Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V chebském hnutí ANO se rozhořely spory o konečnou podobu kandidátky

  11:55aktualizováno  11:55
Emoce vládnou v chebské organizaci hnutí ANO. Došlo to až tak daleko, že z čela kandidátky odstoupil zdejší právník a vysokoškolský pedagog Petr Ptáček. Důvodem bylo obsazení desítky na kandidátce Irenou Tranovou.

Chebský právník Petr Ptáček z vlastní vůle odstoupil z čela kandidátky ANO v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Petra Ptáčka si původně ANO vybralo, aby jako bezpartijní pomohl uspět v říjnových volbách. Poslední červnové dny ale Ptáčkovi v politice zhořkly. Uvádí, že ztratil vliv na sestavování kandidátky a odstoupil, když vedení ANO v Chebu proti jeho vůli prosadilo posun kandidátky vietnamského původu Ireny Tranové ze zadních pozic na 10. místo. Chebské vedení ANO naopak argumentuje, že Ptáček odešel nedobrovolně.

Ireně Tranové patří podle výpisu z obchodního rejstříku 10 procent firmy Danvit Expres. Firma vlastní pozemky a stavby v tržnici Dragon Asia Bazar ve Svatém Kříži. Její otec je v této společnosti jednatelem a její matka, družka místopředsedy místního hnutí ANO v Chebu Filipa Kadlece, v této tržnici provozuje restauraci.

Tržnice ve Svatém Kříži patří k největším v západních Čechách a patří i k těm nejproblematičtějším. Celní úřad tu za loňský a letošní rok provedl celkem 55 kontrol. Objevil 7 031 kusů padělků textilu a obuvi se škodou 28 milionů korun.

Dále zajistil 6 349 padělků cédéček (škoda 2,8 milionu) a 8 tisíc cigaret bez kolků s únikem na spotřební dani ve výši 25 tisíc korun. Na internetu navíc koluje reportáž z února tohoto roku od redaktora německého deníku Die Welt, který bez problémů koupil v tržnici na Svatém Kříži drogy.

Irena Tranová nevylučuje, že omamné látky se na bazaru dají koupit. "Možná je to pravda, ale my jsme absolutně proti drogám. Máme v plánu zavést akci a bojovat, aby se v tržnici nic takového neprodávalo. Určitě v tom nikoho nepodporujeme," řekla studentka Vysoké školy ekonomické a managementu v Praze.

Do Chebu jezdí jen na víkendy. "Jsem napůl Vietnamka a polovietnamců tu žije spousta. Chtěla bych je zastupovat. Dostávají české občanství a začnou k volbám chodit," věří Tranová.

Podle Ptáčka by ale ANO na angažmá Tranové v Dragon Asia Bazaru dříve nebo později doplatilo. "Před volbami nebo po nich by to někdo vytáhl. A to by k dobré pověsti mé ani k pověsti hnutí ANO nepřispělo," uvedl Petr Ptáček.

Místopředseda ANO v Chebu Filip Kadlec uvádí, že majitelé firmy nejsou z ničeho obviněni. "Vím o zprávách celního úřadu i o reportáži Die Welt. A taky vím, že pan Tran kvůli těmto zprávám přijel zpět do ČR a nájemníkovi, který v jeho tržnici měl údajně prodávat drogy, okamžitě vypověděl smlouvu," poznamenal Kadlec.

Tranovou považuje za schopnou kandidátku, která má šanci oslovit třeba i mladé voliče v Chebu. Naopak Petra Ptáčka označil Kadlec za člověka, o němž ANO uvažovalo jako o jedničce na kandidátce, lídrem prý ale schválen nikdy nebyl. Kadlec také uvádí, že Ptáček neodstoupil sám, ale pod nátlakem.

"Pan Ptáček i přes dohodu, jejíž naplňování od všech vyžadoval, začal z našich jednání vynášet informace lidem mimo hnutí a bez našeho vědomí domlouvat povolební spolupráci s lidmi z jiných politických stran. K čemuž se nám také vzápětí přiznal. Když jsme se proti jeho chování ohradili, rozhodl se pan Ptáček z naší kandidátky odstoupit."

MF DNES oslovila tři hlavní chebské strany s velkou šancí dostat se do zastupitelstva - ČSSD, Koalici pro Cheb a Alternativu. Její lídři Petr Navrátil, Gabriela Licková i Miroslav Plevný jednoznačně odmítli, že by se s Ptáčkem z ANO bavili o sestavování koalice na radnici. Kadlecovo tvrzení považuje bývalý lídr ANO za dětinské a téměř nehodné reakce.

"Pan Kadlec velmi přeceňuje můj vliv a mé věštecké schopnosti. Karty rozdají voliči až v říjnu, takže jsem nemohl takřka půl roku dopředu s nikým domlouvat koalici. Je to asi jako podezřívat pana ministra Babiše, že půl roku před volbami do Poslanecké sněmovny domlouval koalici s panem Sobotkou (ČSSD) a panem Bělobrádkem (KDU-ČSL)," uvedl Ptáček.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz