Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V novém centru v Otovicích plánují i repliku původní Vřídelní kolonády

  18:32aktualizováno  18:32
Litinu a ocel z karlovarské Vřídelní kolonády roztavili Němci v roce 1939 pro válečné potřeby Třetí říše. S replikou kolonády se však počítá ve volnočasovém a nákupním centru Nové Otovice-Josefa v Otovicích u Karlových Varů. Za nákupy a sportem by tam lidé mohli chodit už v roce 2017.

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900. | foto: Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C.

Replika kolonády bude spolu s ostatními budovami imitovat historickou zástavbu lázní z období kolem roku 1879.

"Máme v plánu na kolonádu dovážet vřídelní vodu. Pomocí čerpadla by tryskala jako v minulosti. Minerální voda totiž voní jinak než ta obyčejná. Mnohem důležitější ale je, že v areálu by minimálně mělo vzniknout 300 nových pracovních míst," řekl jeden ze společníků firmy Pravý Domov Invest Alexej Vetošnikov.

Lidé by mohli pracovat například ve výstavní hale při prodejních výstavách, trzích, výprodejích nábytku nebo koberců a dalšího zboží.

Firma Pravý Domov Invest zajišťuje pro investora, který je z Holandska, obchodní vztahy a inženýring. Krajský úřad nyní posuzuje záměr na stavbu volnočasového a nákupního centra v Otovicích z hlediska životního prostředí.

"Centrum o celkové ploše 9,53 hektarů se skládá z jednopodlažních objektů služeb a obchodů, které jsou seskupeny ve střední části do několika uliček s náměstím a kolonádou. K nákupnímu centru jsou připojena dvě parkoviště o celkovém počtu 706 parkovacích míst. Na tuto část navazují zelené plochy a sportoviště," uvedla tisková mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Radnice dala holandskému investorovi pro jeho plány zelenou. Proti nejsou ani místní lidé. "Od akce Nové Otovice - Josefa si slibujeme v obci vyšší zaměstnanost. A staneme se pro okolí i zajímavou lokalitou," uvedla otovická starostka Stefana Švecová.

Dodala, že se uvidí, jestli celá investice nakonec nebude pro investora z Holandska velké sousto. Otovická radnice ale předpokládá, že mají Holanďané vše předem zmapované a vědí, do čeho jdou.

Ráj pro sportovce i zákazníky

Z dokumentace, kterou má krajský úřad k dispozici vyplývá, že by se mělo stavět na dvě, dva roky trvající etapy. První etapa počítá se zahájením prací v roce 2015, a druhá v roce 2016.

V plánu je ve volnočasové a obchodní zóně in-line dráha v délce 1,15 km okolo areálu, lezecké stěny, dětské hřiště, zastřešené sportovní zařízení pro squash, kuželky, fitness, stolní tenis a podobně.

Zájemce má přilákat i virtuální aréna s golfovými a jinými trenažery. A také střelnice, kde mohou lidé střílet na holuby, běžící terče či házet bumerangem.

Uličky v obchodní zóně budou typu bulvár - promenáda s lavičkami, fontánami a zelení. Minimálně čtyři plánované gastroprovozy korespondují se zónou, příslušné k dané zemi. Fasády v okolních ulicích kolem repliky Vřídelní kolonády totiž budou v architektonických stylech Francie Itálie, Německa a Anglie z období kolem roku 1879.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Ryby dusí tropická vedra, rybáři jim proto musejí důkladně čeřit vodu

Student vodňanské rybářské školy Vladimír Kolář kontroluje aerátory na Ptačím...

Tropické teploty ohrožují chovné rybníky v celém Karlovarském kraji. Dlouhotrvající sucho a nestandardně vysoké teploty...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz