Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy rozšiřují výrobu a staví nové haly. Budou shánět stovky techniků

  9:06aktualizováno  9:06
Investovat vydělané peníze, nebo si je schovávat na horší časy? Firmy v Karlovarském kraji mají pro letošek jasno. A tak se budou stavět nové haly jako třeba u Ostrova nebo v Chebu. Chuť podnikatelů a firem rozjet nové projekty se projeví v celém regionu.

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Práce bude dost, hlásí hned několik firem, které se poohlížejí rovnou po stovkách zaměstnanců.

Jenom v dokončovaném výrobním závodě společnosti Witte Nejdek jich do konce roku budou potřebovat téměř dvě stě. A další pak nastoupí v budoucnu, konečný stav zaměstnanců by se měl brzy zastavit na čísle 500.

Stavba výrobního závodu v ostrovské průmyslové zóně začala v dubnu loňského roku, letos v březnu by mělo být hotovo.

„Do projektu nového výrobního závodu společnost v následujících třech letech investuje 50 milionů eur,“ konstatoval výrobní ředitel nejdecké společnosti Ladislav Kröbl.

Hala za sto milionů korun vyroste do letošního května i v chebské průmyslové zóně. Využívat ji bude společnost DHL jako své distribuční centrum. Práci by zde mělo najít 200 lidí. Chebsko se přitom potýká s relativně vysokou nezaměstnaností. Bez práce je tam v současné době na 1500 lidí.

A do třetice hala. Tentokrát skladovací. Společnost Karla Holoubka hodlá letos vystavět hned dvě. A i když firma karlovarského podnikatele v regionu příliš vidět není, její aktivity se zaměřují do jiných koutů republiky, jedna z nich by mohla vyrůst přímo v Karlových Varech.

„Stále o tom uvažujeme,“ potvrdil Karel Holoubek. Výstavba obou skladovacích hal by podle jeho slov měla stát 100 až 130 milionů korun.

Firmy budou dál vydělávat

Hospodářství bude podle odhadů odborníků růst i letos, i když ne takovým tempem jako loni. Doba tak i podle předsedy Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Josefa Ciglanského přeje investicím do nových technologií. „Právě takové investice jsou určitě dobrou volbou,“ řekl.

S podstatně skromnějšími investicemi, ale směřovanými právě také do strategicky důležitých technologií, letos počítají v novorolské porcelánce Thun. Jedna z nich bude nejvíce na očích veřejnosti. „Chystáme zavedení nového tvaru porcelánu,“ vysvětlil Vlastimil Argman, ředitel podniku.

To, aby se nový design dostal na pulty obchodů, přijde společnost řádově na šest až sedm milionů korun. Ve stádiu úvah je pak další šestimilionová investice do technologického zařízení, které má přispět ke zkvalitnění výroby. „Kvůli konkurenci nebudu specifikovat, o jaká zařízení jde,“ pousmál se Argman.

V novorolské porcelánce dále pokračují v zakázce pro švédský řetězec Ikea, v současné době pak pece běží i ve prospěch belgického obchodního řetězce, od něhož Thun rovněž získal zakázku.

Najít správné lidi bude pro firmy terno

Vydělané prostředky doporučuje šéf krajské hospodářské komory Josef Ciglanský investovat jednak do vytvoření příznivých podmínek pro tvorbu budoucích příjmů, ale zdaleka nejen do nich.

Zároveň je ale nutné průběžně investovat i do zaměstnanců, do jejich vzdělání a motivovat je, aby u firmy zůstali.

„Důvodem je fakt, že se prakticky celá Evropa potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků napříč profesemi. Z toho je podle mého názoru jenom jedna cesta. A tou je podpora rodin s dětmi. Symbolická stokoruna měsíčně odpočitatelné položky navíc tomu nepomůže. Je třeba nastolit komplexní opatření,“ neskrýval obavy Josef Ciglanský.

Novinky chystají i lázně, vsázejí na tradice

Nejen průmyslové podniky, ale i lázeňské organizace těží z dobré kondice českého hospodářství. Vedení společnosti Lázně Františkovy Lázně očekává, že letošní sezona bude stejně dobrá jako ta loňská, proto i zde začínají spřádat plány, jak ještě zlepšit poskytované služby.

„V době zimních odstávek jsme se rozhodli zmodernizovat některé provozy,“ potvrdil Josef Ciglanský, generální ředitel lázeňské společnosti. Modernizace se dotkne balneoprovozu lázeňského hotelu Savoy, současně s ní firma nově vybaví pokoje hotelu Belveder. Jako další přijde na řadu hotel Dr. Adler, kde lázeňská společnost zprovozní novou kuchyň.

„A v brzké budoucnosti plánujeme výstavbu rehabilitačních bazénů ve střediscích Belveder a Adler,“ doplnil Ciglanský. Od těchto investic si vedení společnosti slibuje jediné: zlepšit hostům lázní tradiční rehabilitační péči s využitím místního přírodního léčivého zdroje, kterým jsou zejména prameny minerálních vod.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz