Historický snímek altánku Zlatém vrchu.

Historický snímek altánku Zlatém vrchu. | foto: Archiv města Chebu

V Chebu obnoví altánek na Zlatém vrchu, pomůže i veřejná sbírka

  • 1
Vyhlídkový altánek na Zlatém vrchu chtějí obnovit v Chebu, ve veřejné sbírce na jeho záchranu bylo zatím vybráno přes 60 tisíc korun. Dostavba zničené památky má přitom stát zhruba 800 tisíc.

"To jsou náklady na samotnou obnovu altánku. Něco také budou stát potřebné terénní úpravy okolí," informoval místostarosta Michal Pospíšil, který je zároveň předsedou správní rady Nadačního fondu Historický Cheb.

Fond si už nechal zpracovat projektovou dokumentaci na dostavbu vyhlídky a vydáno je i stavební povolení.

Zbytky altánu na vyhlídce na Zlatém vrchu.
Zbytky altánu na vyhlídce na Zlatém vrchu.
Zbytky altánu na vyhlídce na Zlatém vrchu.

Zbytky altánu na vyhlídce na Zlatém vrchu.

"V dohledné době bychom chtěli vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby. Momentálně má nadační fond k dispozici volné prostředky ve výši přibližně jednoho milionu korun, které by se na dostavbu daly použít. Chceme teď ale ještě oslovit sponzory s žádostí, jestli by na obnovu vyhlídky nepřispěli," uvedl Pospíšil.

Vyhlídka, ze které do dnešních dnů zbyly pouze kamenné patky sloupů, byla vybudována v 80. letech 19. století a nedočkala se v celé své kráse ani stého výročí.

Altánek poničila bouře v 70. letech minulého století

"Mnozí Chebané si ji jistě pamatují. V 70. letech byl kolem sad a dole nestálo sídliště. V druhé polovině 70. let bohužel pavilon poničila bouře a již nebyla vůle ho opravit," dodal předseda správní rady nadačního fondu. Ten založilo město v roce 2005, když někdejší chebský rodák Anton Hart věnoval městu finanční dar na obnovu památek.

Zatím nejviditelnějším počinem fondu byla obnova na sklonku druhé světové války zničených věží kostela sv. Mikuláše.

"Dostavba věží, která se realizovala v roce 2008, přišla na 8,8 milionu korun. Ve veřejné sbírce se nám přitom podařilo vybrat téměř 5 milionů," připomněl Pospíšil.