Už žádné drobné po kapsách, cestující zaplatí v autobusech kartou

  8:57aktualizováno  8:57
Drobné v kapsách už cinkat nemusejí. V autobusech MHD v Chebu a Sokolově bude možné platit bezkontaktně platební kartou. Jinde v Karlovarském kraji si lidé na novinku ještě chvilku počkají.

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Revoluční novinku zavádí od 29. února společnost Autobusy Karlovy Vary na linkách městské hromadné dopravy v Chebu a v Sokolově. Lidé, kteří nemají čipovou kartu, budou moci zaplatit i bezkontaktní bankovní kartou. Ta umožňuje provádět drobné bankovní operace bez zadání identifikačního PIN kódu v případě, že platba nepřesáhne částku 500 korun.

Dočkají se i lidé v ostatních částech Karlovarského kraje. Společnost slibuje, že nové platební terminály, které umožní během března zaplatit za svezení pouhým přiložením bankovní karty, umístí do svých pětatřiceti autobusů v kraji, včetně linek do Plzně či Prahy. I nadále bude možné jízdu zaplatit u řidiče hotově. Ale jen mincemi.

„Od nové služby si slibujeme mimo jiné zjednodušení obsluhy a zrychlení odbavování cestujících. Řešení navíc cestujícím přináší mnohem větší komfort. Už jen proto, že nemusí myslet na to, aby v peněžence měli hotovost,“ konstatoval Zdeněk Suchan, výkonný ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary, která svými vozy přepraví každý týden bezmála 170 tisíc cestujících.

Podle Suchana v současnosti asi 65 procent cestujících v MHD platí čipovou kartou dopravce. Společnost by chtěla tímto krokem počet bezhotovostních plateb zvýšit až na 80 procent.

Čím víc lidí zaplatí kartou, tím míň peněz bude muset řidič hlídat

„Svou roli hraje také bezpečnost. Čím více cestujících bude platit bezhotovostně, tím nižší bude částka, kterou jsou naši řidiči nuceni vozit a strážit během přepravy,“ doplnil Suchan.

Společnost hodlá v budoucnu nabídnout cestujícím možnost dobíjet tímto způsobem i čipovou kartu. Tím vyjde vstříc lidem, kteří upřednostňují předplacené jízdné. Přepravce zároveň doufá, že moderní a komfortnější způsob platby přiláká do autobusů více cestujících. Společnost navíc plánuje v létě zahájit prodej jízdenek přes internet.

„Bezkontaktní platby jsou dnes běžnou záležitostí, jsou rychlé a pohodlné. Proto velmi vítáme, že občané budou moci tuto technologii využívat přímo v prostředcích veřejné dopravy. Službu jistě ocení i turisté, kterým se tím cestování značně zjednoduší. Věřím, že zakoupit jízdenku v autobuse bude tak jednoduché, jako když jsem si kupujete v obchodě čokoládu,“ uvedl s mírnou nadsázkou chebský starosta Petr Navrátil.

Podobně se na technologickou novinku dívá i sokolovský starosta Jan Picka: „Jsem rád, že cestujícím můžeme nabídnout kvalitnější služby.“

V autobusech, vybavených novými platebními terminály, lze platit jak plné, tak i poloviční jízdné. Zda je to v konkrétním voze možné, poznají cestující podle speciální nálepky.

Terminály by za čas měly umožnit i to, že by zde mohli platit také držitelé jiných dopravních karet, například Karlovarské či Plzeňské karty.

„Základní myšlenkou, pokud to řeknu zjednodušeně, je, aby bylo možné jednou kartou platit za dopravu po celém kraji. A protože jsme navázáni na plzeňský dopravní podnik, tak i v Plzni,“ uvedl ředitel Suchan. Podobný systém už funguje v řadě krajských měst i na vybraných meziměstských linkách.

Náklady na pořízení nové odbavovací technologie byly kolem sedmi milionů korun. Podle slov ředitele Suchana se nový systém odbavování letos neprojeví ani ve výši dotací od měst, která si MHD objednávají, ani v ceně jízdného.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Další z rubriky

Na trať mezi dvěma karlovarskými nádražími se vrátily vlaky

Oprava železniční trati mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech...

Na trať mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech se vrací doprava bez omezení. Správci kolejí dokončili opravu...

Za advent utratí města miliony, nejdražší Vánoce v kraji bude mít Cheb

Herec chebského divadla Jindřich Skopec se o adventu změnil v ponocného.

Slavnostně osvětlená města, tradiční vánoční trhy, pohoda, klid. Na druhé straně miliony vynaložených korun a někde...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Najdete na iDNES.cz