Za odvoláním jenišovského starosty Ivana Truksy stála i zamlčená informace o arzenu v místním rybníce.

Za odvoláním jenišovského starosty Ivana Truksy stála i zamlčená informace o arzenu v místním rybníce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V jenišovském rybníku Oáza je arzen. Nikdo zatím neví, jak se tam dostal

  • 1
Ukazuje se, že k nedávnému odvolání starosty Jenišova přispěl kromě dlouhodobé nespokojenosti s jeho prací ještě jeden vážný důvod. Ivan Truksa podle svých kolegů zamlčel, že v místním rybníku Oáza se vyskytuje padesátkrát více jedovatého arzenu, než povolují normy.

První odběry vody přitom uskutečnila v jenišovském rybníku Oáza akreditovaná laboratoř už loni 21. srpna. 

„V protokolu je uvedeno, že vzorek odebraný z výusti Loketské výsypky obsahoval 254 mikrogramů arzenu na litr vody. Tato koncentrace přibližně padesátkrát překračuje hodnotu ve smyslu nařízení vlády, kdy uvedené limity vyjadřují přípustnou úroveň environmentální kvality pro útvary povrchových vod,“ potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová (ČIŽP).

Na druhé straně však z protokolu laboratoře plyne, že při odběru vzorku vody došlo k rozvíření usazeniny. Z toho lze podle názoru odborníků dovodit, že arzen obsahují s největší pravděpodobností právě usazeniny v korytě bezejmenného potoka nad odvodněním Loketské výsypky.

Poprask, který v Jenišově vznikl, však mírní ředitelka Krajské hygienické stanice Eva Richterová. 

„Z laboratorních výsledků vyplývá, že voda s obsahem 254 mikrogramů arzenu na litr vody není vhodná ke koupání, a to z hlediska hodnocení podle nařízení vlády. Riziko toxických účinků na organismus při koupání je podle našeho názoru zanedbatelné, protože arzen se téměř nevstřebává kůží. Může však mít dráždivé účinky na kůži u citlivých osob,“ vysvětlila.

I když se první odběry uskutečnily skoro před rokem, až nyní se to dozvěděli samotní občané Jenišova. Zpráva je nenechala chladnými. Nezveřejnění stavu vody bylo definitivní tečkou za starostováním Ivana Truksy.

„Pan Truksa nepochopitelně a trestuhodně všem občanům Jenišova a svým kolegům ze spolku Oáza téměř rok tajil, že do obecního rybníku, kde se koupají naše děti a loví ryby, které jsou konzumovány členy spolku, jejich dětmi a občany Jenišova, teče arzen,“ stojí v prohlášení jenišovské zastupitelky Lucie Pilousové. 

„Já jsem to oznámil příslušným orgánům. Nikdo se tím nezabýval. A já nejsem odborník, abych věděl, jestli to je hodně či málo,“ prohlásil pár hodin po svém odvolání exstarosta Ivan Truksa.

„Obsah arzenu v rybách by bylo vhodné laboratorně stanovit, i když nepředpokládáme překročení týdenní přípustné dávky. Ta činí podle komise FAO/WHO 15 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti za týden pro anorganický arzen,“ dodává Richterová.

Celkem byly provedeny tři odběry. „Jednalo se o výše uvedené odvodnění Loketské výsypky, dále o vzorek vody z rybníka v Jenišově a vzorek vody z koryta pod rybníkem. Podle výsledků analýz voda z rybníka ani pod ním arzen neobsahovala,“ vysvětlila Radka Burketová z České inspekce životního prostředí. Ta předala záležitost k prošetření Krajskému úřadu Karlovarského kraje. 

„Jelikož se podle obvodního báňského úřadu nejedná o důlní vody a ČIŽP nám tedy zaslala níže uvedený podnět chybně, museli jsme jako krajský úřad o charakteru vod rozhodnout v takzvaném vodoprávním řízení. Jeho závěrem je, že se nejedná o důlní vody, ale vody povrchové. Toto rozhodnutí zatím není pravomocné,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Veronika Severová.