Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské bytovky Jenišov nechce, chystá proto vydat stavební uzávěru

  16:44aktualizováno  16:44
Spory mezi ruským investorem a radnicí o stavbu bytových domů v Jenišově na Karlovarsku chtějí zastupitelé vyřešit stavební uzávěrou. Zástupce ruského investora Zdeněk Palička odhaduje škodu až na padesát tisíc korun denně. Sumu hodlá po obci vymáhat.

Výstavba obytného komplexu zvedla v Jenišově vlnu nevole. Jejím zatím posledním projevem je návrh na stavební uzávěru. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jediný bod programu měli ve středu zastupitelé Jenišova při svém mimořádném zasedání. Vyhlásili stavební uzávěru na pozemku, kde načerno bez platného územního rozhodnutí postavila firma Rustone činžák. Stavební uzávěra se týká i pozemků, na kterých se stavebník chystá dokončit zbylých pět činžovních domů.

"Budova i pozemky patřící firmě Vaprostav jsou kvůli dluhům v exekuci. Myslel jsem si, že po vystavení exekučního příkazu nesmí Vaprostav se zabaveným majetkem nakládat. Ale právník mi řekl, že může znovu pořádat o stavební povolení. Nechtěli jsme proto tahat za kratší konec provazu," vysvětlil starosta Jenišova Ivan Truksa důvod, proč zastupitelé ve formě veřejné vyhlášky schválili návrh opatření o stavební uzávěře. Námitky proti ní může Vaprostav uplatnit do 30 dní.

Soudy stavbu zastavily

Stavební uzávěra není jediný právní krok, kterým se vedení Jenišova brání proti výstavbě 136 bytů. Hlavní problém vidí veřejnost v tom, že územní plán nepočítal s více než dvojnásobným nárůstem obyvatel z šesti set na patnáct set. Když nepomohla petice, občané Jenišova i radnice uspěli s žalobou u Krajského soudu v Plzni, který zrušil územní rozhodnutí na stavbu. Toto rozhodnutí potvrdil loni v březnu Nejvyšší správní soud v Brně.

Soudy sice stavební povolení zrušily a stavbu zastavily, firma Vaprostav ale požádala o obnovení stavebního řízení. Jenže právě to může byt podle vedoucího karlovarského stavebního úřadu Ladislava Vrbického kamenem úrazu.

"Vydání stavební uzávěry je v kompetenci obce. Myslím si ale, že se vyhláška nemůže vztahovat na stavební řízení, které je momentálně v běhu, a to od roku 2010. Proto budeme věc nejspíše rozporovat," uvedl Vrbický.

Nepamatuje, že by někdy obec v regionu sama vydala stavební uzávěru. Potvrzuje tak slova starosty Truksy, že Jenišov je s vydáním stavební uzávěry bílou vránou v Karlovarském kraji.

Firma bude chtít náhradu škody

Třicetidenní lhůtu pro uplatnění připomínek, námitek a stanovisek zástupce investora Zdeněk Palička rozhodně využije.

"Takový protiprávní krok jsme od starosty Jenišova vůbec nečekali. Paragraf 102 stavebního zákona říká, že kdo tímto způsobem způsobí škodu, musí ji nahradit. A tím, že stavba stojí, nám nabíhají ztráty až padesát tisíc korun denně. Chceme je vymáhat po obci. Tento názor sdílí i ministerstvo pro místní rozvoj, kde jsme vše konzultovali," tvrdí Palička.

Stavební uzávěra by měla trvat do dne nabytí účinnosti regulačního plánu. Zastupitelé Jenišova jeho pořízení schválili minulý měsíc. Regulační plán se stavbou domů na pozemcích Vaprostavu nepočítá.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz