Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karlovarském kraji nemá kdo hledat poklady, chybí archeologové

  16:16aktualizováno  16:16
Nejen lékaři či technici chybějí Karlovarskému kraji. Má také velký nedostatek archeologů. S jejich počtem je na tom region zcela nejhůř v republice, což by chtěl kraj od příštího roku změnit.

Michal Beránek je jedním ze čtveřice archeologů v Karlovarském kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pouze čtyři archeologové pracují v organizacích po kraji. Z toho jeden – karlovarský archeolog Jiří Klsák, se své původní profesi věnuje jen prostřednictvím symbolického úvazku, neboť je několik let náměstkem primátora.

„Jednal jsem s řediteli našich příspěvkových organizací, tedy muzeí. Budu pracovat na tom, aby se počet archeologů navýšil v karlovarském a chebském muzeu,“ uvedl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček.

Nově by tak měl mít kraj archeologů šest, ale ani tak neposkočí z posledního místa v republice.

Petr Zahradníček na nedostatek těchto odborníků upozornil už před několika týdny, kdy zahrádkář našel u Nové Role bronzový poklad. Tehdy se k němu sjel nadpoloviční počet všech archeologů z regionu – tedy tři. Region by jich přitom potřeboval daleko více.

Musí najímat privátní společnosti

„Jejich nedostatek se projevuje například v tom, že nás čeká dostavba D6, kvůli které budou archeologické průzkumy zapotřebí. My si na ně budeme muset najímat privátní společnosti, přitom bychom si je mohli dělat sami,“ řekl Petr Zahradníček.

Zároveň upozornil, že archeologie u muzeí je celkem šikovnou věcí, neboť prostřednictvím takových výzkumů, jako je právě D6, přináší peníze zpět. Archeologové tak kompenzují náklady, které na ně padnou.

Kromě tří muzejních archeologů má kraj jednoho odborníka díky Národnímu památkovému ústavu v Lokti. Filip Prekop často spolupracuje se sokolovským muzeem, jež spravuje také důl Jeroným u Rovné.

„V Karlovarském kraji působí archeologové z Plzně nebo Prahy. Kvůli praktickému dosahu by bylo ovšem dobré, aby byli odtud, sledovali by i drobné akce a pomáhali kontinuálně vytvářet poznání o regionu,“ řekl.

S chybějícími archeology se podle něj kraj potýká dlouhodobě, přitom před druhou světovou válkou tady patřili ke špičce v oboru. Působilo v něm množství odborníků a tehdejší obyvatelstvo bylo archeologii velmi nakloněno a zajímalo se o všechny výzkumy.

Početnou archeologickou obec poté nahradili pouze jedinci. Podle Filipa Prekopa jsou přitom dva lidé minimem pro to, aby mohli činnost vůbec vykonávat. Terénní práce jsou ale jen zlomkem toho, co dělají, protože spoustu času stráví zpracováváním nálezů a odborným psaním.

„Každý kraj je ze zákona majitelem nálezů a má o ně dlouhodobě pečovat. Pokud výzkumy na jeho území provádějí instituce zřízené jinou institucí z jiných regionů, musí existovat legislativní mechanismus jejich předávání zpět příslušnému kraji. Přestože jsme na regionální archeologické komisi opakovaně takový mechanismus projednávali, v případě Karlovarského kraje stále není kodifikován. Nálezy jsou tak často dlouhodobě ve správě jiných organizací mimo území, a tedy i mimo kontrolu krajských organizací,“ vysvětlil.

Podle karlovarského archeologa Jiřího Klsáka je nedostatek odborníků v této profesi pořád více vidět. „V terénu se uskutečňuje stále větší počet akcí – od staveb rodinných domů až po silnice či opravy železnice. Při takovém počtu archeologů, který je v regionu, nemohou všechno stíhat,“ uvedl.

Region má podle něj zcela nejmenší procento zpracovaných akcí a mnoho z nich pozornosti archeologů uniká. Chybějící archeologický průzkum přitom může zkomplikovat kolaudace staveb. Pokud archeologové zjistí, že jej stavebník vynechal záměrně, vystavuje se pokutě. Ta se mu ale občas může i vyplatit.

Pokud plány kraje s navýšením počtu archeologů vyjdou, karlovarské muzeum by mělo celkem tři, chebské dva. Zatím tam tuto profesi sám vykonává Michal Beránek. „Pracovní vytíženost je značná,“ přiznal.

Stále jednají o předání nalezených předmětů

Jedním z největších archeologických průzkumů poslední doby v kraji se uskutečnil v tepelském klášteře, který prošel nejrozsáhlejší opravou ve své novodobé historii. Skončila loni v létě a stála půl miliardy korun.

Plzeňští archeologové tam objevili řadu cenných věcí, například základy nárožní věže barokního konventu, zbytky vodní konstrukce, odhalovaný středověký opevňovací příkop kláštera nebo část rozsáhlého pohřebiště.

Předání nalezených předmětů Karlovarskému kraji je ale stále ve fázi jednání.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz