Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s bolševníkem bude stát další peníze. Objevit se nesmí deset let

  12:39aktualizováno  12:39
Další desítky milionů korun bude v následujících letech stát Karlovarský kraj boj s takzvanými invazivními rostlinami, tedy bolševníkem, netýkavkou a křídlatkami. Plevel se po regionu nesmí opětovně rozšířit deset let.

Likvidace Bolševníku velkolepého. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dva roky trval v Karlovarském kraji projekt, který měl zatočit s rozpínavými rostlinami, jako jsou bolševník nebo třeba křídlatky. Unikátní pokus stál více než 82 milionů korun a z devadesáti procent na něj přispěla Evropská unie.

Úsilí kraje přineslo své výsledky, ovšem v následujících deseti letech se na jeho území nesmějí takzvané invazivní rostliny opět rozšířit. V letošním roce to bude stát 15 milionů korun.

„Kraj bude zajišťovat monitoring projektového území a sledovat další vývoj lokalit a způsob i účinnost likvidace invazivních rostlin vlastníky pozemků,“ uvedl Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

O projektu

Likvidace bolševníku v kraji

  • V Karlovarském kraji začal 9. srpna 2013, skončil 15. prosince 2015. Jeho cílem byla likvidace bolševníku velkolepého, křídlatky a netýkavky žláznaté, které sekáči hubili pomocí mačet i chemie.
  • Na projekt přispěl Evropský rozvojový fond a Státní fond životního prostředí. Celkové náklady byly 82,25 milionu korun, dotace činila 73,42 milionů korun. Kraj se podílel deseti procenty – tedy 8,15 milionu korun.
  • Karlovarský kraj byl před spuštěním projektu jedním z nejvíce zasažených regionů invazivními rostlinami. Jde o nepůvodní druhy rostlin, které byly na dané území zavlečeny různými způsoby a nekontrolovatelně a rychle se šíří.

Vedení kraje počítá s tím, že z 15 milionů korun dostanou na boj s bolševníkem 10 milionů krajští silničáři, kteří dohlédnou na krajské pozemky, dva miliony poslouží nezbytné administrativě a tři miliony kraj vyplatí coby příspěvky obcím a majitelům zaplevelených pozemků.

Pokud pustí péči o parcely z hlavy, kraj je na neplnění zákonem daných povinností upozorní. Když ani to nepomůže, odstraní rostliny na vlastní náklady, aby nedošlo k ohrožení projektu.

Na to, že k boji s bolševníkem musejí majitelé pozemků přistupovat zodpovědně, upozornila i Lenka Pocová, která je manažerkou projektu.

„První fáze boje s invazními rostlinami, celoplošná likvidace v terénu, skončila. Ukázalo se, že rostliny je možné při dodržení metodik účinně potlačit. Nyní začíná další, delší a obtížnější fáze, a tou je boj s naší lhostejností k této problematice. Pokud bude k problému laxně přistupovat jak vlastník, tak veřejnost, nikam se neposuneme. Kraj udělal v této věci velký kus práce, nyní je řada také na ostatních,“ řekla.

Kraj už připravil program pro ty, kteří chtějí bolševník a křídlatky na svých pozemcích likvidovat. Pravidla a podmínky schválili v pondělí radní a poté, co pro ně zvednou ruku i zastupitelé, úředníci vše zveřejní na webu krajského úřadu.

„Příjem žádostí předpokládáme začátkem dubna. Na jeden případ by mohl žadatel získat částku až 150 tisíc korun,“ uvedl Josef Hora.

Příspěvky podle něj bude kraj vyplácet zpětně, a to až po kontrolách, které budou provádět zaměstnanci krajské Agentury projektového a dotačního managementu a úředníci odboru životního prostředí. Na podporu se mohou spolehnout obce a majitelé pozemků i nadále.

„Očekáváme podstatné snižování výskytu v letech 2017 a 2018. Udržitelnost projektu zatím plánujeme na tři roky s tím, že pro letošek počítáme s 15 miliony, v roce 2017 to bude 13,5 milionu a o rok později 11,5 milionu korun. Uvidíme, jak se nám letos podaří výskyt omezit a kolik bude potřeba dát do návrhu rozpočtu pro příští rok,“ uvedl radní.

Díky projektu začal Karlovarský kraj v uplynulých letech čistit téměř 6 300 hektarů území. Výsledkem je pokles výskytu křídlatky na 30 procent, celková výměra bolševníku klesla na 21 procent původních ploch. Zájemci si mohou veškeré údaje k pozemkům zjistit na portálu Heracleum, kde najdou mapy výskytu rostlin či metody jejich likvidace.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz