V Chebu založili nadaci, aby mohli hospodařit s lesem v Německu (Ilustrační snímek).

V Chebu založili nadaci, aby mohli hospodařit s lesem v Německu (Ilustrační snímek). | foto: Jan Karásek, MAFRA

Cheb založil nadaci, aby mohl hospodařit s lesem v Německu

  • 2
Chebští zastupitelé posvětili vznik česko-německé nadace, která by měla pomoci k tomu, aby město mohlo začít hospodařit s lesem u Tirschenreuthu. Správní soud v Řezně sice už v roce 2010 rozhodl o zrušení nucené správy, ale bavorská vláda se odvolala a Cheb dodnes nemůže se svým majetkem nijak nakládat.

"Vytvoření nadace by mělo být prvním krokem ke zrušení svěřenecké správy. Dalším krokem ale musí být dohoda mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou," uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek.

Kauza chebský les

1927 - město Cheb získalo les o rozloze 647 hektarů s několika budovami

1962 - Německo vyhlásila nad chebským lesem nucenou správu

1990 - město Cheb žádá svůj historický majetek zpět

2001 - německé soudy uznávají, že je les historickým majetkem města Cheb

2002 - německá strana navrhla vytvoření nadace pro obnovu památek financovanou z výnosů lesa. Zastupitelé Chebu to odmítli

2004 - německá firma nabízí za pronájem lesa 80 tisíc eur ročně

2009 - Cheb prodává hájenku, německý katastrální úřad změnu vlastníka neuznal

2010 - Bavorsko nabízí odkoupení lesa. Soud v Řezně nařídil zrušení nucené správy, bavorská vláda se odvolala. Němci žádají za prodej lesa asi 230 milionů korun

Vznik česko-německé nadace posvětili chebští zastupitelé ve čtvrtek. "Partnery budou město Cheb a bavorský okres Tirschenreuth. Ten by do nadace vložil 5 000 eur. Pak by každý rok přispívali oba partneři částkou 2 000 eur," řekl starosta Chebu.

Vstřícný krok podmiňuje město Cheb tím, že nebude platit soudní poplatky za léta trvající spory. Nadace by měla nakládat s výnosy z částky více než 21 milionů korun, které jsou zatím stále na zablokovaném účtu.

Německé soudy už před časem uznaly, že les je historickým majetkem města Cheb. "Správní soud v Řezně vyhověl žádosti města a nařídil zrušení nucené správy, prakticky se ale zatím nic nezměnilo. Bavorská vláda se proti verdiktu odvolala, a Cheb tak stále se svým majetkem nemůže nakládat," upozornil starosta Chebu.

Vanoušek se netajil obavami, že by se soudy mohly táhnout ještě několik let. "Náklady na soudy už dosáhly asi osmi milionů korun, pře navíc zatěžuje česko-německé vztahy," zdůraznil.

Les u Tirschenreuthu o rozloze 647 hektarů, několik budov, například hájovnu či dětskou ozdravovnu a prameniště získalo město Cheb už v roce 1927. 

Spolková republika Německo vyhlásila ale v roce 1962 nad chebským lesem nucenou správu. Přestože německé soudy před více než deseti lety uznaly, že les je historickým majetkem Chebu, spory trvají dodnes.