Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Extrémně nízký tlak trápí obyvatele kraje, záchranka častěji vyjíždí

  • 1
Únava, neschopnost soustředit se, malátnost, ale i vážnější zdravotní problémy. Za tím vším stojí extrémně nízký tlak vzduchu, který v těchto dnech panuje v Karlovarském kraji. Lidi trápí už od prvních hodin nového roku.

Například v Karlových Varech klesal tlak až k hodnotám 970 hektopascalů, průměrný tlak při hladině Ohře je přitom 1 013 hektopascalů. Podle Rudolfa Kovaříka, pozorovatele počasí ze Šindelové, je tento meteorologický jev pro západní region České republiky typický.

„Jsme nejblíže k Velké Británii, kde končí tlakové níže, které do Evropy míří od Atlantiku. Čím dál na východ, tím tlak vzduchu stoupá. Karlovarský kraj je na tom tedy v rámci republiky absolutně nejhůře,“ vysvětlil Kovařík.

Extrémně nízké hodnoty přitom v regionu panují od prvních hodin letošního roku. „Zpočátku byly na úrovni pětiletého minima, dnes zhruba na úrovni dvouletého,“ konstatoval pozorovatel počasí.

Velkou roli ovšem hraje také nadmořská výška. „Tlak vzduchu je jiný v Karlových Varech a třeba na Klínovci,“ podotkl Rudolf Kovařík. Prudké zlepšení situace přitom nelze podle jeho slov v nejbližších dnech očekávat.

Tento atmosférický jev se podle Romana Sýkory, ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, negativně projevuje i na zdraví lidí. Vliv má dokonce i na psychiku, zvláště u senzitivnějších jedinců. Ale problémy mohou pociťovat i jinak zdraví lidé.

„Tento vliv stoupá i v souvislosti s nízkou oblačností, která v těchto dnech panuje,“ uvedl šéf zdravotnických záchranářů. Klimatické jevy a extrémní biozátěž se podle zkušeností zdravotnických záchranářů dají dát do souvislosti s psychickým zdravím populace všeobecně.

„Dokonce ještě více, než třeba úplněk, o kterém kolují různé zvěsti,“ naznačil Roman Sýkora.

Daleko závažnější je ovšem fakt, že tlak vzduchu má přímý vliv na zhoršování interních onemocnění pacientů. „Nejmarkantnější je to u kardiovaskulárních onemocnění či u onemocnění plic,“ doplnil šéf krajských záchranářů.

Do pondělní 15. hodiny přijali na dispečinku Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje 67 volání. „To nebylo úplně málo, ale na druhou stranu ne extrémně moc,“ popsala stav Petra Bakurová, mluvčí záchranky.

Nejvážnější výjezd absolvovali záchranáři už kolem půl deváté ráno, kdy na Chebském mostě zkolaboval bezdomovec. I přes včasný zásah záchranářů muž přímo na mostě zemřel.