Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče řeší, co odpoledne se školáky. V družinách je nedostatek míst

  16:11aktualizováno  16:11
Nejen na plné první třídy, ale také na napěchované družiny se od září musí připravit děti a jejich rodiče. Na základní školy totiž nastupuje další silný ročník a v některých družinách tak bude místo jen pro ty nejmenší, zpravidla do třetí třídy. Čtvrťáci a páťáci tak můžou mít smůlu, což rodiče těžce nesou.
O tom, jak staré děti dostanou družinu, rozhodují sami ředitelé. Někteří z nich už navýšili kapacitu, jak jen to bylo možné. (ilustrační snímek)

O tom, jak staré děti dostanou družinu, rozhodují sami ředitelé. Někteří z nich už navýšili kapacitu, jak jen to bylo možné. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Už loni si tuto zkušenost prožila paní Jaroslava ze Staré Role, jejíž dcera s nástupem do čtvrté třídy o družinu přišla. „Samozřejmě mi to vadí, protože chodí sama z okraje města přes kus sídliště. Vyřešili jsme to tak, že dcera dostala mobil a musí se mně nebo manželovi pravidelně hlásit, tedy když skončí vyučování a když dojde domů. Ráno ji vozím do školy autem,“ popsala.

Aby trochu rozptýlila obavy o dceřino bezpečí, jezdila ji zpočátku loňského školního roku i kontrolovat. „Poctivě chodila po přechodu, jenomže nejsem profesionální detektiv, takže mě jednou nachytala, jak ji sleduji u našeho obchodního domu. Marně jsem se vymlouvala, že si tam zrovna jedu nakoupit,“ vyprávěla.

O tom, jak staré děti dostanou družinu, rozhodují sami ředitelé. Někteří z nich už navýšili kapacitu, jak jen to bylo možné. Například v Karlových Varech to pro nadcházející rok musely udělat dvě školy.

Jednou z nich je ZŠ v Poštovní ulici, která patří mezi nejpopulárnější ve městě. Podruhé za sebou otevírá tři první třídy. Podle ředitele Jana Pouly letos může místo v družině zaručit prvňákům, druhákům a třeťákům. Čtvrťáci musí počkat, jestli pro ně bude místo.

„V současnosti máme kapacitu dvě stě dětí a už teď ji máme skoro naplněnou jenom prvňáky a druháky, a to kvůli silným ročníkům,“ uvedl ředitel.

Zatímco loni nastupovalo do karlovarských prvních tříd 498 dětí, letos jich podle údajů magistrátu může být až 570. „Je pravdou, že zájem o umístění dětí v družinách je velký. Roste počet školáků, protože se do škol postupně přesouvají děti z populačně silných ročníků. Ten nejsilnější, tedy děti narozené v roce 2008, přichází právě nyní,“ uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá. Podle údajů z karlovarské matriky by měl jejich počet od příštího roku klesat.

V Ostrově to vyřešili po svém, zřídili školní klub

Možné potíže se sháněním družiny se však nedotkly pouze Karlových Varů. Kvůli babyboomu už dvakrát po sobě navyšoval kapacitu ředitel 2. základní školy v Sokolově Jan Kadlec. Letos věří, že se podaří uspokojit všechny rodiče malých školáků. „Teď mají přednost děti z první, druhé a třetí třídy. Vzhledem k navýšení kapacity eventuálně nabídneme družinu i dětem z vyšších ročníků,“ řekl.

Některé školy v kraji si s nedostatkem místa v družinách poradily i jinak než pouhým navyšováním kapacity. Například ředitel ostrovské základní školy v Masarykově ulici Helmut Harzer nechal zřídit školní klub. Nebylo to prý administrativně zrovna jednoduché a trvalo to půl roku, ale teď klub využívá všechno, co škola nabízí. Od bazénu, přes tělocvičny či výtvarné dílny.

Děti, které nenavštěvují družinu, tak díky němu mohou chodit po vyučování plavat nebo třeba na kickbox. „Kroužků je asi dvanáct a zapojili se do nich i učitelé,“ popsal ředitel.

Žáci, kteří se klubových aktivit neúčastní, zase mohou pod dohledem pedagoga či vychovatele na příchod rodičů nebo odjezd autobusu vyčkávat v klubovně, která je vybavená tablety, stolními deskovými hrami či herními konzolemi.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Najdete na iDNES.cz