Rajská zahrada Františkánského kláštera v Chebu by mohla v budoucnosti sloužit

Rajská zahrada Františkánského kláštera v Chebu by mohla v budoucnosti sloužit i svatebčanům. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Chebu zkrášlí areál Františkánského kláštera, za čtyři miliony

  • 0
Další čtyři miliony korun vyčlenilo město Cheb na zkrášlení areálu Františkánského kláštera v Chebu. Ten by se mohl stát součástí přeshraniční krajinné výstavy, kterou město chystá s bavorským Tirschenreuthem.

"Zvelebíme například rajskou zahradu. Opravíme i fasádu, dešťové svody a římsy. Vylepšení se dočká i jedna ze zahrad v areálu kláštera, která zatím není veřejnosti příliš známá. Leží zrcadlově proti rajské zahradě," říká místostarosta Tomáš Linda.

Peníze by podle slov chebského místostarosty měly zbýt i na obnovu oken v Křížové chodbě kláštera z první poloviny 14. století. Ta se řadí mezi nejkrásnější stavební památky ve městě.

Rajskou zahradu by v budoucnu chtěli využívat i pro menší kulturní akce. "Líbilo by se mi, kdyby prostor mohli využívat i svatebčané," naznačil správce chebských památek Tomáš Dostál.

Úpravy zahrad ve Františkánském klášteře by se mohly stát součástí chystané přeshraniční krajinné výstavy, kterou Cheb připravuje společně s bavorským městem Tirschenreuth na příští rok.

Františkánský klášter v Chebu

Byl postavený po roce 1247, kdy se v Chebu usadili františkáni, společně s kostelem Zvěstování Panny Marie. Po požáru v roce 1270 byl obnoven. Z původní stavby se dochovala sakristie a část klášterního zdiva.

Právě Křížová chodba se v předcházející letech stala dějištěm řady ojedinělých kulturních akcí.

A ani letos se lidé nemusí bát, že by se do Františkánského kláštera nepodívali.

"V Křížové chodbě bude několik výstav, v kostele se pak odehrají koncerty," dodává Tomáš Dostál, který by prostorách kláštera v budoucnu rád viděl i historickou písařskou dílnu.