Koncem roku se kominíci nezastaví, protože stovky lidí v kraji nechaly kontrolu komína na poslední chvíli. Ilustrační foto

Koncem roku se kominíci nezastaví, protože stovky lidí v kraji nechaly kontrolu komína na poslední chvíli. Ilustrační foto | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

V Karlovarském kraji opět hoří komíny. Lidé zanedbávají kontroly

  • 0
Už k deseti požárům komínů vyjížděli letos na podzim hasiči v Karlovarském kraji. Lidé povinné kontroly šachet pro odvod zplodin zanedbávají. Navíc se podle kominíků objevují podvodníci, kteří lidem vystaví potvrzení o kontrole, aniž by komín viděli.

Zatím naposledy vyjížděli hasiči kvůli nevymetenému kouřovodu minulý pátek do Žlutic.

"Od podzimu máme za sebou prvních deset výjezdů k hořícím komínům. Nános sazí v nich je velmi nebezpečný. Saze jsou uhlík a teplota při jeho hoření dosahuje až 1200 stupňů. Hrozí rozšíření požáru na střechu a celý dům. Čím méně je topivo kvalitní, tím více se musí komín čistit," připomněl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Falešní kominíci

Kominíci varují před falešnými kolegy, kteří sami obcházejí domky a nabízejí služby. A inkasují peníze jen za vypsání papíru. Ze zkušeností Jan Pecha vyplývá, že se tito podvodníci objevují zejména ve vesnicích. "Pátráme, kdo to byl, a přitom zjistíme, že jde o lidi, kteří dělali u kominíka, a pak si otevřeli rádoby živnost."

Pomoc je podle kominíků jednoduchá. Každý člen kominické komory má totiž průkazku. Odbornost si lze podle krajů ověřit i na stránkách Společenstva kominíků ČR (skcr.cz).

Podle nového nařízení vlády musí spalinovou cestu jednou za rok zkontrolovat kominík. A ve stejném období musí být komín minimálně třikrát vyčištěný majitelem nebo kominíkem.

"V případě požáru kontrolujeme splnění této povinnosti. U fyzických osob hrozí pokuta až 25 tisíc korun. Navíc majitel domu nedostane od pojišťovny vyplacenou pojistku," konstatoval Martin Kasal.

Kominíci v regionu se shodují, že všichni volají na poslední chvíli. Říkají, že kdyby si majitelé domů vzpomněli dřív, nemuseli by na kominíky dlouho čekat.

"Někteří lidé zavřeli kvůli počasí okna. A teď nás honí jako nadmuté kozy nejen kvůli revizi komína, ale i jeho vložkování i dalším pracím," uvedl majitel kominictví Jan Pech z Dalovic u Karlových Varů.

Ze zkušeností kominíka Miloslava Slobody z Rotavy vyplývá, že co se týká dodržování zákonných termínů, jsou zodpovědnější majitelé domů ve větších městech.

"Na čištění a revize kašlou někteří obyvatelé vesnických baráčků. Buď nemají peníze, anebo si myslí, že je u nich všechno v pořádku. Upozorňuji je na hrozící pokutu. Dozvím se ale, že nikdy žádnou revizi nepotřebovali a že je vše zbytečné," popsal své zkušenosti kominík Sloboda.

Pojišťovna řeší přes dva tisíce požárů ročně

Nejčastější potíží u domkařů je podle odborníků špatné topení. Řada lidí si totiž ze svého kotle dělá doslova kremační pec. Topí tam vším.

Když ale nepoužívají kotel jen na druh paliva pro něj určený, zadehtují si komín i kotel. Hrozí také průsaky dehtu do zdiva. A tady jsou opravy nákladné.

Česká pojišťovna řeší každoročně přes dva tisíce požárů. "Několik procent z nich zapříčinila nedbalost při čištění komínů," sdělil mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Dodal, že pokud pojistná událost vznikla v přímé souvislosti se zanedbáním péče o kouřovod, je každý případ posuzován individuálně. V některých případech tak může dojít i ke krácení pojistného plnění.