Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné drobné po kapsách, cestující zaplatí v autobusech kartou

  8:57aktualizováno  8:57
Drobné v kapsách už cinkat nemusejí. V autobusech MHD v Chebu a Sokolově bude možné platit bezkontaktně platební kartou. Jinde v Karlovarském kraji si lidé na novinku ještě chvilku počkají.

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Revoluční novinku zavádí od 29. února společnost Autobusy Karlovy Vary na linkách městské hromadné dopravy v Chebu a v Sokolově. Lidé, kteří nemají čipovou kartu, budou moci zaplatit i bezkontaktní bankovní kartou. Ta umožňuje provádět drobné bankovní operace bez zadání identifikačního PIN kódu v případě, že platba nepřesáhne částku 500 korun.

Dočkají se i lidé v ostatních částech Karlovarského kraje. Společnost slibuje, že nové platební terminály, které umožní během března zaplatit za svezení pouhým přiložením bankovní karty, umístí do svých pětatřiceti autobusů v kraji, včetně linek do Plzně či Prahy. I nadále bude možné jízdu zaplatit u řidiče hotově. Ale jen mincemi.

„Od nové služby si slibujeme mimo jiné zjednodušení obsluhy a zrychlení odbavování cestujících. Řešení navíc cestujícím přináší mnohem větší komfort. Už jen proto, že nemusí myslet na to, aby v peněžence měli hotovost,“ konstatoval Zdeněk Suchan, výkonný ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary, která svými vozy přepraví každý týden bezmála 170 tisíc cestujících.

Podle Suchana v současnosti asi 65 procent cestujících v MHD platí čipovou kartou dopravce. Společnost by chtěla tímto krokem počet bezhotovostních plateb zvýšit až na 80 procent.

Čím víc lidí zaplatí kartou, tím míň peněz bude muset řidič hlídat

„Svou roli hraje také bezpečnost. Čím více cestujících bude platit bezhotovostně, tím nižší bude částka, kterou jsou naši řidiči nuceni vozit a strážit během přepravy,“ doplnil Suchan.

Společnost hodlá v budoucnu nabídnout cestujícím možnost dobíjet tímto způsobem i čipovou kartu. Tím vyjde vstříc lidem, kteří upřednostňují předplacené jízdné. Přepravce zároveň doufá, že moderní a komfortnější způsob platby přiláká do autobusů více cestujících. Společnost navíc plánuje v létě zahájit prodej jízdenek přes internet.

„Bezkontaktní platby jsou dnes běžnou záležitostí, jsou rychlé a pohodlné. Proto velmi vítáme, že občané budou moci tuto technologii využívat přímo v prostředcích veřejné dopravy. Službu jistě ocení i turisté, kterým se tím cestování značně zjednoduší. Věřím, že zakoupit jízdenku v autobuse bude tak jednoduché, jako když jsem si kupujete v obchodě čokoládu,“ uvedl s mírnou nadsázkou chebský starosta Petr Navrátil.

Podobně se na technologickou novinku dívá i sokolovský starosta Jan Picka: „Jsem rád, že cestujícím můžeme nabídnout kvalitnější služby.“

V autobusech, vybavených novými platebními terminály, lze platit jak plné, tak i poloviční jízdné. Zda je to v konkrétním voze možné, poznají cestující podle speciální nálepky.

Terminály by za čas měly umožnit i to, že by zde mohli platit také držitelé jiných dopravních karet, například Karlovarské či Plzeňské karty.

„Základní myšlenkou, pokud to řeknu zjednodušeně, je, aby bylo možné jednou kartou platit za dopravu po celém kraji. A protože jsme navázáni na plzeňský dopravní podnik, tak i v Plzni,“ uvedl ředitel Suchan. Podobný systém už funguje v řadě krajských měst i na vybraných meziměstských linkách.

Náklady na pořízení nové odbavovací technologie byly kolem sedmi milionů korun. Podle slov ředitele Suchana se nový systém odbavování letos neprojeví ani ve výši dotací od měst, která si MHD objednávají, ani v ceně jízdného.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz