Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb se bojí sociálních nepokojů, podepsal výzvu znepokojených radnic

  9:45aktualizováno  9:45
Chebská radnice se obává toho, aby napětí vyvolané odlišným způsobem života sociálně slabších obyvatel nepřerostlo v otevřené střety. Město se proto připojilo k výzvě Duchcova, Šluknova, Varnsdorfu a Lahošti, která hovoří o nespokojenosti občanů a apeluje na společný postup starostů.

Možným ohniskem konfliktů je například největší chebské sídliště na Zlatém vrchu, kde žije největší množství dlouhodobě nezaměstnaných, jejichž jediným zdrojem příjmů jsou sociální dávky. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Dohodli jsme se, že se k této výzvě připojí i Cheb," informoval starosta města Pavel Vanoušek.  Podle něj se radnice snaží vyhrocení problémů čelit.

Výzva starostům

Výzva starostům 2013

"Přestože jsme zavedli řadu opatření, tak ani zde není situace zdaleka optimální. Příklady z jiných měst ukazují, že stačí sebemenší konflikt a napětí ve společnosti může přerůst v masové protesty," naznačil Vanoušek.

Možným ohniskem je například největší chebské sídliště na Zlatém vrchu, kde žije množství dlouhodobě nezaměstnaných, jejichž jediným zdrojem příjmů jsou sociální dávky. Přetrvávajícím problémem je v Chebu i prostituce a drobná kriminalita.

V Chebu se díky získané evropské dotaci realizuje rozsáhlý projekt na pomoc lidem ohroženým takzvaným sociálním vyloučením. V jeho rámci jsou zájemcům poskytovány mnohé sociální služby - od azylového ubytování přes terénní sociální práci v problematických lokalitách či dluhové poradenství až po preventivní programy pro děti a mládež. "Vedle toho jsme posílili i městskou policii a rozšířili jsme monitorovací kamerový systém," řekl Vanoušek.

V současné době je po Chebu rozmístěno už osmnáct kamer. Díky nim mají strážníci přehled o úseku od Kamenné ulice přes náměstí Krále Jiřího a pěší zónu až k nádraží. Pod dohledem je i největší chebské sídliště Zlatý vrch.

Města sama na řešení nestačí, říká starosta

"Poslední rok využíváme kamerový systém pro odhalování přestupků podstatně více než dříve. Po jeho obsluze požadujeme, aby se soustavně zaměřovala hlavně na ta místa, kde je porušování veřejného pořádku nejčastější," uvedl místostarosta Michal Pospíšil.

"Jako rozhodující však vidím, aby tyto skupiny obyvatel dostaly možnost zapojit se do pracovního procesu. Tam, kde se ve velkém žije ze sociálních dávek, pouhá prevence nepomůže," zdůraznil starosta Vanoušek.

"Města sama na řešení nestačí. Je třeba, aby to i na vládní úrovni bylo bráno jako vážný problém a hledala se řešení," dodal starosta Vanoušek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz