Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostka Bečova čelí kvůli lípě výhrůžkám. Kácení ještě zvážíme, řekla

  20:02aktualizováno  20:02
Starostka Bečova nad Teplou Olga Haláková dostává kvůli záměru města pokácet v rámci úprav náměstí zdravou lípu výhrůžné dopisy a textové zprávy. Kvůli odporu veřejnosti zastupitelé nedávno projekt dočasně zastavili.

Lidé bojují s radnicí o bečovskou lípu. Nechtějí, aby šel strom k zemi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V pondělí se ve městě konala beseda zástupců radnice s občany. S podtitulem "Kulatý stůl - Bečov v souvislostech" bylo jejím smyslem seznámit obyvatele Bečova s detaily projektu na úpravy náměstí a opravy památek.

Mezi přibližně třiceti přítomnými nechyběli zástupci petičního výboru bojující proti kácení lípy, která v centru Bečova roste od roku 1968. Petici za zachování stromu, se kterým projekt v nové podobě náměstí nepočítá, podepsalo v létě 580 lidí.

Po příspěvku předsedy výboru pro regeneraci městské památkové zóny Pavla Špaka následovala diskuze. "Při ní vyšlo najevo, že členové petičního výboru reagují pouze na lípu a ostatní záležitosti je neoslovují," konstatovala starostka.

Zachování lípy přitom podle ní nelze jednoduše vytrhnout z kontextu celého projektu. "Rozhodně však nikdo netvrdí, že ji v každém případě musíme pokácet. Jsem přesvědčená, že pokud si většina lidí bude přát, aby lípa zůstala na svém místě, tak nikdo za její poražení bojovat nebude."

Sama kvůli lípě dostává anonymní dopisy a výhrůžné textové zprávy. "Mám například dopis, kde mi anonym vyhrožuje: Sáhni na lípu a my si tě najdeme. Není to nic příjemného," postěžovala si starostka.

Alespoň s vydlážděním náměstí by se podle ní mohlo začít na jaře. Pokud zastupitelé schválí úpravu projektu se zachováním lípy, bude nutné celou dokumentaci přepracovat.

Členové petičního výboru očekávali více

Vývoj besedy a pouhé přísliby však členy petičního výboru neuspokojily. Zastánci stromu podle Alevtiny Kieselbachové na pondělním setkání se zástupci města očekávali oznámení, že kácení stromu bylo z projektu s konečnou platností vyřazeno.

"Místo toho jsme odcházeli s trapným pocitem, že my jsme ti, kteří svojí umanutostí pro zachování lípy brání rozvoji, či přímo rozkvětu Bečova," svěřila se s dojmy Kieselbachová.

Po zmíněné úvodní přednášce údajně ona i někteří spoluobčané získali dojem, že na jaře se bude plánovaný projekt nakonec realizovat v plném rozsahu. "Tedy pravděpodobně i s pokácením lípy."

Lidé z Bečova na besedě projevili zájem o vizualizaci projektu, aby si mohli podobu náměstí bez lípy prohlédnout a lépe představit. "Žádosti jsem nemohla vyhovět, protože vizualizace neexistuje," vysvětlila starostka.

Radnice má k dispozici jednu kopii projektové dokumentace, jejíž součástí jsou pouze technické výkresy. Do projektu měli lidé možnost nahlédnout na úterním zasedání zastupitelstva.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz