Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tubus nalezený v Císařských lázních skrýval poselství příštím generacím

  15:40aktualizováno  15:40
Milou připomínku sedmdesátých let 20. století vydaly před svou rekonstrukcí karlovarské Císařské lázně. Nad jejich vchodem objevili tubus s fotografiemi, dobovým tiskem a dopisem.

Na tubus nedávno upozornil správce lázní Jaroslav Durdis. Když mu bylo šestnáct let, zúčastnil se coby učeň částečné opravy Císařských lázní v Karlových Varech. Parta restaurátorů tam tenkrát rekonstruovala Zanderův sál a zanechala po sobě neoficiální poselství dalším generacím. Tubus umístila do veduty nad dveřmi sálu.

„Musel jsem ho trochu přesvědčovat, že tam tubus opravdu je. Věděl jsem o něm celých dvaačtyřicet let. Dalo se do něj, co bylo zrovna tehdy po ruce. Kluci hodně hráli fotbal, proto je součástí i časopis Stadion,“ vyprávěl.

Fotogalerie

Kromě něj jsou součástí připomínky také tři fotografie a listina z roku 1973, která opravu popisuje. Podle pamětníka stálo v celém sále lešení, proto nebyl problém schovat tubus dvanáct metrů vysoko. Dokumenty, které obsahoval, jsou nyní součástí výstavy v Zanderově sále.

„Rádi bychom k nim v době rekonstrukce přidali ještě další záležitosti, které v budově objevíme, a udělali časový odkaz. Poté dáme hlavy dohromady a vytvoříme časovou schránku, kterou bychom uložili,“ uvedl Lukáš Siřínek, ředitel zájmového sdružení Císařské lázně.

Podle primátorova náměstka a archeologa Jiřího Klsáka sice objev není možné srovnávat s poselstvími, která se našla například v kostelech nebo jiných historických budovách, i tak ale tubus svoji hodnotu má - především tu pamětnickou.

„Nejcennějším nálezem, u kterého jsem zatím byl, byl tubus z karlovarského divadla. Uložen do něj byl při jeho otevření v roce 1878,“ řekl.

Na jeho existenci přitom upozornil tehdejší městský kronikář Vladislav Jáchymovský. Dozvěděl se o něm při pročítání dobového tisku. „Našli jsem v něm obdobné dokumenty jako tady v Císařských lázních. Byly v něm fotografie radních, tisk, mince a bankovky,“ popsal Jiří Klsák.

Není vyloučeno, že lázně skrývají i oficiální poselství

Když se divadlo po své rekonstrukci otevíralo lidem, nechali nálezci obsah tubusu okopírovat a společně s dalšími pak putovaly do nového tubusu. „Není vyloučeno, že je v Císařských lázních uloženo i něco oficiálního. Tyto věci se dělaly běžně,“ řekl náměstek.

Rekonstrukce Císařských lázní by měla vyjít na 600 milionů korun, přičemž 100 miliony přispěje i stát. Začít by mohla už v příštím roce. Majitelem památky je od roku 2008 kraj, kterému ji převedlo město.

Opravené Císařské lázně se mají stát zázemím Karlovarského symfonického orchestru, který by měl zároveň s ním dostat i nový koncertní sál. Místo v nich bude i pro výstavní prostory a Karlovarský kraj by tam měl mít své informační centrum.

Zanderův sál, jehož interiér je vyzdobený dřevěnými řezbami, by měl sloužit jako prostor reprezentativní. Část budovy by mohl využívat také Balneologický institut Karlovy Vary.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz