Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu riskují. Pustí se do úprav u Ohře, i když je dotace nejistá

  9:19aktualizováno  9:19
Ani nejasná situace kvůli problémům s Regionálním operačním programem Severozápad neodradila chebské zastupitele od plánů začít ještě v srpnu s úpravami levého břehu Ohře. Už zbývá jen podepsat smlouvu s dodavatelem, v elektronické aukci vyhrály firmy Algon a Swietelsky.

Naproti areálu Krajinné výstavy v Chebu má vzniknou při úpravách levého břehu Ohře například cyklotrasa nebo stezka pro pěší z ulice V Lipách k vyhlídkovému altánu Egerwarte. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Odhad nákladů z projektové dokumentace počítal s částkou ve výši zhruba 150 milionů korun," uvedl chebský místostarosta Tomáš Linda. "Na základě smlouvy o poskytnutí dotace musí být práce zahájeny nejpozději do 27. srpna," připomněl.

Úpravy levého břehu Ohře

Naproti areálu Krajinné výstavy má vzniknout například cyklotrasa, stezka pro pěší z ulice V Lipách k vyhlídkovému altánu Egerwarte, rozšířit se má i lukostřelecký areál.

V plánech je i stavba krosové dráhy pro cyklisty. Další atrakcí má být lanové centrum s lezeckými stěnami a věží pro simulaci volného pádu.

Nejzásadnější proměnu má prodělat lokalita s chátrajícím stadionem a sousedním škvárovým hřištěm. Vznikne víceúčelové sportoviště, relaxační plochy a dětské hřiště. Nabídku doplní parkoviště, pikniková louka a také půjčovna sportovních potřeb.

Na levý břeh chce město přitáhnout návštěvníky už příští rok při přeshraniční krajinné výstavě, kterou Cheb připravuje s bavorským městem Tirschenreuth.

Na mimořádném jednání dala nakonec většina zastupitelů svůj hlas pro zahájení úprav. Na projekt má sice Cheb slíbenou téměř 150milionovou dotaci, proplácení peněz ale zatím Evropská unie pozastavila.

Podle starosty Chebu Pavla Vanouška sice existuje možnost, že by město slíbený příspěvek nemuselo dostat, riziko je ale prý minimální. Na předfinancování projektu už má Cheb sjednaný překlenovací úvěr ve výši 145 milionů korun.

"Systém dotací funguje tak, že dotační prostředky se vyplácejí až po dokončení projektu. Za normálních okolností bychom tedy úvěr splatili z vyplacené dotace," vysvětloval starosta Chebu Pavel Vanoušek.

"Pokud bychom nyní revitalizaci zahájili a následně se naplnil ten nejhorší scénář a vyplácení dotací by nebylo obnoveno, museli bychom splácet z vlastních prostředků. Pevně ale věříme, že k této variantě nedojde," doplnil chebský starosta.

Obavy zastupitelů se snažil rozptýlit i místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Jakub Pánik. "Čekáme na audit Evropské komise. Za měsíc, co se vyměnilo vedení, jsme všechny věci, které se měly změnit, už změnili, nebo na tom usilovně pracujeme," řekl.

"Jakmile přijde audit, budeme na něj schopni velice rychle reagovat. Tak aby nejpozději na podzim bylo financování obnovené," doplnil Pánik.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz