Relikviář sv. Maura je nejcennější památkou Karlovarského kraje. Má nevyčíslitelnou hodnotu.

Relikviář sv. Maura je nejcennější památkou Karlovarského kraje. Má nevyčíslitelnou hodnotu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejvyšší, nejstarší, nejděsivější. Poznejte výjimečná místa kraje

  • 3
V Karlovarském kraji mohou turisté navštívit několik míst, která jsou naprosto jedinečná. Kromě nejvýše položeného města ve střední Evropě se tu nachází třeba i nejmladší česká vyhaslá sopka.

MF DNES vybrala osm "nej" tipů na výlet.

1. Nejděsivější místo

Místo s tak bohatou historií, jako je Cheb, musí zaručeně lákat i milovníky nejrůznějších pověstí a záhad. V roce 1634 byl v Chebu zavražděn vrchní velitel císařské armády Albrecht z Valdštejna a pokoj, kde ho probodli, je stále k vidění v tamním muzeu. Dodnes má zvláštní atmosféru. Traduje se, že citlivější návštěvníci v něm dokonce omdlévají.

Na chebském hradě podle pověstí straší.

Kromě Valdštejna padli také jeho generálové, a to na Chebském hradě. Nedlouho po vraždách prý tam začalo strašit. Pověst říká, že každou půlnoc vyjíždí z hradu černý kočár s Valdštejnovým duchem tažený čtyřmi vraníky, kterého doprovází několik dalších jezdců ozbrojených meči. Kdo prý kočár s vévodou potká, nemusí se dočkat druhého dne.

2. Nejnavštěvovanější místo

Loketský hrad je oblíbeným místem filmařů.

Možná překvapí, že nejnavštěvovanějším místem kraje nejsou Karlovy Vary, ale hrad v Lokti. Alespoň to vyplývá z pravidelných výzkumů agentury Czech Tourism. Například v roce 2011 loketský hrad navštívilo téměř 94 tisíc lidí. Velké oblibě se těší i u filmařů. V posledních letech se tu natáčela například komedie Rafťáci nebo další z filmů o Jamesi Bondovi – Casino Royale.

Goticko-románský hrad Loket byl založen v první polovině 13. století a má velmi bohatou historii. V dobách vlády Lucemburků tu král Jan Lucemburský věznil svého syna Václava, tedy pozdějšího císaře Karla IV.

3. Nejvýše položené město

Boží Dar bývá prvním místem v kraji, kam dorazí zima.

Proslulé horské středisko Boží Dar není známé jen ideálními podmínkami k zimním sportům. Je to také nejvýše položené město, a to nejen v kraji, ale v celé střední Evropě. Tím ale výčet božídarských nej ještě nekončí. Podle počtu obyvatel je také třetím nejmenším městem republiky. Zajímavé je, že i město s úplně nejmenším počtem obyvatel se nachází v Karlovarském kraji – Přebuz na Sokolovsku má podle posledního sčítání lidu pouhých 74 stálých obyvatel. Boží Dar jich má 196.

4. Nejstarší radonové lázně

Historie jáchymovských lázní je více než století stará.

Jáchymov se může pyšnit nálepkou první radonové lázně na světě. Jejich historie se začala psát už před 107 lety. Vzniku lázní předcházel objev slavné vědkyně Marie Curie-Sklodowské a jejího manžela. Při svém bádání se zaměřili na zkoumání intenzity záření, které vydávají uranové rudy. Tu nejvyšší intenzitu nalezli ve smolinci. Léčebné účinky radonu, který byl součástí smolince, se ukázaly jen nedlouho poté. Horníci totiž zjistili, že působí blahodárně na nejrůznější onemocnění. A když to pak potvrdili i lékaři, vznikly v Jáchymově radonové lázně.

5. Nejcennější památka

Vzácný relikviář zmizel, aby jej opět objevili v roce 1985.

Nejcennější památka v kraji a po korunovačních klenotech také druhá nejcennější památka v Česku. To je relikviář svatého Maura, největší lákadlo zámku v Bečově nad Teplou. Relikviář pochází ze 13. století. Na konci druhé světové války ale zmizel a znovuobjeven byl až v roce 1985. Jeho restaurování začalo v roce 1991 a trvalo dlouhých jedenáct let. Svým rozsahem nemělo ve světě obdoby. Hodnota relikviáře je nevyčíslitelná.

6. Nejdelší tobogán

Tobogán sokolovského Michalu je nejdelší v republice.

Na sokolovském přírodním koupališti Michal se můžete svézt na nejdelším toboganu v České republice. Měří úctyhodných 196 metrů. Kromě něj tu hlavně na menší návštěvníky čeká také množství menších skluzavek, vodních skákadel a dalších atrakcí. Sokolovské koupaliště se každoročně chlubí také výbornou kvalitou vody.

7. Nejmladší vyhaslá sopka

Komorní hůrka byla činná naposledy v období čtvrtohor.

Jistě nejprobádanější sopkou na českém území je Komorní hůrka nedaleko Františkových Lázní. Jde o nejmladší sopku v republice, naposledy činná byla podle vědců na počátku čtvrtohor. Dnes už je to jen zalesněný pahorek s čedičovým jádrem.

Sopku zkoumal i Johann Wolfgang Goethe, který byl kromě básníka i nadšeným výzkumníkem. Komorní hůrka je zařazena mezi národní přírodní památky.

8. Nejzápadnější bod

Pohled od nejzápadnějšího bodu České republiky přes Újezdský potok do Německa

Kdo hledá nejzápadnější bod Česka, najde ho v Ašském výběžku v katastru obce Krásná. Místo leží na soutoku Újezdského potoka a jeho bezejmenného pravého přítoku. Dostat se k němu z české strany je poměrně obtížné.

Cesta začíná v Aši, odkud se musí turista dostat do obce Krásná a odtud přes Štítary až k zaniklé obci Újezd. Orientačním bodem je památník obětem obou válek. Pak je potřeba zabočit doprava přes mostek a projít kolem zaniklého rybníka. Poslední úsek už vede k Újezdskému potoku a nejzápadnějšímu cípu České republiky. K vidění je tu také nejzápadnější hraniční kámen v České republice, který pochází z roku 1844.