenis není jediná organizace, které záleží na přežití užovky stromové. Jednou z nich je Agentura ochrany přírody a krajiny. „O aktivitách spolku víme delší dobu. Koordinujeme činnosti a konzultujeme různá opatření,“ uvedla za agenturu Jana Jiskrová.

Největším nepřítelem kromě člověka jsou pro užovku v našich končinách nepůvodní predátoři, pro ty je pochoutkou.

„Užovka stromová je ohrožena celou řadou faktorů, od změn v krajině až po nepůvodní predátory, zejména mývala severního, ale i norka amerického a psíka mývalovitého. Tyto druhy neohrožují pouze užovku stromovou, ale celý ekosystém a řešení je velmi složité a časově i finančně náročné,“ vysvětlila Musilová.

Užovka stromová

  • Užovka stromová známá také jako Aeskulapova je nejedovatý had.
  • Jedná se o hada s nejstarší evropskou tradicí a je zobrazován na památkách starých přes 2,5 tisíce let.
  • Užovka stromová je náš nejvzácnější had, který se vyskytuje pouze na třech místech – v údolí Ohře, Podyjí a v Bílých Karpatech.
  • Je naším největším hadem. Dorůstá až dvou metrů a dožívá se věku dvaceti až dvaceti pěti let.
  • Ze zimního spánku se probouzí v dubnu, v květnu dochází k páření a v říjnu se líhnou mláďata. Tehdy si musejí poradit bez rodičovské péče a najít si zimoviště.

Když se užovce podaří vyhnout mlsným jazykům predátorů, často narazí na lidi, kterým unikne málokdy. „Vážný problém pro užovku stromovou představuje lidská civilizace. Často se stává obětí silniční dopravy, výstavby nebo i přímého pronásledování. Na druhou stranu zde v údolí Ohře najdeme mnoho lidí, kteří užovkám pomáhají, například zakládáním kompostů nebo stavbou jednoduchých úkrytů, a jsou na jejich zdejší výskyt patřičně hrdí,“ vyjmenovala Musilová.

Velikost populace užovky stromové se na Karlovarsku pohybuje kolem čtyř až šesti set jedinců. Tento počet je pouhým odhadem, který vznikl na základě značení a odchytu jedinců. „Toto číslo se na první pohled může zdát poměrně vysoké, ale vezmeme-li v úvahu celou řadu ohrožujících faktorů a přirozené kolísání populace, zjistíme, že se jedná o krajní hodnotu. Z hlediska zajištění dlouhodobé perspektivy zdejší populace by bylo žádoucí zvýšit jejich počet alespoň na dvojnásobek, což je také jedním z cílů právě realizovaného záchranného programu,“ popsala Musilová.

Na první pohled se může zdát, že péče o hady je zbytečná, ale tato kolonie užovky stromové je na naše podmínky opravdu vzácná a její výskyt tady je opředený mnoha legendami. „Populace užovky stromové v údolí Ohře je takzvanou izolovanou populací. Zároveň se jedná o nejsevernější místo výskytu v celé Evropě. Tento ostrůvek je od ostatních příslušníků téhož druhu vzdálen přes dvě stě kilometrů.

V minulosti si lidé takto ojedinělý výskyt nedokázali vysvětlit, a tak vznikly nejrůznější mýty a fámy o jejich zdejším vysazení starými Římany, Slovany nebo rodinou Buquoyů – pánů na Horním Hradě, aby jim užovka stromová hubila myši. Přitom skutečnost je daleko jednodušší a přirozenější. Jedná se o pozůstatek z teplejšího období před přibližně šesti tisíci lety, kdy byl tento druh rozšířen po celé severní Evropě.

Příznivé mikroklimatické podmínky v údolí Ohře umožnily teplomilným užovkám přežít. V širším okolí však byly díky zhoršování klimatu vytlačeny směrem na jih. Tímto způsobem vznikl ostrůvek, který se zde drží již několik tisíc let,“ řekla Musilová.

Užovka je sama o sobě samotářka, ale je pár dní v roce, kdy má ráda společnost. „Užovka stromová, stejně jako naše ostatní druhy hadů, si nevytváří dlouhodobé svazky. Pouto se tak vytváří pouze na několik dnů v období páření, kdy se pár společně sluní a případně se oddává dalším souvisejícím aktivitám,“ uvedla Musilová.

Přestože se i přes péči svého okolí někteří jedinci z různých důvodů nedožívají vysokého věku, tak se spolku Zamenis podařilo něco neuvěřitelného. „Díky studiím početnosti, kdy jsme hady individuálně značili, jsme zjistili celkem zajímavé informace. U jednoho našeho oblíbeného hada s pracovním označením č. 54 jsme díky opakovaným odchytům mezi lety 2006 a 2016 dospěli k názoru, že jeho věk dnes činí neuvěřitelných 24 let,“ sdělila.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz